reklama

Když jsem viděl první větu rezoluce o Babišovi, udělalo se mi špatně, řekl Faltýnek

Pro Česko rezoluce Evropského parlamentu (EP) ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nic neznamená, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Rezoluce je dle něj pouze proklamace a rozhodnout o otázce střetu zájmů může jen soud. Opozice vidí situaci jinak, hrozí podle ní, že Babiš nebude moci reprezentovat ČR na Evropské radě.

reklama

Kauza střetu zájmů premiéra Andreje Babiše byla prvním a hojně diskutovaným bodem debaty čtyř předsedů sněmovních klubů, kteří se sešli v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Zatímco zástupci opozice Jan Bartošek z KDU-ČSL a Jan Farský z hnutí STAN považují kritickou rezoluci EP k Babišovi za problém pro Česko, podle Faltýnka i podle předsedy klubu KSČM Pavla Kováčika o moc nejde. Rezoluce je údajně jen politickou proklamací bez dalších důsledků.

Podle Bartoška je nespravedlivé, když premiér rozhoduje o dotacích pro své firmy. „Andrej Babiš rozhoduje o tom, že půjdou peníze jeho firmám. Je to nespravedlivé vůči jiným, kteří nemohou rozhodovat. Ano, je to politická deklarace, ale ČR hrozí, že premiér se nebude moci účastnit Evropské rady, to je jedno z rizik. Zákon očekává, že bude Babiš mimo své firmy, ale on mimo ně není,“ řekl.

Faltýnek: Udělalo se mi špatně

Kritický je naopak k rezoluci Europarlamentu Faltýnek. Zdůraznil, že první věta rezoluce vítá znovuotevření Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. „O tom, zda je Andrej Babiš ve střetu zájmů, může rozhodnout jen soud. Když jsem viděl první větu rezoluce, udělalo se mi trošku špatně,“ řekl Faltýnek v Partii.

I podle zástupce KSČM není rezoluce EP problém. „Pan premiér zákon o střetu zájmů naplňuje, kdo si myslí opak, ať podá žalobu,“ řekl Kováčik.

V souvislosti se zájmem evropských orgánů o střet zájmů premiéra Babiše připomněl Bartošek premiérův výrok o dvou opozičních poslancích Mikuláši Peksovi (Piráti) a Tomáši Zdechovském (KDU-ČSL). Babiš je totiž označil za vlastizrádce, protože dle něj poškozují jméno ČR v zahraničí. Za svá slova se později omluvil. Bartošek se Faltýnka v Partii zeptal, zda se od těchto slov distancuje.

K tématu

„Babišova slova o vlastizrádcích byla skutečně tvrdá, premiér se za ně ale omluvil. Nikomu nevyhrožoval. Já tato slova nepoužívám, ale Andrej Babiš je sedm let pod obrovským tlakem,“ odpověděl Faltýnek.

Tagy: Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek Evropský parlament CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové

Další hlavní zprávy

reklama
Lidé mohou přežít pod troskami tři až pět dní, řekl traumatolog odlétající do Bejrútu
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
reklama
reklama
Horší než občanská válka? V libanonské metropoli pršelo sklo

360°

Domácí zpravodajství

Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama