reklama

Když jsem viděl první větu rezoluce o Babišovi, udělalo se mi špatně, řekl Faltýnek

Pro Česko rezoluce Evropského parlamentu (EP) ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nic neznamená, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Rezoluce je dle něj pouze proklamace a rozhodnout o otázce střetu zájmů může jen soud. Opozice vidí situaci jinak, hrozí podle ní, že Babiš nebude moci reprezentovat ČR na Evropské radě.

reklama

Kauza střetu zájmů premiéra Andreje Babiše byla prvním a hojně diskutovaným bodem debaty čtyř předsedů sněmovních klubů, kteří se sešli v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Zatímco zástupci opozice Jan Bartošek z KDU-ČSL a Jan Farský z hnutí STAN považují kritickou rezoluci EP k Babišovi za problém pro Česko, podle Faltýnka i podle předsedy klubu KSČM Pavla Kováčika o moc nejde. Rezoluce je údajně jen politickou proklamací bez dalších důsledků.

Podle Bartoška je nespravedlivé, když premiér rozhoduje o dotacích pro své firmy. „Andrej Babiš rozhoduje o tom, že půjdou peníze jeho firmám. Je to nespravedlivé vůči jiným, kteří nemohou rozhodovat. Ano, je to politická deklarace, ale ČR hrozí, že premiér se nebude moci účastnit Evropské rady, to je jedno z rizik. Zákon očekává, že bude Babiš mimo své firmy, ale on mimo ně není,“ řekl.

Faltýnek: Udělalo se mi špatně

Kritický je naopak k rezoluci Europarlamentu Faltýnek. Zdůraznil, že první věta rezoluce vítá znovuotevření Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. „O tom, zda je Andrej Babiš ve střetu zájmů, může rozhodnout jen soud. Když jsem viděl první větu rezoluce, udělalo se mi trošku špatně,“ řekl Faltýnek v Partii.

I podle zástupce KSČM není rezoluce EP problém. „Pan premiér zákon o střetu zájmů naplňuje, kdo si myslí opak, ať podá žalobu,“ řekl Kováčik.

V souvislosti se zájmem evropských orgánů o střet zájmů premiéra Babiše připomněl Bartošek premiérův výrok o dvou opozičních poslancích Mikuláši Peksovi (Piráti) a Tomáši Zdechovském (KDU-ČSL). Babiš je totiž označil za vlastizrádce, protože dle něj poškozují jméno ČR v zahraničí. Za svá slova se později omluvil. Bartošek se Faltýnka v Partii zeptal, zda se od těchto slov distancuje.

„Babišova slova o vlastizrádcích byla skutečně tvrdá, premiér se za ně ale omluvil. Nikomu nevyhrožoval. Já tato slova nepoužívám, ale Andrej Babiš je sedm let pod obrovským tlakem,“ odpověděl Faltýnek.

Tagy:
Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek Evropský parlament CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové

Hlavní zprávy

Australané našli mezi dlaždicemi 450 kg heroinu. Zachránili jsme životy, raduje se policie
Krimi

Australané našli mezi dlaždicemi 450 kg heroinu. Zachránili jsme životy, raduje se policie

Australská policie zabavila dosud největší zásilku heroinu v historii země. V přístavu ve městě Melbourne úřady odhalily na 450 kilogramů drogy v hodnotě přibližně 140 milionů australských dolarů (téměř 2,3 miliardy korun). Informoval o tom server BBC News. Policisté v souvislosti s případem zatkli muže z Malajsie, za pašování a držení velkého množství narkotik mu hrozí až doživotní vězení.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Zemanovi jsem roky koukal pod ruce. Není to jeho podpis, má jasno bývalý spolupracovník

Návštěva předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka u prezidenta Miloše Zemana dala za vznik řadě spekulací. Ta nejprobíranější se týká podpisu hlavy státu na dokumentu, který svolává novou Sněmovnu. Veřejnost míní, že podpis nepatří Zemanovi. Tuto domněnku podporuje i prezidentův bývalý spolupracovník Wiliam Pešek. Webu Seznam Zprávy sdělil, že si je jistý, že se nejedná o jeho podpis.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort

Sledovala mě americká televize CNN, tak jsem si dal kafe a dort s ochrankou, měl jsem čas, vysvětlil v pátek večer premiér Andrej Babiš (ANO) na Frekvenci 1 své neobvyklé chování v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde ve čtvrtek dostal třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Místo toho, aby po tiskové konferenci odjel, tam ale zůstal a popíjel kávu. Spekulovalo se, že chtěl navštívit prezidenta Miloše Zemana nebo se sejít s jeho ošetřujícím lékařem a ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama