reklama

Když rozdíly mizí, 14. díl: Dlouhán, který má pod čepicí

Bývalý ošetřovatel měl před svou smrtí jen jedno poslední přání – chtěl se znovu setkat se žirafami, o které se více než čtvrt století staral v Rotterdamské zoo. Když ho přivezli na nosítkách do výběhu žiraf, jedna z nich se k němu naklonila a políbila ho. Všichni svědci svorně trvají na tom, že žirafa ho zcela jasně poznala a že věděla i to, že se vidí naposledy. Byl tento polibek dílem náhody, nebo jsou žirafy chytřejší, než si myslíme?

reklama

Bývalý ošetřovatel měl před svou smrtí jen jedno poslední přání – chtěl se znovu setkat se žirafami, o které se více než čtvrt století staral v Rotterdamské zoo. Když ho přivezli na nosítkách do výběhu žiraf, jedna z nich se k němu naklonila a políbila ho. Všichni svědci svorně trvají na tom, že žirafa ho zcela jasně poznala a že věděla i to, že se vidí naposledy. Byl tento polibek dílem náhody, nebo jsou žirafy chytřejší, než si myslíme?

Inteligence jiných zvířat nám nedá spát odnepaměti. Pravdou však je, že obyčejný selský rozum se k pravdě v tomto ohledu často dostal dál než veškerá věda. Není to tak dávno, co vědci považovali lidi za jediný skutečně inteligentní druh této planety. Ostatní zvířata pro ně byla jen nemyslícími stroji. Dnes však zjišťujeme, že naše inteligence se od sebe zas tolik neliší. Staré zvyky se však těžko opouštějí, a tak stereotypy o chytrosti zvířat slýcháme dál. U živočichů, do kterých se nedokážeme vcítit (například ryb či hmyzu), je pro nás mnohem těžší smířit se se skutečností, že by mohli být svým způsobem inteligentní. Přesto se však i u savců s ohledem na inteligenci stále setkáváme jen s několika vybranými druhy.

Ale co žirafy? Jsou žirafy inteligentní?

I když žirafy vytváří stáda, nevytváří si mezi sebou těsná pouta. Stáda obvykle tvoří samice. Samci se v nich zdržují jen, dokud nedospějí. Pokud však žirafa chce, může stádo kdykoliv opustit. Zajímavostí ale je, že i přesto si žirafy pečlivě vybírají svou společnost. Vědci dlouho nevěděli, zda menší skupinky žirafy v rámci stáda vytvářejí jen náhodně, nebo je k tomu něco vede. Dva roky proto sledovali žirafy ve Velké příkopové propadlině v Keni. Díky fotografiím se jim podařilo rozeznat jednotlivé členy stáda. (A věřte, že to není snadný úkol – vzory na srsti jednotlivých žiraf jsou totiž stejně odlišné jako naše otisky prstů). Ze získaných dat vyčetli, že většina žirafích dvojic tráví mnoho času společně, pokud hledají nebo konzumují jídlo. Vědci se domnívají, že společná večeře se známým přítelem má pro žirafy mnoho výhod. Nejen, že si mohou dát navzájem vědět, pokud se objeví predátor, ale pokud sdílí stejné výživové požadavky, hledá se jim lépe ve dvou.

Před několika lety se Fred Bercovitch, biolog a ředitel organizace Save the Giraffes (Zachraňte žirafy), stal svědkem nezvyklé události. Žirafí matka trávila celé hodiny se svým mrtvým novorozeným mládětem. Skláněla se k němu a olizovala ho. Zvláštní na tomto chování není jen to, že samice byla celou dobu samu, ale i to, že se k mláděti opakovaně skláněla a krčila nohy – to žirafy nedělají, pokud to není vyloženě nutné, jelikož v tu chvíli jsou naprosto zranitelné. Šlo o teprve třetí případ, kdy bylo takové chování u žiraf zaznamenáno. Zdá se tedy, že i žirafy jsou schopny stejně hlubokého zármutku jako sloni či gorily. Další samice strávila u svého mrtvého měsíčního syna celé čtyři dny. Po celou tu dobu se u ní střídaly ostatní samice ze stáda. Při posledním zaznamenaném případu truchlení se stádo žiraf zastavilo, aby prozkoumaly místo, kde před nedávnem zemřela mladá žirafa.

Nicméně o samotné inteligenci žiraf neexistuje příliš mnoho studií. Jisté ale je, že se velice dobře přizpůsobily svému prostředí. Skoro nepijí a spí jen třicet minut denně. To vše, aby se vyhnuly útoku predátorů (zkuste se napít s tak dlouhým krkem nebo si lehnout a zase rychle vstát s tak velkým tělem). Na evoluci těchto adaptací měly celých osm milionů let. Jednou z evolučních vychytávek je právě i jejich dlouhý krk. Se svými téměř šesti metry jsou žirafy nejvyššími suchozemskými zvířaty. Může za to především jejich krk (který může měřit i více než metr a půl, a to i přesto, že ho stejně, jako ten náš, tvoří jen sedm obratlů). Fosilní nálezy ukazují, že krky žiraf byly kdysi mnohem kratší. V některých ohledech by nám mohl tak dlouhý krk přijít nepraktický, žirafy pro něj však mají dobrý důvod. Nebo možná taky hned tři. I pro vědce je totiž stále záhadou, proč se krky žiraf za miliony let tak prodloužily.

Logicky nás hned jako první napadne dostupnost potravy. V délce krku se žirafě žádný jiný obyvatel jejího biotopu nevyrovná, a proto je výhodou, že může dosáhnout tam, kam ostatní nemohou. S touto myšlenkou poprvé přišel francouzský přírodovědec Jean Baptiste Lamarck. Domníval se, že se jejich krky jednoduše protáhly kvůli neustálému natahování za potravou. Nicméně tato teorie má jeden háček: ne všechny žirafy dávají přednost pastvě ve výšinách.

Druhým důvodem by mohl být pohlavní výběr. Samci žiraf spolu o samice zápasí. Při bojích do sebe naráží krky a obvykle vyhraje samec s delším krkem. To znamená, že do další generace předá právě geny pro dlouhokrkost.

Krk jako klimatizace?

V šedesátých letech se však objevila ještě jedna teorie. Dlouhý krk by mohl žirafám umožňovat regulovat tělesnou teplotu. V horkém africkém klimatu přijde větší tělesná plocha, kterou vnitřní teplo může unikat, vhod. V roce 2009 se tuto teorii rozhodli otestovat výzkumníci z Wyomingské univerzity. Zjistili sice, že povrch těla žirafy je stejně rozsáhlý jako u jiných podobně velkých zvířat, ale že v chladu je udržuje tvar jejich těla, respektive to, že jsou „placatější“ než jiná zvířata.

K regulaci teploty mimo jiné slouží i vzory na srsti žiraf, o kterých jsme se již letmo zmínili. Kromě regulace a jasné identifikace jedince ale slouží i jako kamufláž v prvních měsících života mláďat. Díky vzoru totiž parádně splývají s okolím. I když se již na konci šedesátých let přední bioložka Anne Dagg nechala slyšet, že vzory se u žiraf netvoří náhodně, teprve loni se to vědcům podařilo potvrdit. Zjistili, že všechny vzory spojuje jedenáct atributů, podle kterých se dají rozlišit. Potvrdili i to, že novorozené žirafy dědí vzory po svých matkách. Díky nim mohou mláďatům zajistit větší šanci na přežití v měnícím se klimatu.

I když před třemi roky přišli vědci po rozsáhlé genetické analýze s tím, že neexistuje jen jeden druh žirafy, ale rovnou čtyři, není to důvod k radosti. V posledních desetiletích totiž z povrchu Země zmizela celá třetina všech žiraf. Dnes jich existuje jen necelá stovka tisíc. V tomto počtu by zatím nebyly klasifikovány jako ohrožené. Jakmile ale vědci zjistili, že to, co celou dobu považujme za jeden druh žirafy, jsou vlastně druhy čtyři, bylo jasné, že jsou žirafy v pořábném srabu.  Mezi počty jednotlivých druhů totiž existují značné rozdíly. Ve volné přírodě tak dnes najdeme již jen necelých pět tisíc žiraf núbijských či devět tisíc žiraf síťovaných. A to z nich dělá jedna z nejohroženějších zvířat na světě. Za jejich vymírání je odpovědný (jak jinak) člověk - kvůli odlesňování mizí jejich přirozené habitaty, na vině je i pytláctví a občanské války. Situace je o to horší, že si jejich vymírání většina lidí ani neuvědomuje. Žirafy vídáme v televizi, na safari - jejich všudypřímnost budí zdání, že se s nimi nic neděje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku
Domácí

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku

Ministr Adam Vojtěch před vánočními svátky vydal 11 doporučení, jak bychom se měli o Vánocích a na silvestra chovat. Kromě již tradičních doporučení jako větrání místností, očkování či dodržování dostatečné vzdálenosti při nákupech jsou na seznamu i rady směrem k rodinným oslavám a firemním večírkům. Ministr doporučuje, aby se lidé pro tento rok bujarým novoročním večírkům vyhnuli a ty pracovní raději úplně odložili.

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka
Koronavirus

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid
Politika

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid

Pokud bude vláda premiéra Petra Fialy (ODS) jmenována již v příštím týdnu, bude dočasným řízením ministerstva zemědělství pověřen lidovecký předseda Marian Jurečka, který ve vládě povede ještě resort práce. Potvrdil to ve vysílání CNN prima NEWS. Důvodem je podle něj pozitivní PCR test kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který bude muset být jmenován až po skončení izolace.

Děti se bály o život. Stále jsme v šoku, říká Cavendish po přepadení ve vlastním domě

Otřesný zážitek prožil britský cyklista Mark Cavendish se svou rodinou. Po týdnu, který strávil na jednotce intenzivní péče, se těšil na odpočinek ve svém domě v Essexu, toho se však nedočkal. V sobotu 27. listopadu se do jeho domu vloupala ozbrojená čtveřice lupičů, která cyklistovi a jeho manželce vyhrožovala. Celé události navíc přihlížely jeho dvě malé děti. „Bály se, že přijdou o život,“ vzpomíná Cavendish.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Nový Zéland chce zcela vymýtit kouření. Mladé generaci doživotně zakáže nákup cigaret

Nový Zéland plánuje zakázat všem obyvatelům, kteří jsou aktuálně mladší 14 let, kupovat cigarety. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o doživotní zákaz. Věková hranice se přitom bude každý rok zvyšovat. Cílem kontroverzního návrhu zákona je učinit zemi do roku 2025 téměř nekuřáckou. V sousední Austrálii se dokonce mluví o úplném zákazu prodeje cigaret, informuje web Daily Mail.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

reklama