Když se mluví o „hloupých“ zvířatech, většině z nás na mysl automaticky přijde slepice nebo ovce. Už víme, že slepice rozhodně hloupé nejsou. Ale co ovce? Výzkumy ukazují, že jsou mnohem chytřejší, než jsme si kdy mysleli.
Když se mluví o „hloupých“ zvířatech, většině z nás na mysl automaticky přijde slepice nebo ovce. Už víme, že slepice rozhodně hloupé nejsou. Ale co ovce? Výzkumy ukazují, že jsou mnohem chytřejší, než jsme si kdy mysleli.
George Orwell je v knize Farma zvířat popisuje jako snadno zmanipulovatelné tvory, které bychom našli na úplně nejspodnější příčce inteligenčního žebříčku. Jen se přiznejte, kolikrát jste vy sami použili výraz „ovce“ jako nadávku. Výzkum vědců z Cambridžské univerzity však ukazuje, že inteligenční výkon ovcí se rovná hlodavcům, opicím, a v některých případech dokonce i lidem. Výsledky studie ukazují, že ovce disponují poměrně pokročilými kognitivními dovednostmi, jsou velice přizpůsobivé, dokáží si v duchu zmapovat své okolí, a dokonce jsou schopny plánovat do budoucna.
V jednom z experimentů vědci použili stejný test, jaký známe už z dílu o cichlidách – ovcím předložili žlutě a modře zbarvené kyblíky a počítali, jak dlouho ovcím trvá, než se naučí, že se jídlo nachází jen v kbelících jedné barvy. To ovcím trvalo přibližně stejně dlouho, jako opicím a lidem ve srovnatelných testech, zhruba osm sezení. Pak ale vědci barvy prohodili – i tak se ovce přizpůsobili stejně rychle jako opice či hlodavci.
Při podobných experimentech se ovcích často dařilo stejně či mnohem lépe než potkanům či opicím. Zdroj: Pixabay
Pak ale přišlo na řadu něco složitějšího. Ovce se musely naučit, kde je jídlo, podle barevných tvarů. I tentokrát poměrně záhy zjistily, že na barvě už nezáleží. Takový výkon už je nad možnosti myšek i potkanů a i kosmanům to trvá mnohem déle.
Kromě dalších testů, které prokázaly, že jsou ovce skvělými navigátory či plánovači, se při dalších výzkumech v Babrahamově institutu v Cambridge ukázalo, že ovce dokáží rozpoznávat tváře (které si dokáží pamatovat více než dva roky) a reagují na různé obličejové výrazy.
Podobně jako krávy jsou i skvělými matkami, které hluboce truchlí, pokud o své mládě přijdou, a utvářejí mezi sebou velice silná pouta. Tak jako sloni utvářejí mateřské skupiny, ve kterých se samice zdržují po celý svůj život.