Když rozdíly mizí, 25. díl: Kukačka - Al Capone mezi ptáky

„Pokud majitel restaurace zapomene zaplatit výpalné, může čekat, že to neskončí dobře.“ Těmito slovy začíná studie o kukačkách z roku 2014. Možná byste to do nich na první pohled neřekli, ale kukačky ovládají mafiánské praktiky dokonale.

Že snášejí svá vajíčka do cizích hnízd, a tíhu péče o svá mláďata tak doslova kladou na bedra jiných ptáků, určitě víte. Zcela určitě jste ale ještě neslyšeli o tom, co se stane, pokud se „náhradní“ rodiče vajíčka zbaví. Kukačky totiž svá vajíčka nikdy zcela neopustí, ale dál na ně dohlížejí zpovzdálí. A pokud zjistí, že hostitelé odhalili vetřelce ve své snůšce a vyhodili ho ven, zničí jim celé hnízdo.

Usadit totiž takové vajíčko do cizího hnízda není jen tak. Právě naopak, stojí za tím poměrně dost práce a přemýšlení. Shození vajíčka musí být přesně naplánováno na dobu, kdy svá vajíčka snesou jeho „adoptivní rodiče“. O chvilku dřív a hostitelský pár na něj přijde. O chvilku později a mládě se nevylíhne včas, aby mělo převahu nad ostatními mláďaty. Objevit nehlídané hnízdo také není tak snadné. Ale stačí jediná chvilka nepozornosti a kukačka snese své vejce a ihned odletí s jedním z původních vajíček v zobáku. Ani při bližším prozkoumání hostitelé cizí vajíčko neobjeví. Tato skutečnost vědce ohromuje dlouhá léta – kukaččí vejce se totiž podobají těm hostitelským… no, jako vejce vejci. A to přesto, že svá vajíčka snášejí do hnízd hned několika druhů.

Tato záhada má překvapivé vyústění. Samice kukaček se totiž specializují jen na jeden druh a vzhled svých vajec přizpůsobují právě jemu. Celá věc je o to podivnější, že pokud se dvě samičky specializované na jiný druh spáří se stejným samcem, na vzhledu jejich vajec to nic nezmění. Ten je totiž kódován mitochondriální DNA, která se předává jen samicemi. Jak si svého hostitele vybírají? Vědci se domnívají, že celá záležitost je čistě otázkou instinktu – vybírají si druh, se kterým samy vyrůstaly. Koneckonců, kdo se o vaše mláďata postará lépe, než ten, kdo vychoval i vás…

„Krutost, přívětivost, dobro nebo zlo, to jsou čistě naše lidské kategorie, ty prostě nemůžeme promítat do přírody,“ vysvětluje spoluautor knihy o kukačkách. A právě tento ptačí druh by se za „krutý“ dal směle označit. „Kukačky jsou zkrátka zabijáci. Ať už rodiče, kteří zabíjí mláďata, když čistí hnízdo pro své vejce, a samo kukaččí mládě na svých zádech vytlačí z hnízda ven ostatní vajíčka,“ popisuje Tomáš Grim. Přesto s tímto hodnocením (nejen) kukaček ornitolog a fotograf nesouhlasí.

Tagy: