Krutost je lidská nálepka, přírodě ji nedávejme, říká ornitolog Tomáš Grim

Bezbranná zvířecí mláďata v nás budí soucit a potřebu o ně pečovat. To je lidské. Řídit se však těmito pocity a nedbat na zdravý rozum či rady odborníků je nebezpečné – především pro zachraňovaná zvířata. Na úskalí bezhlavých záchran upozorňuje i ornitolog a publicista Tomáš Grim.

„Když jsem viděl tu opeřenou kuličku, kulatou hlavu a velká očička, krátký ocásek – to ve mně samozřejmě vzbudilo záplavu pečovatelských, záchranářských pocitů. Ale pochopitelně jsem je korigoval hlavou, poněvadž reagovat hned na první signál je asi vůbec to nejhorší, co v takových situacích můžeme udělat,“ rozebírá v rozhovoru nad článkem Tomáš Grim setkání s kosím mládětem chvíli před natáčením.

Zbytečně sebraná mláďata (ať už ptačí, srnčí nebo zaječí) plní od začátku roku záchranné stanice – a to zcela bezdůvodně. Pomoc totiž potřebují pouze v případě, že jsou zraněná či ještě zcela holá. „Najdu opeřené ptáče na trávníku a není schopné letu. Což je samozřejmě zcela normální, protože v prvních několika dnech nejsou mláďata schopna létat. Jsou to vlastně batolata, která také nevozíme do nemocnice pokaždé, když padají na zem při snaze učit se chodit,“ vysvětluje ornitolog.

Chybí znalosti i respekt

A jaké je pozadí takové zbytečné záchrany, za kterou často stojí neznalost nebo dobrý pocit ze sebe sama? „Když vezmeme mládě do ruky, vystavíme ho stresu. Jeho rodič, který v tu chvíli může být o kousek dál, je také ve stresu. Zbytečně propálíme benzín a záchranářům přiděláme zbytečnou práci,“ popisuje Grim s tím, že pokud bude chtít po neúspěšné záchraně přece jen vrátit ptáče zpátky, rodiče už na místě nemusí být a nepostarají se o něj.

Právě bezhlavé záchrany jsou častou příčinou konfliktů mezi nálezci a záchrannými stanicemi. A nic na tom nemění ani fakt, že ve stanicích pracují lidé s letitými zkušenostmi a na mnohých místech jsou mezi nimi skuteční odborníci. „Pokud máme opravdu upřímnou snahu pomoct, tak nebudeme jednat zbrkle a podle svého vlastního rozumu, který je vždycky omezený. Já jako odborník s mláďaty pracuji mnoho let, rukama mi prošly tisícovky mláďat a stejně musím číst literaturu, stejně se musím radit. A tahle pokora před kolektivním poznáním, před zkušeností mnoha generací před námi, před zkušenostmi mnoha odborníků z celého světa – to je to, na co bychom měli dbát. Pokud chceme skutečně pomoci, musíme to respektovat,“ vysvětluje Grim.

Krutost jako lidský výmysl

Silnější přežije – tak mluví zákon přírody. Platí to i v případě roztomilých ptáčat. Podle řady lidí je proto příroda krutá. „Krutost, přívětivost, dobro nebo zlo, to jsou čistě naše lidské kategorie, ty prostě nemůžeme promítat do přírody,“ vysvětluje spoluautor knihy o kukačkách. A právě tento ptačí druh by se za „krutý“ dal směle označit. „Kukačky jsou zkrátka zabijáci. Ať už rodiče, kteří zabíjí mláďata, když čistí hnízdo pro své vejce, a samo kukaččí mládě na svých zádech vytlačí z hnízda ven ostatní vajíčka,“ popisuje Tomáš Grim.

Přesto s tímto hodnocením (nejen) kukaček ornitolog a fotograf nesouhlasí. „Celé to jejich počínání je z lidského pohledu možná kruté, ale opakuji, že tyhle termíny do přírody zkrátka nepatří. Ale je tady pěkná paralela s tím, jak my, lidé, nemůžeme odolat ‚záchraně‘ ptačího mláděte úplně stejně, jako hostitel kukačky neodolá a slepě pečuje o kukaččí mládě,“ usmívá se Tomáš Grim.

Tagy:

Hlavní zprávy

Arabista: Pobodání Rushdieho? Projev sporu muslimského světa a „rouhačského“ Západu
360°

Arabista: Pobodání Rushdieho? Projev sporu muslimského světa a „rouhačského“ Západu

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie, který byl při besedě v New Yorku napaden a pobodán zřejmě sympatizantem íránských revolučních gard, ve své knize Satanské verše z roku 1988 popsal rozdílnost západní a islámské kultury. Kvůli tomuto dílu ale čelí trestu smrti za urážky koránu a proroka Mohameda. Podle arabisty Petra Pelikána jde o viditelný projev konfliktu mezi muslimským světem a „ateistickým a rouhačským“ Západem.

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku
Ukrajina

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

Zdá se, že ruská ofenziva na Donbase nadále zpomaluje. Bezpochyby na tom bude mít podíl i 93. ukrajinská mechanizovaná brigáda, která na východě země drtí jedno ruské obrněné vozidlo za druhým. Tentokrát se obávaná jednotka pochlubila záběry z útoku na tank. Ten se jí povedlo zničit pomocí amerického raketometu Javelin. Jeden z členů posádky stroj s typickým označením písmene „Z“ rychle opustil a začal prchat. Zdravotní stav zbylých okupantů není známý.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:49

Ukrajinská armáda sestřelila ruský letoun Su-25 a zničila čtyři drony

11:06

Ukrajinské přístavy opustily další dvě lodě vezoucí obilniny, uvedla Ankara

10:47

Rusové ostřelovali obytnou čtvrť v Nikopolu. Vypálili přes 30 raket, tvrdí gubernátor

10:37

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

Povinné topení jen do 18 stupňů? Za nedodržování hrozí lidem kontroly i tučné pokuty

Velké emoce vyvolává ve společnosti připravovaná vyhláška Ministerstva průmyslu, aby se budovy v případě nedostatku paliva v teplárnách vytápěly na nižší teplotu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) sice ujišťuje, že se jedná pouze o nouzové řešení pro případ ještě větší eskalace války a vyhlášku přirovnával k nouzovému airbagu, přesto mají lidé obavy především z podoby vymáhání novely.

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Aktualizováno

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinci v Česku o všeobecné mobilizaci: Verbuje se i v obchodech, každý ale neumí zabíjet

Sedm mladých ukrajinských uprchlíků v České republice diskutuje nad všeobecnou mobilizací v rodné vlasti. „Každý muž by měl mít svobodnou volbu. Kdo chce do války, ať jde, za jeho odvahu děkuji. Kdo ale bojovat nechce, toho by do války neměli posílat,“ myslí si 27letá Oryna Dolhopiatovová ze Záporoží. Tedy z města, které denně čelí ruským útokům a kde okupanti obsadili jadernou elektrárnu.

Živě
ON-LINE: EU není supermarket, vzkázal Zelenskyj. Vyzval k přerušení víz pro Rusy

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval státy Evropské unie, aby přestaly udělovat víza Rusům. EU by se podle něj neměla stát „supermarketem“ otevřeným každému, kdo má prostředky do něj vstoupit.

Konec strachu z požáru. Lidé z Hřenska se po třech týdnech vracejí domů

Aktualizováno

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se v sobotu začali vracet téměř po třech týdnech domů, odkud je vyhnal rozsáhlý lesní požár. Návrat začal podle plánu v 9:00, do Mezné a Mezní Louky se dostanou pouze s povolenkami, pro turisty zůstává oblast uzavřená. Do osad se navíc lidé dostanou jen přes Vysokou Lípu, silnice ze Hřenska do Mezné je zatím dál zavřená. Oheň se u osady Mezná podařilo hasičům v minulých týdnech s vypětím sil zastavit, jiskry však létaly i desítky metrů daleko.

Čtyři hacknuté účty za minutu. Češi se neumí bránit před kyberútoky, jaké dělají chyby?

Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?

Domácí zpravodajství

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.