reklama

Když rozdíly mizí, 38. díl: Pepíčku řekni ahoj aneb dech beroucí dovednosti andulek

Všichni zřejmě víme, že někteří papoušci dokáží „napodobovat“ lidskou řeč. Už ne tak známo je ale to, že mnoho z nich naši řeč jen prostě nenapodobuje, ale skutečně se jí naučí mluvit. Například andulky jsou považovány za první mimolidský druh, u kterého je známo, že dokáže pochopit abstraktní vzorce jazyka. Jednoduše řečeno: andulky dokáží pochopit základy stavby lidského jazyka.

reklama

Všichni zřejmě víme, že někteří papoušci dokáží „napodobovat“ lidskou řeč. Už ne tak známo je ale to, že mnoho z nich naši řeč jen prostě nenapodobuje, ale skutečně se jí naučí mluvit. Například andulky jsou považovány za první mimolidský druh, u kterého je známo, že dokáže pochopit abstraktní vzorce jazyka. Jednoduše řečeno: andulky dokáží pochopit základy stavby lidského jazyka.

Alespoň to tvrdí vědci z Leidenské univerzity. Ve své studii prováděli testy i s potkany, makaky a dalšími ptáky. Žádný jiný druh však neobstál tak jako andulky. Podle vědců se jejich dovednosti vyrovnají sedmiměsíčním dětem, které jsou také schopny zpozorovat abstraktní vzorec v řadě bezvýznamných slov – pochopí například, že „slova“ „ga-ti-ga“ a „wo-fi-wo“ jsou složena podle podobného vzorce. A právě to dokáží i andulky.

Vědci andulkám přehrávali popěvky složené ze tří částí. Andulky dokázaly správně rozpoznat sekvenci, díky které získaly odměnu. Různé popěvky se od sebe značně lišily, a andulky tak musely dokázat rozpoznat daný vzorec. Vědci se domnívají, že tuto dovednost andulky ovládají díky tomu, že se na rozdíl od jiných druhů ptáků učí novým písním po celý svůj život. Většina pěvců totiž svůj repertoár získá během krátké dětské fáze. Kromě toho jde i o velice společenský druh papoušků – a my už z předchozích dílů víme, že inteligence společenských druhů zvířat je rozvinutější.

Bez zajímavosti není ani to, že andulčí samičky dávají přednost samečkům, kteří mají pod čepicí. Vědci představili samičce dva samečky a čekali, který z nich se jí zalíbí víc. Pak toho druhého naučili, jak vyřešit hlavolam, který ukrýval dobrotu. O několik dní později hlavolam předložili oběma samečkům, zatímco je pozorovala samička. Ten, který se jí zpočátku líbil, s hlavolamem zápolil, kdežto ten druhý s ním neměl sebemenší problém. Od té chvíle trávila samička více času se samečkem, který se jí původně nezamlouval. Není divu – dovednější sameček může jejím potomkům přinést větší šanci na přežití.

Tagy:

Hlavní zprávy

Skokový nárůst nakažených. V pondělí přibylo 2521 případů, dvakrát více než před týdnem

Aktualizováno

V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci COVID-19 od konce dubna a šíření nemoci prudce zrychlilo. Přibylo 2 521 nakažených koronavirem, což je skoro dvakrát více než za předchozí pondělí. Výrazně stoupají i počty hospitalizovaných a množství úmrtí nemocných. V nemocnicích je 544 lidí s covidem, tedy nejvíce od konce května. Zemřelých lidí bylo jen za poslední týden 54, což je o deset více než za celé září.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Epidemie koronaviru bude sílit, po rozvolnění jí v cestě nestojí skoro nic, varuje Dušek

Přesouváme se do rizikového scénáře, varoval šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že za pondělí přibylo více než 2 500 nově nakažených, což je oproti minulým dnům a týdnům skokový nárůst. Podle Duška bude epidemie sílit, protože v cestě jí při téměř stoprocentním rozvolnění nestojí skoro nic. Roste také počet hospitalizovaných, průměrný věk lidí na JIP se pohybuje kolem 70 let.

Temný okraj Litvínova. Skryté stanové městečko s bezdomovci se každý rok zvětšuje

Štáb CNN Prima NEWS se v pondělí dostal do stanového městečka bezdomovců, které už téměř deset let roste na okraji Litvínova. Místní strážníci o něm vědí. Vzhledem k tomu, že leží na soukromém pozemku, však mohou jen sledovat, jak se jeho plocha rok od roku rozrůstá. A spolu s ním se zvyšuje i počet trestných činů, které v souvislosti s obyvateli městečka musí strážníci řešit.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor

Z turbulentních událostí jednoznačně vyplývá, že Kancelář prezidenta republiky minimálně od minulé středy neříkala pravdu, zhodnotil politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál okolnosti hospitalizace Miloše Zemana. Zpochybnil, že by premiér Andrej Babiš či šéf Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO) o prezidentově zdravotní kondici nevěděli. Končící premiér podle něj už rozjel svou prezidentskou kampaň.

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

reklama