Všichni zřejmě víme, že někteří papoušci dokáží „napodobovat“ lidskou řeč. Už ne tak známo je ale to, že mnoho z nich naši řeč jen prostě nenapodobuje, ale skutečně se jí naučí mluvit. Například andulky jsou považovány za první mimolidský druh, u kterého je známo, že dokáže pochopit abstraktní vzorce jazyka. Jednoduše řečeno: andulky dokáží pochopit základy stavby lidského jazyka.
Alespoň to tvrdí vědci z Leidenské univerzity. Ve své studii prováděli testy i s potkany, makaky a dalšími ptáky. Žádný jiný druh však neobstál tak jako andulky. Podle vědců se jejich dovednosti vyrovnají sedmiměsíčním dětem, které jsou také schopny zpozorovat abstraktní vzorec v řadě bezvýznamných slov – pochopí například, že „slova“ „ga-ti-ga“ a „wo-fi-wo“ jsou složena podle podobného vzorce. A právě to dokáží i andulky.
Andulky patří mezi společenské druhy. Zdroj: Pixabay
Vědci andulkám přehrávali popěvky složené ze tří částí. Andulky dokázaly správně rozpoznat sekvenci, díky které získaly odměnu. Různé popěvky se od sebe značně lišily, a andulky tak musely dokázat rozpoznat daný vzorec. Vědci se domnívají, že tuto dovednost andulky ovládají díky tomu, že se na rozdíl od jiných druhů ptáků učí novým písním po celý svůj život. Většina pěvců totiž svůj repertoár získá během krátké dětské fáze. Kromě toho jde i o velice společenský druh papoušků – a my už z předchozích dílů víme, že inteligence společenských druhů zvířat je rozvinutější.
Jejich dovednosti je řadí mezi nejinteligentnější druhy zvířat. Zdroj: Pixabay
Bez zajímavosti není ani to, že andulčí samičky dávají přednost samečkům, kteří mají pod čepicí. Vědci představili samičce dva samečky a čekali, který z nich se jí zalíbí víc. Pak toho druhého naučili, jak vyřešit hlavolam, který ukrýval dobrotu. O několik dní později hlavolam předložili oběma samečkům, zatímco je pozorovala samička. Ten, který se jí zpočátku líbil, s hlavolamem zápolil, kdežto ten druhý s ním neměl sebemenší problém. Od té chvíle trávila samička více času se samečkem, který se jí původně nezamlouval. Není divu – dovednější sameček může jejím potomkům přinést větší šanci na přežití.