reklama

Když rozdíly mizí, 44. díl: Tajemný hmyzožravec s obřím jazykem

Nejčastěji pašované zvíře světa. Takové přízvisko si vysloužil další z našich „inteligentních“ druhů ze živočišné říše. Tyto pozoruhodné bytosti jsou masakrovány v ohromné míře kvůli tomu, že jsou považovány za delikatesu a čelí tak vyhynutí. A to přesto, že je obchod s nimi přísně zakázán.

reklama

Nejčastěji pašované zvíře světa. Takové přízvisko si vysloužil další z našich „inteligentních“ druhů ze živočišné říše. Tyto pozoruhodné bytosti jsou masakrovány v ohromné míře kvůli tomu, že jsou považovány za delikatesu a čelí tak vyhynutí. A to přesto, že je obchod s nimi přísně zakázán.

Dnes totiž budeme mluvit o luskounech a jejich podivné evoluční historii. Velkou zvláštností luskounů je jejich dlouhý jazyk, který roste až z hrudníku a dosáhne délky i čtyřiceti centimetrů (pro představu: je delší než samotné tělo luskouna!). Jakožto hmyzožravci dlouhý jazyk ocení – za den totiž pochytají neuvěřitelných sto tisíc hmyzáků – především mravenců a termitů.

Jde totiž o jediného známého savce, který je od hlavy k patě pokryt zvláštními keratinovými šupinami – tvoří až dvacet procent jejich váhy! Tyto šupiny slouží jako téměř dokonalý obranný mechanismus. V případě hrozby se luskouni mohou do šupin zabalit jako malá neprostupná kulička, která odolá i čelistem lva či tygra. Paradoxně jsou však kvůli tomuto druhu obrany vysoce zranitelní – takovou kuličku totiž mohou snadno zvednout a odnést pašeráci.

Každý rok je jen do Číny a Vietnamu dovezeno až sto tisíc jedinců tohoto prazvláštního druhu. Za jediného luskouna můžete na černém trhu získat až sto šedesát tisíc korun. Nevyužívá se jen jejich maso, ale i šupiny, které jsou velice ceněny v tradiční čínské medicíně jako lék na rozličné obtíže – od vrostlých řas po špatný krevní oběh. Podle odhadů Mezinárodního svazu ochrany přírody z přírody zmizí jeden luskoun každých pět minut! Za posledních padesát let z Asie zmizelo více než devadesát procent jedinců těchto zvířat. Pytláci se proto začínají poohlížet po poddruzích v Indii či Africe. Ochránci zvířat se domnívají, že tomuto druhu nezbývá více než dvacet let existence…

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

reklama

Domácí zpravodajství

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama