Když rozdíly mizí, 46. díl: „Hloupý Honza“, co nás strčí do kapsy

Mnoho druhů zvířat v nás vyvolává rozporuplné pocity. Není divu, že z velké části jde o dravce. Obdivujeme jejich sílu a nespoutanost, ale zároveň nás děsí, že právě tato pozoruhodná zvířata jsou naší „konkurencí“. Snažíme se je zkrotit i dokázat si svou nadřazenost, ať už jde o vlka, jestřába nebo třeba medvěda.

Mnoho druhů zvířat v nás vyvolává rozporuplné pocity. Není divu, že z velké části jde o dravce. Obdivujeme jejich sílu a nespoutanost, ale zároveň nás děsí, že právě tato pozoruhodná zvířata jsou naší „konkurencí“. Snažíme se je zkrotit i dokázat si svou nadřazenost, ať už jde o vlka, jestřába nebo třeba medvěda.

O medvědech obvykle soudíme, že jsou to samotářští siláci, kteří moc rozumu nepobrali. Až na ty siláky se ale pekelně pleteme. I když z předchozích dílů již víme, že velikost mozku o jeho fungování ani trochu nevypovídá, u medvědů by to vskutku platilo. Medvědí lebka totiž skrývá ten největší mozek ze všech suchozemských savců. Jejich inteligence by se dala srovnat s vyššími primáty. Tedy i námi. Kromě toho jsou medvědi velice společenská zvířata s pevnými hierarchiemi a strukturovanými vztahy. Medvědi se totiž sice často pohybují o samotě, ale po celou dobu moc dobře vědí, kde se nacházejí ostatní.

Právě jejich vysoká inteligence je jedním z důvodů, proč na ně často narazíme v cirkusech a zábavních parcích, kde jsou nuceni předvádět nesmyslné a nepřirozené triky. Jsou schopni provádět složité úlohy, což znamená, že dokáží zpracovávat nové informace a učit se. Obojí jim přijde vhod při snaze vyhnout se lovcům. Vlastně se dokáží lidem vyhýbat tak dobře, že by se jejich jednání dalo považovat za prozíravost. Vzhledem k tomu, že někteří z nich dokonce skrývají své stopy a dokáží se ukrýt za pomoci skal a stromů, se vědci domnívají, že jsou schopni si uvědomovat sami sebe.

I jejich zvyky odhalují poměrně vysokou inteligenci. Stejně jako my jsou medvědi všežravci. Všežravé druhy jsou obecně považovány za inteligentnější, než ty, které se specializují na jeden druh potravy. Souvisí to s obecnou definicí inteligence jako dovednosti přizpůsobit se a přežít za všech okolností. Díky své pestré stravě si medvědi musí zapamatovat pořádnou nálož informací o jejích zdrojích. Tedy to, kde a kdy se dá daná potrava najít. Jejich paměť je tak oslnivá, že si to dokáží vybavit i po více než deseti letech.

Tagy: