reklama

Indická Bombaj se zbarvila do růžova, vláda plameňákům „zřídila“ azyl karanténou

Dlouholetá přátelství, lhostejnost i nenávist. Tak se dá popsat sociální dynamika hejna plameňáků
Foto: Pixabay

Lidé se stáhli kvůli pandemii koronaviru do svých domovů, divoká zvířata si proto užívají klid a nově nabytý prostor. Třeba v indické Bombaji, kam se každoročně přesouvají tisíce plameňáků. Letošní počty však překvapily i odborníky. Není proto divu, že na předměstí Bombaje vznikla rezervace plameňáků.

reklama

Podle Bombajské přírodovědné společnosti se letos v oblasti objevilo až o čtvrtinu víc plameňáků než loni. Je za tím právě pokles lidské činnosti – celá Indie je totiž od 25. března v karanténě. Další příčinou může být i baby boom, ke kterému u plameňáků došlo před dvěma roky, také ničení mokřadů na východním pobřeží země, kvůli kterému se plameňáci stahují k mokřadům třináctimilionové metropole Bombaje na západním pobřeží.

Rezervace Thane Creek patří mezi zatím málo známé destinace pro lidi, kteří rádi pozorují ptáky. O to je ale oblíbenější. Zdejší vláda ji teprve nedávno vyhlásila za útočiště pro plameňáky a chráněnou ptačí oblast. Také proto se tam například nesmí lovit ryby. Lze tam vidět rozmanité živočišné i rostlinné druhy. Mnohé z nich jsou podobně jako některé druhy plameňáků ohrožené a nyní se jím dostává svobodnějšího a nerušeného života.

Hejna plameňáků tvoří i desítky tisíc jedinců, podle výzkumníků si však důkladně vybírají, s kým svůj čas tráví. Ukázali to ve studii publikované v časopise Behavioral Processes. Některým jedincům se dokonce záměrně vyhýbají. Ke studiu vztahů mezi plameňáky výzkumníci využili podobné prostředky, kterými se vztahy mapují u lidí – jen namísto dat o poloze z mobilních telefonů použili data z identifikačních pásků na nohách plameňáků. V rozmezí let 2012 a 2016 sbírali fotografie čtyř hejn plameňáků a porovnávali je, aby zjistili, kteří jedinci spolu tráví nejvíce času.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

Koronavirus

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Zdravotní sestra Kathryn sdílela na sociální síti Twitter fotografie, které zachycují, jakou vizuální změnu prodělala od té doby, kdy na jaře absolvovala zdravotnickou školu a poté začala pracovat s pacienty nakaženými koronavirem. Její příspěvek se velmi rychle začal šířit po sociálních sítích. Ke sdílení podobných fotografií se přidávají i další sestřičky v nemocnicích.

reklama
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama