reklama

Indická Bombaj se zbarvila do růžova, vláda plameňákům „zřídila“ azyl karanténou

Dlouholetá přátelství, lhostejnost i nenávist. Tak se dá popsat sociální dynamika hejna plameňáků
Foto: Pixabay

Lidé se stáhli kvůli pandemii koronaviru do svých domovů, divoká zvířata si proto užívají klid a nově nabytý prostor. Třeba v indické Bombaji, kam se každoročně přesouvají tisíce plameňáků. Letošní počty však překvapily i odborníky. Není proto divu, že na předměstí Bombaje vznikla rezervace plameňáků.

reklama

Podle Bombajské přírodovědné společnosti se letos v oblasti objevilo až o čtvrtinu víc plameňáků než loni. Je za tím právě pokles lidské činnosti – celá Indie je totiž od 25. března v karanténě. Další příčinou může být i baby boom, ke kterému u plameňáků došlo před dvěma roky, také ničení mokřadů na východním pobřeží země, kvůli kterému se plameňáci stahují k mokřadům třináctimilionové metropole Bombaje na západním pobřeží.

Rezervace Thane Creek patří mezi zatím málo známé destinace pro lidi, kteří rádi pozorují ptáky. O to je ale oblíbenější. Zdejší vláda ji teprve nedávno vyhlásila za útočiště pro plameňáky a chráněnou ptačí oblast. Také proto se tam například nesmí lovit ryby. Lze tam vidět rozmanité živočišné i rostlinné druhy. Mnohé z nich jsou podobně jako některé druhy plameňáků ohrožené a nyní se jím dostává svobodnějšího a nerušeného života.

Hejna plameňáků tvoří i desítky tisíc jedinců, podle výzkumníků si však důkladně vybírají, s kým svůj čas tráví. Ukázali to ve studii publikované v časopise Behavioral Processes. Některým jedincům se dokonce záměrně vyhýbají. Ke studiu vztahů mezi plameňáky výzkumníci využili podobné prostředky, kterými se vztahy mapují u lidí – jen namísto dat o poloze z mobilních telefonů použili data z identifikačních pásků na nohách plameňáků. V rozmezí let 2012 a 2016 sbírali fotografie čtyř hejn plameňáků a porovnávali je, aby zjistili, kteří jedinci spolu tráví nejvíce času.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

USA

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil násilnosti, ke kterým dochází při protestech proti rasismu a policejní brutalitě. Demonstrace napříč Amerikou zažehla smrt Afroameričana George Floyda. Obama vyzval k politickému řešení a uvedl, že skutečná změna rasové nespravedlnosti začíná u volebních uren. Volba podle něj netkví mezi protestem a politikou, ale je třeba obojího a „ospravedlnitelný hněv“ je pak potřeba proměnit v mírovou, udržitelnou a efektivní akci.

reklama
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama