Petr Kellner a tragická nehoda, při které zemřel (zdroj: CNN Prima NEWS)
Petr Kellner byl ztělesněním úspěšné cesty od porevolučních začátků až na výsluní globálního byznysu. Ačkoliv šlo o nenahraditelného vizionáře a leadera, jehož autoritu v plné míře už nemůže nikdo v PPF převzít, tak stejně jako Apple neskončil smrtí Steva Jobse, tak ani PPF neskončí odchodem Kellnera, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
„Je to zcela zásadní zpráva, určitě nejdůležitější v celé historii této finanční skupiny, kterou začal psát sám Petr Kellner. A nyní se bude přizpůsobovat této nové situaci, která je zcela nečekaná, a určitě jde o velkou zátěž jejího budoucího byznysu,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda k úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
„Skupina tímto přichází o svého zakladatele, leadera, vizionáře. A takoví lidé jsou velmi těžko nahraditelní, protože mají určité své představy, nějakým způsobem si získali založením té skupiny autoritu, kterou v podstatě už nikdo jiný nemůže v plné míře převzít,“ dodal.
Cesta na výsluní globálního byznysu
Podle Kovandy byl Petr Kellner ztělesněním všeho, k čemu všemu v České republice došlo v posledních více než třiceti letech tržní ekonomiky. „Začal podnikat hned po revoluci, obchodoval s kopírkami. Následně se vypracoval v rámci privatizace. Úspěšně proplul devadesátými léty, která byla náročná,“ vysvětlil ekonom.
„Dokázal si získat renomé, získat velký majetek a expandovat v mezinárodním měřítku například se společností Home Credit, s níž je aktivní zejména v Číně, ale také v zemích, jako jsou Kazachstán, Vietnam a podobně,“ dodal Kovanda.
„Je to určité ztělesnění úspěšné cesty od porevolučních začátků až na výsluní globálního byznysu. Ostatně fakt, že o té smutné události referují na předních stránkách finanční média jako například Bloomberg, svědčí o tom, že jde o významnou skupinu nejen z hlediska českého, ale i globálního.“
Apple také neskončil s Jobsem
Svět byznysu je nicméně podle Kovandy pragmatický a hledí zejména na čísla, jakkoliv to může znít chladně. „Obchodníci, investoři se spíše budou zajímat o další směřování skupiny a její další vize. Blízcí obchodní partneři Petra Kellnera měli svým způsobem přečteného, věděli, co od něj mohou očekávat, to jim dávalo určitou míru jistoty. Nyní existuje vyšší míra nejistoty stran toho, co bude dále. Budou se s tím muset sžít.“
„Přirovnání sice vždy kulhají, ale firma Apple také neskončila poté, co odešel zakladatel Steve Jobs, takže pokud bude PPF úspěšná, budou k ní obchodní partneři a investoři přistupovat pragmaticky a dále s ní dělat byznys a tato skupina se bude dále rozvíjet jako v uplynulých třiceti letech,“ řekl Kovanda.
Tragicky zesnulý český dolarový miliardář Petr Kellner Zdroj: ČTK
Ekonom na závěr shrnul myšlenku onoho přirovnání: „Analogie vždy kulhají, ale situaci lze přirovnat ke stavu, v němž se ocitla společnost Apple po úmrtí svého spoluzakladatele Steva Jobse. Přišla o nenahraditelného vizionáře s nezastupitelnou zakladatelskou autoritou, avšak navázala na svůj úspěšný rozvoj z doby jeho života. I proto, že kontinuitu zajistili klíčoví pracovníci Applu, kteří díky letité spolupráci s ním byli s to alespoň částečně vycházet z Jobsova know-how. Stejně tak i ve skupině PPF jsou lidé, kteří mají potenciál zajistit kontinuitu a její další rozvoj.“