V Severní Koreji byli v souvislosti s nedodržováním protiepidemických opatření popraveni nejméně dva lidé, informovala jihokorejská špionážní agentura. Druhá poprava přitom byla podle rádia Free Asia provedena pro výstrahu veřejně. Kim Čong-un přitom stále trvá na tom, že Severní Korea neeviduje žádné případy nákazy.
Muže, který porušil protiepidemická opatření, údajně zastřelila veřejně popravčí četa 28. listopadu. Mělo se jednat o padesátníka, který pašoval zboží přes čínsko-korejskou hranici. Ta je momentálně oboustranně uzavřena a Kim Čong-un dokonce přerušil obchodování s Čínou, která je jeho největším partnerem. Podle rádia Free Asia byly na hranici posíleny hlídky, které mají nařízeno střílet.
„Uspořádali veřejnou popravu, kterou vykonala popravčí četa, aby vyděsili obyvatele v pohraničí. Kontakt s lidmi na druhé straně zde byl totiž častý, pašeráctví nevyjímaje,“ řekl pro Free Asia severokorejský zdroj. K druhé doložené popravě došlo v srpnu. Jednalo se o vysoce postaveného úředníka, který si přivezl zboží ze zahraničí, což bylo v té době zakázané.
Nechal se Kim očkovat?
Jihokorejská zpravodajská služba National Intelligence Service (NIS) také minulý týden sdělila tamním zákonodárcům, že Kim Čong-un zavádí zmatečná a nelogická protiepidemická opatření. Zakázal například rybolov, údajně aby se virus nedostal do vody. V tuhé karanténě je aktuálně hlavní město Pchjongjang a provincie Japang. V listopadu Kim Čong-un také zaváděl lockdown tam, kde byla nalezena cizí měna či výrobky.
Jihokorejský poslanec Ha Tae-keung, který zasedá v bezpečnostní komisi, řekl po briefingu s NIS novinářům, že Severní Korea odmítla zásilku 110 tisíc tun rýže z Číny. Bojí se totiž, že by se koronavirus mohl do země dostat ve zboží. Rýže zůstala v přístavu Ta-lien. Podle korejské mezinárodní obchodní společnosti klesl obchod mezi Severní Koreou a Čínou mezi lednem a zářím meziročně o 73 procent.
Režim přesto stále tvrdí, že v Severní Koreji nebyl jediný případ nákazy. Podle zdravotnických expertů je ale pravděpodobné, že se nemoc do země dostala kvůli pašerákům. Výraznější šíření by v KLDR mohlo způsobit zásadní problém zejména kvůli špatnému stavu zdravotnictví.
NIS také informovala, že Severní Korea se minimálně jednou pokusila o neúspěšný hackerský útok na jihokorejskou farmaceutickou firmu, která pracuje na vývoji vakcíny proti novému koronaviru. Podle ředitele korejských studií při washingtonském institutu Center for the National Interest se Kim Čong-un dokonce nechal očkovat čínskou experimentální vakcínou. Jiní experti si ale myslí, že je to nepravděpodobné a že by diktátor dal přednost ověřené evropské vakcíně.
Kimovy obavy z Bidenova prezidentování
Zpravodajská služba také zjistila, že se Kim Čong-un údajně obává chvíle, kdy se Joe Biden ujme úřadu prezidenta USA. Severokorejským diplomatům v zahraničí přikázal, aby se vyvarovali čehokoliv, co by mohlo Spojené státy vyprovokovat. NIS ovšem zároveň předpokládá, že v době inaugurace nového amerického prezidenta Severní Korea uspořádá vojenskou přehlídku jako demonstraci síly. Experti také diskutují o tom, zda kvůli tomu Pchjongjang v dohledné době provede raketové testy.