reklama

Klidně jim udělám analýzu zdarma. Za volby si mohou sami, opřel se Nacher do Pirátů

Piráti si za výsledek voleb, ve kterých získali jen čtyři poslanecká křesla, můžou sami. Je o tom přesvědčen poslanec hnutí ANO Patrik Nacher, který jízlivě na adresu Pirátů dodal, že analýzu volebního krachu jim udělá klidně zdarma. Reagoval tak na část dokumentu, který nejmenší sněmovní strana zveřejnila a podle které mohou za neúspěch Starostové, tedy jejich koaliční partner. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby může dokument ohrozit vznik budoucí vlády. Jeho hnutí získalo ve Sněmovně 33 mandátů.

reklama

I když koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů, Piráti, kteří financovali dvě třetiny společné kampaně, získali jen čtyři z nich. Společně s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) by právě PirSTAN měli sestavit novou vládu. Jednání však nejsou jednoduchá, a to ani uvnitř levostředové dvoukoalice. Ani analýza Pirátů proto na klidu nepřidala.

„Může to ohrozit vznik vlády. Příčina (zisku) celkových 15 procent ale není na straně STAN, za to si mohou Piráti sami. Určitě to nevyvolává růst vzájemné důvěry a trochu mě zklamalo, že se vše objevilo ve veřejném prostoru. Skuteční partneři by si měli problémy vyříkat mezi sebou a poté, co by se ten druhý měl možnost bránit, zprávu zveřejnit,“ opřel se do Pirátů senátor z hnutí STAN Zdeněk Hraba.

Podle něj se v reálné politice musí počítat i s variantou, že Piráti ve vládě nakonec nebudou, i když v koaliční smlouvě se obě strany zavázaly, že budou postupovat společně.

V analýze, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, se mimo jiné píše: „Kandidáti Pirátů nebyli ze strany STAN, kteří měli v gesci mikrotargeting, podporováni. STAN cíleně podporovali pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Poslanecké sněmovny.“

Mezi „podvodníky“ byli zmíněni i šéf hnutí Vít Rakušan nebo hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Já jsem ke kroužkování nevybízel, podpořil jsem tři kandidáty, kteří měli moji důvěru. Ale nikde jsem nekandidoval, smlouvu jsem neporušil,“ podotkl Hraba. Také další členové strany upozorňují, že když do Sněmovny nekandidovali, jejich podpora určitých kolegů je naprosto v pořádku.

Nacher: Je to jen vizitka Pirátů

Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS se k situaci v nově vznikající vládě vyjádřil i poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. „Kdyby se mě Piráti zeptali, dám jim zadarmo analýzu, že si za výsledek mohou sami. Někteří z nich začali před volbami říkat to, co si skutečně myslí, a řada voličů se jich zalekla,“ podotkl poslanec.

Nečekal ale, že výsledek bude pro Piráty tak krutý. „Tušil jsem, že budou mít třetinu poslanců, když uhradili dvě třetiny nákladů. Ale jinak mi nepřísluší situaci více komentovat,“ dodal.

Piráti zároveň krátce po volbách obvinili z výsledku také hnutí ANO, které na ně útočilo. „Jestli Piráti hledají viníky všude, jen ne u sebe, je to ukázka, jak vnímají realitu. Čtyři roky útočili na hnutí ANO. Když od nich zaznívaly různé nesmysly a polopravdy, bylo vše v pořádku. Když přelezli přes 30 procent, tak na sebe nasvítili,“ konstatoval Nacher s narážkou na předvolební průzkumy ze začátku roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama