Reynoldsův fotbalový tým mučí favority a byl u rarity. Proč rozhodčí tasil kulatou červenou?

Marně byste na celém světě hledali klub z páté ligy, který se těší takové pozornosti. Velšský Wrexham před časem koupila hollywoodská hvězda Ryan Reynolds, dostala ho na streamovací platformy a sní o tom, že by toto pouto jednou mohlo skončit třeba až postupem do Premier League. Zatím může třetí nejstarší fotbalová organizace na světě čelit anglické elitě pouze v FA Cupu a v neděli byla blizoučko postupu do osmifinále. I díky kulaté červené kartě.

FA Cup je na Britských ostrovech skutečně sváteční událostí. Jeho prestiž vnímají i nejlepší kluby, natož pak týmy z nižších úrovní, pro které jde o jedinou možnost, jak na svých útulných stadionech přivítat giganty.

Velšský stařík Wrexham založený už v roce 1864 se zatím prokousává pohárovým pavoukem znamenitě. Coby outsider z páté ligy naposledy vyřadil Coventry z druhé nejvyšší soutěže a pro čtvrté kolo dostal další mančaft z Championship. Na domácím stánku Racecourse Ground přivítal v neděli Sheffield United.

A urodilo se velké drama. Hosté si vzali vedení už ve druhé minutě, „mrňous“ zkraje druhého poločasu skóre otočil na svoji stranu, v 65. minutě Sheffield vyrovnal. Za pár minut měl Wrexham nabito na popravu favorita. Daniel Jebbison byl vyloučen za roztržku mimo souboj o míč. Mnohé fanoušky ale daleko více zaujal moment, kdy rozhodčí Dean Whitestone tasil červenou kartu.

Ta totiž neměla klasický obdélníkový tvar, nýbrž kulatý. Takováto podoba kartonku se v Anglii objevovala především na začátku tisíciletí, ale současnou optikou šlo o vzácný úkaz.

Důvod? „Kulaté a oválné červené karty původně měly pomoct hráčům, kteří nedokázali rozlišovat mezi barvami. Žluté byly vždy obdélníkové. Zároveň je to také pomoc pro sudí – aby mohli rychle tasit správnou kartu poté, co zašmátrají v kapse,“ bylo vysvětleno v rozhodcovském okénku na Twitteru k raritě.

Nedlouho po „kulaté pomoci“ dal Wrexham gól na 3:2 a už už sahal po postupu. Jenže překvapivé vyřazení v páté minutě nastavení soupeř odvrátil. Pravidla FA Cupu v této fázi říkají, že při remíze se hraje odveta. V tomto případě 7. února.

Hollywood efekt

I když senzace poloprofesionálnímu velšskému týmu nyní unikla, stále žije šance na postup do osmifinále. Bylo by to další významné umocnění slávy, kterou si Wrexham uzurpuje od listopadu 2020. Tehdy klub koupily hollywoodské hvězdy Ryan Reynolds a Rob McElhenney a netajily se velkolepými plány.

„Opakujeme to neustále, ale chceme být v Premier League, jakkoliv to některým lidem může znít bláznivě. Pokud je teoreticky možné dostat se z páté ligy až do Premier League, proč bychom to nezvládli?“ uvedl Reynolds.

Po dvou letech zatím klub nadále zůstává v National League, v oné páté nejvyšší soutěži. V aktuální sezoně ji však vede a má nakročeno o patro výše.

Slavným majitelům se ale už teď povedla jiná věc. Udělali svému klubu – a celému anglickému fotbalu – pořádnou reklamu, a to i ve vzdáleném zámoří. Na streamovacích platformách je k nalezení úspěšný seriál Vítejte ve Wrexhamu. Od léta 2022 prodala organizace 24 000 dresů, přičemž většina z nich putovala do USA. Nemalý počet Američanů už letěl do Walesu, aby viděl na vlastní oči tým, na který koukal v televizi. A FA Cup díky Wrexhamu zaznamenal výrazný narůst v počtu diváků ze Států.

Po posledním pohárovém vystoupení byl Reynolds nadšený. „Byla to jedna z nejvíce vzrušujících věcí, které jsem kdy viděl,“ pochvaloval si na Twitteru.

Tagy:
seriál fotbal sport Wrexham AFC Rob McElhenney FA Cup Sheffield United Ryan Reynolds Wrexham červená karta