reklama

Kočka domácí jako největší predátor

Nikdo z nás si to nechce připustit, když mu na klíně u televize jemně vrní jeho čtyřnohá chlupatá kočička. Fakt ale je, že když vyjde ven, stává se z ní divoký predátor, který dokonce zabíjí častěji než ostatní divoká zvířata podobné velikosti.

reklama

Obávat se jich musí na 80 druhů zvířat, hlavně ptáci, zajíci, veverky a další savci či plazi, podle studie loví ve vzdálenosti asi 100 metrů v okolí od domova.

Celou tuto problematiku se rozhodli prozkoumat zoologové na univerzitě v Severní Karolíně. „Zjistili jsme, že kočky mají na divokou zvěř desetkrát větší dopad než ostatní predátoři,“ řekl pro CNN Roland Kays, autor hlavní studie. Výzkum probíhal na 925 kočkách v celkem 6 státech (Británie, Austrálie, USA a Nový Zéland). Kočky byly vybaveny malým GPS zařízením a bylo sledováno nejen, jak daleko od domova se pohybují, ale i to, na jakou zvěř se soustředí.

„Kočky, které jsou doma krmené samozřejmě zabíjejí méně zvířat, než predátoři závislé na ulovené potravě, ale vzhledem k malé vzdálenosti, po které se pohybují, je dopad jejich lovu větší než jiných šelem. A představme si, že v některých oblastech je koncentrace koček větší,“ říká Kays.

Podle výzkumu 1 kočka zabije v přírodě 3,5 kořisti za měsíc. V Severní Americe tak například mají kočky na svědomí až 30 miliard zvířat ročně. „Kočky tedy mají daleko větší ekologický dopad na přírodu než přirozený predátor,“ tvrdí Kays.

Kočky představují nejhojnější masožravce na zemi, odhadem je na celém světě 600 milionů domácích koček. A to nepočítáme kočky toulavé, kde je nejlepším řešením jejich omezení - kastrace.

Lov domácích koček však neohrožuje druhy v chráněných oblastech, ale především v městských a příměstských částech. Dopad to má například na vačice v Jižní Austrálii, nebo králíky v Severní Americe. Vědci přišli s "překvapivým", ale funkčním řešením - držet kočky pouze uvnitř.

Rob Dunn, spoluautor studie a William Neal Reynolds významný profesor aplikované ekologie na Severní Karolíně státní univerzitě potvrdili, že: „Tím, že lidé nechali své kočky chodit ven se okrádáme o pozitivních aspekty volně žijících živočichů, jako třeba písně ptáků nebo blahodárné účinky ještěrek na škůdce.“

Kočky stojí za větším počtem mrtvých ptáků než elektrická vedení nebo lopatky větrných elektráren.

Tagy:

Hlavní zprávy

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama