reklama

Kočka domácí jako největší predátor

Nikdo z nás si to nechce připustit, když mu na klíně u televize jemně vrní jeho čtyřnohá chlupatá kočička. Fakt ale je, že když vyjde ven, stává se z ní divoký predátor, který dokonce zabíjí častěji než ostatní divoká zvířata podobné velikosti.

reklama

Obávat se jich musí na 80 druhů zvířat, hlavně ptáci, zajíci, veverky a další savci či plazi, podle studie loví ve vzdálenosti asi 100 metrů v okolí od domova.

Celou tuto problematiku se rozhodli prozkoumat zoologové na univerzitě v Severní Karolíně. „Zjistili jsme, že kočky mají na divokou zvěř desetkrát větší dopad než ostatní predátoři,“ řekl pro CNN Roland Kays, autor hlavní studie. Výzkum probíhal na 925 kočkách v celkem 6 státech (Británie, Austrálie, USA a Nový Zéland). Kočky byly vybaveny malým GPS zařízením a bylo sledováno nejen, jak daleko od domova se pohybují, ale i to, na jakou zvěř se soustředí.

Kočky jsou nebezpečnější než jiní predátoři
Kočky jsou nebezpečnější než jiní predátoři

„Kočky, které jsou doma krmené samozřejmě zabíjejí méně zvířat, než predátoři závislé na ulovené potravě, ale vzhledem k malé vzdálenosti, po které se pohybují, je dopad jejich lovu větší než jiných šelem. A představme si, že v některých oblastech je koncentrace koček větší,“ říká Kays.

Podle výzkumu 1 kočka zabije v přírodě 3,5 kořisti za měsíc. V Severní Americe tak například mají kočky na svědomí až 30 miliard zvířat ročně. „Kočky tedy mají daleko větší ekologický dopad na přírodu než přirozený predátor,“ tvrdí Kays.

Vědci si myslí, že kočky stojí za zničením 2-10% americké ptačí fauny
Vědci si myslí, že kočky stojí za zničením 2-10% americké ptačí fauny

Kočky představují nejhojnější masožravce na zemi, odhadem je na celém světě 600 milionů domácích koček. A to nepočítáme kočky toulavé, kde je nejlepším řešením jejich omezení - kastrace.

Lov domácích koček však neohrožuje druhy v chráněných oblastech, ale především v městských a příměstských částech. Dopad to má například na vačice v Jižní Austrálii, nebo králíky v Severní Americe. Vědci přišli s "překvapivým", ale funkčním řešením - držet kočky pouze uvnitř.

Rob Dunn, spoluautor studie a William Neal Reynolds významný profesor aplikované ekologie na Severní Karolíně státní univerzitě potvrdili, že: „Tím, že lidé nechali své kočky chodit ven se okrádáme o pozitivních aspekty volně žijících živočichů, jako třeba písně ptáků nebo blahodárné účinky ještěrek na škůdce.“

Kočky stojí za větším počtem mrtvých ptáků než elektrická vedení nebo lopatky větrných elektráren.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří
Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
Brutálně zavraždil cyklistku sekerou a nožem na okraji Olomouce. Odsedí si 25 let
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Kuriózní problém na Šumpersku: Nový most stojí už 2,5 roku, nikdo na něj ale nesmí
Další články
reklama
reklama