Obžalovaný slovenský podnikatel Marian Kočner u soudu odmítl tvrzení prokuratury, že si objednal vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka kvůli jeho článkům. Kočner tvrdil, že o něm déle a častěji než Kuciak psali jiní novináři. Při své výpovědi zpochybňoval i jiné důkazy.
„Jána Kuciaka jsem vnímal jako tisíc jiných novinářů. Nejdu ho zpochybňovat jako novináře, ale o mně psali mnozí jiní novináři, z jiných deníků a portálů, mnohem více a mnohem déle. Proto je tento motiv nereálný a absolutně vyloučený,“ uvedl podle médií Kočner, který v případu Kuciakovy vraždy stejně jako další dva obžalovaní vinu popírá. Pokud by je soud shledal vinnými, hrozilo by jim vězení na 25 let nebo doživotí.
Jána Kuciaka jsem vnímal jako tisíc jiných novinářů. Motiv vraždy je nereálný a absolutně vyloučený.
Prokurátor v obžalobě uvedl, že Kuciakovu vraždu objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost.
Spolu s Kuciakem byla v jeho domě v únoru 2018 zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová. Jeden z původně pěti obviněných Miroslav Marček dříve řekl, že zmíněnou dvojici zastřelil. Ke zprostředkování vraždy se zase přiznal již odsouzený Zoltán Andruskó.
Kočner u soudu tvrdil, že neexistuje důkaz o tom, že od něj jeho známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová převzala peníze za vraždu novináře. Podle prokuratury Zsuzsová objednávku vraždy předala Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Marčekem.
Podle Kočnera také nebylo prokázáno, že peníze, které Andruskó v souvislosti se zmíněnou vraždou vyplatil Szabóovi, měl od něj nebo od Zsuzsové. Kočner také zpochybňoval pravost obsahu komunikace, kterou policie zajistila v jeho mobilním telefonu a kterou prokuratura zahrnula mezi důkazy. Informace z Kočnerova mobilního telefonu a další důkazy ale podle prokuratury potvrzují, že se Kočner po vraždě setkal se Zsuzsovou a dal jí peníze.
Vražda Kuciaka a Kušnírové vyvolala na Slovensku mohutné protivládní protesty a politickou krizi, která vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. Jeho strana Smer-SD po porážce v letošních parlamentních volbách skončila v opozici a nyní čelí rozkolu.