Opozice parlamentní hru o růst penzí prohrála. Po zdlouhavých více než devadesáti hodinách salonní bitvy v Poslanecké sněmovně přichází to pravé peklo, které sliboval Andrej Babiš. Do hry totiž vstupují odbory, a to s nejtvrdším nástrojem prosazování svých zájmů. Demonstrovat budou rovnou před úřadem vlády. Má se kabinet bát?
Za vlády Andreje Babiše se odbory chovaly relativně krotce. Asi proto, že dosáhly, čeho chtěly. Co nás tedy čeká nyní?
Druhé kolo boje o valorizaci penzí se přesouvá do ulic, roli opozice nyní přebírají odboráři. Členové největšího svazu KOVO budou protestovat proti diskutované reformě, oznámil v sobotu večer na Twitteru odborový předák Josef Středula.
Zeman: Vláda udělala podvod na voličích. Dobrý stát má důchodce chránit, ne na nich šetřit
Úmysl kabinetu zpomalit valorizaci penzí až nyní je podvodem na voličích. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl Miloš Zeman, podle kterého vláda čekala na projednání návrhu až po prezidentských volbách. Dosluhující prezident novelu zákona o důchodovém pojištění, kterou poslanci po pěti bouřlivých dnech schválili v sobotu dopoledne, zkritizoval. Zeman se podobně jako opozice domnívá, že je zmíněný návrh v rozporu s Ústavou.
„Kováci“ se sejdou před Strakovou akademií 29. března. Kritizují hlavně plán zvyšovat důchodový věk na 68 let. I samotný fakt, že demonstraci svolávají až za tři týdny, nasvědčuje tomu, že chtějí akci dobře připravit a zmobilizovat masu lidí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejsou rezervy, hájila Kovářová nižší růst penzí. Nemluvte nesmysly, běsnila Schillerová.
Těžko nyní odhadnout, jak se jim to zadaří. Může jít o nepatrnou záležitost, která se čas od času děje a nezanechá valnou stopu. V takovém případě členům vlády postačí zavřít okno a nikdo nic nepostřehne. Na druhou stranu víme, že odbory velké demonstrace umí. Před akcemi Milionu chvilek na Letné to byla právě odborářská demonstrace na Václavském náměstí v dubnu 2012, která byla nejmasovějším protestem od listopadu 1989.
Každá doba má své. Za Babišova vládnutí se plnila náměstí všemi, kteří považovali jeho styl vládnutí a politickou existenci za dalekosáhlý problém. Nyní se s nadsázkou řečeno ulice zaplní odboráři, kteří se bojí o budoucnost důchodců. Mohou ale chřestit zbraněmi i kvůli jiným skupinám. Pole své působnosti kreslí odborová centrála ČMKOS přes ochranu zaměstnanců i k rodinám s dětmi a právě důchodcům.
Mohutnost protestů bude rozhodující
Je už politickou tradicí, že pravicovým a středopravicovým vládám se s odbory nedaří či nechce najít společnou řeč. I když se nyní pravidelně schází tripartita a premiér vystupuje smířlivě, od počátku vlády Petra Fialy se to ve veřejném prostoru hemží pojmy jako demonstrace, stávková pohotovost a stávka.
O tom, jaký dopad budou mít odborářské protesty na vládu, rozhodne jejich mohutnost. Vážný problém by mohl nastat, kdyby se odboráři rozhodli demonstrovat proti premiérovi a ministrům kontinuální a promyšlenou kampaní. I to odbory umí. Je to jen pár let od kampaně Konec levné práce. Tu vedly poměrně sofistikovaně a získaly pro ni velký prostor v médiích.
Je nicméně pravděpodobné, že kabinet odborářské protesty ustojí. Jako ostatně ustál i sněmovní obstrukce a jako ustálo odpor odborů mnoho dřívějších kabinetů.