Představitelé současné vládní koalice svého mandátu dosáhli v kampani především shodou na tom, co a koho nechtějí v kombinaci s velkorysými – a sympatickými – sliby. Nakonec se ukázalo, že daná slova nemají ani cenu papíru, na němž byla vytištěna, ani času, který občané věnovali jejich poslouchání a zvažování. Zbylo jediné, za co vládní politici v poslední době občas od některých kromě sebe slyšeli chválu – zahraniční politika. Jaké jsou ale výsledky?
Premiér Petr Fiala porušení slibů částečně přiznal. V Partii na CNN Prima NEWS za svou největší chybu označil, že po začátku ruské invaze na Ukrajinu neřekl, že už žádné sliby neplatí. (Vzápětí ale sám sebe popřel tvrzením, že vláda opravdu splnila 93 procent svých plánů.)
ČTĚTE TAKÉ: Nežmoulejme pozvánky na inauguraci Trumpa, řekl Farský. Jako uražené děcko, vypálila Dostálová
Fialova vláda není první ani poslední, komu světové dění překazilo plány. Tak, jako se Andrej Babiš rozhodnul pro cestu boje s covidem i za cenu lockdownů, což mu prohrálo volby, rozhodl se i Petr Fiala upřednostnit pomoc Ruskem napadené Ukrajině. Oba premiéři nesli a ponesou následky svých rozhodnutí. Zklamaní voliči vládní koalice se ale i díky Fialově upřednostnění Ukrajiny a (díky tomu) deklarované úspěšnosti v zahraničí mohli utěšovat, že to stávající vládě jde alespoň v Evropě a vůbec ve světě.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
Výsledky z pohledu českých zájmů jsou ale žalostné. Vláda za svého předsednictví dotáhla Green Deal a byla pochválena Ursulou von der Leyenovou a Fransem Timmermansem, jak byla krásně zelená a konstruktivní, aby pak proti částem Green Dealu začala slovně bojovat. Pak pomohla schválit migrační pakt s možnými povinnými relokacemi běženců. Za to dostala v nové Evropské komisi portfolio rozvojové pomoci (tedy zušlechťování neunijních území) pro Jozefa Síkelu (přičemž slibovala energetiku nebo obchod).
Síkela se zatím vyznamenal slíbením miliardy eur z peněz unijních daňových poplatníků Mauritánii na elektrifikaci (které to samozřejmě přejeme). Naši sousedi dostali portfolia následující: Polsko rozpočet, Slovensko obchod, Rakousko migraci, Německo šéfku Evropské komise. Jistě jen cynický satirik by s úsměškem glosoval, že možná Petr Fiala napsal rozhořčenou smsku, ale pak ji Ursule von der Leyenové zapomněl poslat.
Boj za zájmy Tchaj-wanu dopadl nadmíru dobře, neboť jeho továrna na čipy vznikla v Německu u Drážďan, kousek od našich hranic. A nejnověji – odezírání ze rtů USA pod vedením Joea Bidena a nákup drahých stíhaček F-35, které přijdou za dlouhé roky, dopadlo tak, že jsme v druhé kategorii, pokud jde o dodávky nejmodernějších čipů pro umělou inteligenci. V první kategorii nejdůvěryhodnějších spojenců jako Německo, Francie nebo Japonsko nejsme.
Premiér se v této věci dal s rozhodností sobě vlastní skoro na modlení: „Věřím, že bude prostor pro jednání mezi Evropskou unií a Spojenými státy.“ Zahraniční politika, za kterou si doma nic nekoupíme, ale mohli bychom, kdyby byla vedena stylem já pán, ty pán, se tedy předsedovi vlády vydařila podobně, jako ekonomický a společenský rozkvět naší země. Kdo by nám co také dával nebo bral na nás a naše zájmy ohledy, když ví, že Česká republika automaticky kývne a ještě ráda lehne na záda?
Vláda nemá kde brát, tak to zkouší s neustálými ideovými cvičeními, že patříme na Západ a jen s panem premiérem budeme jeho součástí. Naši geografickou polohu ale nikdo nezmění, žmoulat čepici je ponižující na kterékoli světové straně a členy EU i NATO jsme se všemi právy a povinnostmi. Kromě hezkých fotek z výletů ale členové vládního týmu nic nového-užitečného pro Česko z ciziny nepřiváží.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: O volbách a ekonomice diskutují poslanci Skopeček, Kuchař a Juchelka