Komentář plný omylů, napadla mě parafráze slavné komedie Williama Shakespeara při pročítání ranního monitoringu, když jsem narazila na text komentátora Thomase Kulidakise „KOMENTÁŘ: Černochová demokraticky pálí veřejné peníze za nevhodné kalendáře i F-35“ zveřejněném 31. ledna na webu CNN Prima NEWS...
Jenže to, jak dokáže renomovaný autor poplést vše dohromady, jen aby napsal rádoby vtipný text, opravdu není komedie, ale tragédie. A bohužel v případě tohoto textu nejde jen o omyly, ale vyloženě o nepravdivá tvrzení, těžko říct, zda uváděná záměrně, či z neznalosti.
ČTĚTE VÍCE: KOMENTÁŘ: Černochová demokraticky pálí veřejné peníze za nevhodné kalendáře i F-35
Ráda bych uvedla na pravou míru tři zásadní nepravdy: totiž, že ministryně údajně rozhodla o spálení kalendářů Dukly, že zbytečně nakupuje nadzvuková letadla a že chce tajit informace o veřejných zakázkách. Ne, ministryně obrany nepálí kalendáře, neutrácí veřejné finance za zbytečnosti ani neutajuje informace před veřejností.
A nyní podrobněji.
O kalendáři sportovců ASC Dukla nerozhoduje a nerozhodla ani ministryně, ani vedení armády, ale Dukla sama. O jeho výrobě, jeho distribuci i jeho stažení. Vedení Dukly nechalo navrhnout kalendář s fotografiemi armádních sportovců, kteří jsou zároveň profesionálními vojáky, s motivem hnutí hippies jako symbolem míru. Tento kontroverzní a v zásadě politický symbol však zároveň bývá užíván jako symbol vyjadřující protest proti existenci armády jako takové, to je to, co je na celé věci absurdní. Dukle to bohužel nedošlo a ukázalo se to až při distribuci, kdy kalendář vzbudil nevoli u jiných profesionálních vojáků. Šéf Dukly proto rozhodl o zastavení distribuce a likvidaci zbývajících kalendářů. A v této souvislosti je nezbytné uvést, že do spalovny putovalo pouze 115 kusů a ne 3 500 výtisků, jak uvádí autor komentáře. Drtivá většina jich totiž byla již distribuována. Zkrátka ministryně své podřízené organizaci nezakázala používat reklamní předmět, Dukla to udělala sama, když zjistila, že tento kalendář byl špatný nápad.
Jako druhou věc pan Kulidakis vyčítá ministryni nákup dle jeho slov předražených letounů F-35 a bez znalosti věci a kontextu amatérsky vypočítal, že za tyto peníze jsme mohli mít pronajaté letouny gripen na 88 let, což je holý nesmysl.
Neuvedl podstatné informace – například to, že v pořizovací ceně za F-35 jsou i mnohamiliardové náklady na nemovitostní infrastrukturu nebo že ČR pořizuje na základě dlouhodobého požadavku armády 24 letadel F-35, zatímco gripenů má v rámci pronájmu k dispozici pouze 14. I pokud by padlo rozhodnutí o dalším používání gripenů, bylo by nezbytné jejich počet zvýšit – a tím by se zásadně změnila data, na základě kterých pan Kulidakis vytvořil své výpočty. Stranou pak nelze nechat ani to, že životnost letounů gripen rozhodně není dalších 88 let, nýbrž sahá právě do období, kdy je mají nahradit nové F-35, a že tyto nahradí zároveň i další bojové letouny – L-159 Alca, které rovněž doslouží. V souvislosti s F-35 se pan komentátor pouští také do nerovného boje s aliančními a vojenskými odborníky, kteří vytvořili vojenské doporučení k budoucnosti českého nadzvukového letectva. Na rozdíl od pana Kulidakise jasně řekli, že letadla jiné než páté generace (tedy ani gripen) na válčiště budoucnosti stačit nebudou.
Nesouhlasím ani s další komentátorovou výtkou, že když ministryně nepodepsala smlouvu o F-35 se svým americkým protějškem, ale pouze s velvyslancem USA v Praze, ukazuje to na malý význam České republiky. Nejlepším argumentem jsou fakta – ministryně obrany Černochová měla s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem tři bilaterální setkání za dva roky, dvě ve Washingtonu v Pentagonu a jedno v Praze na ministerstvu obrany. To není standard a svědčí to o vynikajících vztazích mezi ČR a USA, tedy opaku toho, co se čtenářům snaží podsunout pan Kulidakis.
A úplně absurdní nepravda je údajné utajování zakázek. Nic takového se nechystá, informace jsme několikrát podrobně novinářům i veřejnosti vysvětlili. Zveřejňovat se nebudou pouze dílčí informace, které by mohly být užitečné pro protivníka a které by ohrozily naši obranyschopnost, a to je přeci v zájmu naší země a její bezpečnosti. Zásadní parametry zakázek budou k dispozici a veřejná kontrola nebude nijak ohrožena.
Pan Kulidakis má na kritiku ministryně obrany a našeho ministerstva samozřejmě plné právo a je zcela v pořádku, když publikuje svůj názor. Ale i v kritice je v civilizovaných zemích běžné používat pravdivé argumenty a nefaulovat nepravdami.
Ing. Michaela Zacharová
ředitelka odboru komunikace
Ministerstvo obrany ČR