Komentář Petra Musila: Černé zlato je i zadarmo drahé

Petr Musil
Petr Musil

autor je členem Národní rozpočtové rady

Možná jste si také všimli, že cena ropy WTI se v úterý limitně blížila nule. Budeme tedy v dohledné době tankovat zadarmo?

Pravda je, že vývoj posledních týdnů na světovém trhu s ropou přidělal těžařům nejednu vrásku na čele. Pokud se barel prodává za cenu kolem dvaceti dolarů, mnoho společností živících se dobýváním černého zlata bojuje o život. Nejhůře na tom jsou ropná pole, kde je získávání ropy nákladné, což je zpravidla v hůře přístupných ložiscích. To se momentálně týká těžařů v Severní Americe, kde je referenčním typem ropy WTI (West Texas Intermediate).

Jak je tedy možné, že tato ropa může být i zadarmo drahá, když je hůře získatelná než její rozšířenější „kolegyně“ Brent? V první řadě je třeba rozlišovat takzvaný trh spotový od trhu s dodáním k určitému datu. Na spotovém trhu to funguje tak, že se kupující a prodávající dohodnou na ceně a zboží si rovnou odnášejí. Asi jako když půjdete na farmářský trh a koupíte si kilo brambor za dvacet korun.

Naproti tomu trh s termínem dodání zboží k nějakému budoucímu datu funguje trochu jinak. Zde si věc kupujete s tím, že vám ji prodávající doručí až za několik dní, týdnů nebo dokonce měsíců. Pro kupujícího je takový kontrakt výhodný v tom, že si kupuje jistotu dodání, pro prodávajícího pak výhoda spočívá v jistotě odbytu.

Raději prodat lacino, než vylít

Jenže, co když prodávající ví, že mu brambory ve sklepě třeba za měsíc shnijí, a chce se jich tedy co nejrychleji zbavit? Nemá jinou možnost, než jít s cenou dolů. Něco podobného se nyní děje na trhu s ropou WTI s dodáním v květnu. Surovině nehrozí, že by se za pár dní zkazila podobně jako zmíněné brambory. Problém je ale v tom, že svět momentálně ropou kvůli propadu poptávky přetéká a těžaři pomalu narážejí na skladovací kapacity. A tak raději volí variantu, kdy již vytěženou ropu prodají třeba za dva dolary (nebo i méně) za barel, než aby riskovali, že ji budou muset „vylít“.

Je ovšem pravděpodobné, že s blížícím se termínem dodání změní surovina několikrát svého majitele a poroste i její cena. Na spotovém trhu (tedy s okamžitým dodáním) se totiž i nadále obchoduje nad dvaceti dolary za barel. Takže je mi líto, ale benzín ani naftu si do svých vozů zadarmo nenatankujeme.

Zbývá ale ještě vysvětlit jednu věc. Proč je ropa Brent dražší než WTI, přestože náklady na její těžbu jsou nižší? Odpověď je jednoduchá. Brent se obyčejně těží ze dna Severního moře v oblasti mezi Shetlandskými ostrovy a pobřežím Norska. Její doprava do Eurasie je snazší a lacinější než z ropných polí na jihu USA. Kupující jsou tedy ochotni dát za Brent nějaký ten dolar navíc, a to až do výše přepravních nákladů ropy WTI.

Tagy: