V neděli a pondělí se bude v Praze, Plzni, Brně a Ostravě protestovat proti rouškám. Podle organizátorů je prý opětovné zavádění zakrývání úst testem vlády, jak občanům ukrajovat z občanských svobod. Pražská demonstrace dostala emotivní název Řekněme rouškám jasné NE, ta ostravská pak ještě rázovitější NE diktatuře roušek! Pořadatelé akcí totiž ze všeho nejvíc naplňují úsloví o pletení si pojmů s dojmy.
Pojmy a dojmy, ta slova se věru hezky rýmují, jejich významy jsou ale odlišné. Pojem slovníky označují jako „obeznámenost s něčím“, zatímco dojem je pouhým „zdáním“. A pořadatelé chystaných demonstrací jsou pro mě učebnicovým příkladem, jak lze lehce zahýbat s veřejným míněním, když se významy uvedených slov znejistí. Pojmy se popletou s dojmy.
Jak známo, od 1. září si budeme muset zakrývat ústa a nos v zařízeních zdravotnických a sociálních služeb, ve veřejné dopravě, na úřadech či ve volebních místnostech. „Prosíme občany, aby dodržovali základní hygienická pravidla – mytí rukou, rozestupy od ostatních a roušky,“ vyzvalo ministerstvo zdravotnictví. I prosba však může působit jak červený hadr na býka.
„Zákazy a uvolnění nařizující, zda tento náhubek nosit či nikoliv, už dávno nemají téměř žádnou, nebo jen minimální spojitost s nemocí COVID-19 a aktuálním vývojem jejího šíření, nýbrž se jeví jako test, nakolik je český občan ochoten nechat si ukrajovat ze svých svobod,“ vyzývá se vší vážností ostravský herec a hospodský Přemysl Bureš, který na pondělí svolal mítink s názvem NE diktatuře roušek! Tento pán zkrátka podlehl dojmu, že roušky opravdu omezují svobodu slova a vůbec lidská práva. „A my říkáme NE,“ stojí v prohlášení.
Stará dobrá revoluční taktika
Vzpoura ostravského komedianta a krčmáře má slušný ohlas. Podle Facebooku se o pondělní demonstraci zajímá téměř 3000 lidí a lze očekávat plné náměstí. Bureš dobře ví, že záměna pojmů za dojmy je stará dobrá revoluční taktika už z dob prvních dělnických bouří. Jednu demonstraci proti rouškám svolal již v červenci a řečníkům na ní tleskalo na 1500 občanů, zatímco třeba na mítinky spolku Milion chvilek pro demokracii přichází v Ostravě jen asi pět stovek lidí.
Přehledně: Češi museli od úterý opět nasadit roušky. Kterých míst se nařízení týká?
Od 1. září jsou roušky povinné v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, ve veřejné dopravě, na úřadech či ve volebních místnostech. Kapacita hromadných akcí zůstává stejná, na vnitřní akce nad 100 osob však bude možný vstup pouze s rouškou. Ministerstvo zdravotnictví to uvedlo na svých webových stránkách.
Bureš na pozvánce k pondělnímu protestu umístil snímek (či ho spíše zneužil) z demonstrací v listopadu 1989, kdy padal komunistický režim. Asi ve snaze efektně podpořit konspirační teorii, že nová diktatura je nablízku a nošením roušek už se stáváme jejími oběťmi. „Proto protestujeme-li proti symbolu koronavirové krize, proti rouškám, protestujeme proti pokusům nahradit zdravý rozum strachem, hysterií, kulturně společenským tlakem a agresí,“ hlásá jeho provolání. Podobná hesla zavěsili na Facebook také organizátoři plzeňského protestu s názvem Demonstrace proti povinnosti nošení roušky či pražské Řekněme rouškám jasné NE!
Hájit na tomto místě zdravotní smysl nošení roušek je nošením dříví do lesa. Zakrytí úst a nosu jakožto částečnou ochranu proti nemoci COVID-19 (dle kvality roušky či respirátoru) uznává odborná veřejnost na celém světě. Než jsem se pustil do psaní tohoto sloupku, nakoukl jsem do vietnamského bistra, v němž veškerý personál pracuje každý den výhradně v rouškách. I proto téměř stomilionový Vietnam dlouho patřil k zemím, v nichž se na nový typ koronavirové infekce neumíralo, a nyní má pouhých třicet obětí. A třeba čtyřiadvacetimilionový Tchaj-wan dokonce jen sedm.
Vláda páchá jiné hříchy
Rouška jakožto symbol diktatury, to je zábavný úlet. Na českých a moravských náměstích lze naštěstí pořád hlásat jakékoliv svaté pravdy (s výjimkou obhajoby antisemitismu, rasismu, xenofobie či nacismu), což dokazuje, že k diktatuře je zatím daleko. „Máme dost tohoto zastrašování, proto vás zveme na demonstraci, která se razantně postaví proti omezování práv a svobod pod záminkou boje s nebezpečnou nemocí,“ lze si také přečíst v ostravském „antirouškovém“ prohlášení.
Premiér Babiš má podle šéfa žalobců dál rozhodující vliv na Agrofert
Nejvyšší státní zastupitelství konstatovalo, že premiér Andrej Babiš (ANO) má nadále rozhodující vliv na firmy z holdingu Agrofert. Vyplývá to z odůvodnění rozhodnutí, kterým nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v červenci odmítl podat správní žalobu týkající se Babišova údajného střetu zájmů kvůli ovládání médií.
Vláda Andreje Babiše zatím krizovou epidemiologickou situaci k žádnému razantnímu omezování práv a svobod určitě nevyužila. Pandemii ovšem viditelně zužitkovává k odpoutání pozornosti od dosud spáchaných hříchů, na které loni v srpnu při demonstraci na Letné dokázalo upozornit až 300 tisíc občanů. Pořád přitom platí, že vláda je funkční jen díky ostudné podpoře komunistů, premiér je ve střetu zájmů a pořádně dosud nevysvětlil ani svoji úlohu spolupracovníka StB.
Na náměstích by se určitě mělo připomínat, že poslanci Evropského parlamentu letos 19. června schválili nezávazné usnesení kritizující střet zájmů premiéra Andreje Babiše (pro se vyslovilo 510 europoslanců z 664 hlasujících), neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert. Na nedělních a pondělních demonstracích ale místo toho zazní podpora hoaxu, že rouška je znakem diktatury.
I samotný Babiš tak musí nadcházející akce vnímat jako hodně úsměvnou záležitost, které se nemusí obávat. Plánované mítinky jsou totiž kontraproduktivní i pro samotné protestující, když místo na skutečné problémy pana premiéra a jeho vlády poukážou spíš na vlastní omezenost. A ze zdravotního hlediska i bezohlednost. Až mám podezření, že protesty proti rouškám vymyslel přímo pro Babiše jeho geniální poradce přes sociální sítě Marek Prchal.