KOMENTÁŘ: Svítá naděje pro divoké druhy zvířat v cirkusech?

Práva zvířat zajímají stále více lidí. I díky tomu u nás nedávno došlo ke zvýšení trestů za týrání zvířat. V Poslanecké sněmovně čeká na projednávání ještě jeden důležitý zákon týkající se zvířat - zákon na ochranu zvířat proti týrání!

Práva zvířat zajímají stále více lidí. I díky tomu u nás nedávno došlo ke zvýšení trestů za týrání zvířat. V Poslanecké sněmovně čeká na projednávání ještě jeden důležitý zákon týkající se zvířat - zákon na ochranu zvířat proti týrání!

Vláda do zákona navrhla dílčí pozitivní změny. Například u vybraných druhů šelem a lidoopů v zájmových chovech navrhuje zakázat jejich rozmnožování. Česká republika je množírnou velkých kočkovitých šelem a čile se tu s nimi obchoduje. A určitě není třeba připomínat kauzu tygřích jatek. Tvrdá regulace ze strany státu je tak úplně na místě. Zvláštní ovšem je, že taková regulace by se netýkala cirkusů. Ty by totiž mohly získat výjimku. Z pohledu divokých druhů zvířat v cirkusech vládní novela vlastně žádné velké změny nepřináší (podrobněji zde).

Organizace na ochranu práv zvířat, Svoboda zvířat, vede kampaň Cirkusy bez zvířat. Současný zákon i vládní novelu dlouhodobě kritizuje. Navrhla, jak by zákon měl ideálně vypadat. A šance, že politici apel vyslyší a zákon změní ve prospěch zvířat, tu opravdu je!

Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny totiž navrhuje doplnit to, co ve vládní novele podle Svobody zvířat chybí! U všech divokých druhů zvířat by pak nově cirkusy musely:

✅ přestat drezurovat nově narozené jedince,

✅ přestat s jejich množením a nabýváním,

✅ do 5 let s nimi přestat kočovat.

Podobně jako Zemědělský výbor to vidí i odborníci. Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad dokonce vydala ke zvířatům v cirkusech stanovisko. V němž vyzývá všechny poslance a poslankyně, aby zamezili odchovu a drezuře divokých druhů zvířat v cirkusech. Podle asociace je v dnešní době využívání těchto zvířat pro účely zábavy mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy a Česká republika by měla začít tyto druhy skutečně chránit. Pod stanovisko asociace se připojilo přes 150 vědců, akademiků, veterinářů a odborných pracovníků.

Nejen odborníci, ale i česká veřejnost je pro změnu legislativy. Ukazuje to reprezentativní průzkum veřejného mínění od agentury Focus ze září 2018. Podle něj si 74 % respondentů přeje zamezit využívání všech divokých druhů zvířat v cirkusech.

O osudech divokých druhů zvířat nakonec rozhodne Poslanecká sněmovna ve svém třetím čtení. A to se rychle blíží.

Svoboda zvířat proto spustila novou online výzvu adresovanou poslancům a senátorům “Pro cirkusy bez divokých zvířat”. Veřejnost tak má příležitost dát politikům najevo, že jí na životě divokých druhů zvířat opravdu záleží. Společně můžeme politiky opět přimět, aby odhlasovali změnu zákona ve prospěch zvířat!

Více o organizaci a kampani se dozvíte zde: www.svobodazvirat.cz a www.cirkusybezzvirat.cz.

Autorem komentáře je Svoboda zvířat

Tagy: