CNN Prima News volně žijící zvířata

volně žijící zvířata

Výpis příspěvků ke štítku „volně žijící zvířata“

Pomáháme jim, nebo naopak? Rizika a důsledky krmení volně žijících zvířat

Čas od času se objeví případy, kdy se volně žijící zvířata naučí nechat se krmit člověkem a ztratí tak svou přirozenou plachost. Krmení má však pro volně žijící zvířata značná rizika. Například ztratí schopnost hledat si potravu, případně si vytvoří závislost na lidech a ztratí k nim přirozený respekt. Konkrétní případ se v nedávné době objevil například u lišek, které se v Krkonoších nechávaly krmit turisty.

Když miska s vodou zachraňuje životy

Aktualizováno

Teploty už připomínají léto! Proto bychom měli myslet na pítka a misky s vodou pro zvířata. Nejvíce ohrožená jsou volně žijící zvířata, a to i ta divoká. Velkým problémem je, že zrovna v tomto období většina z nich pečuje o mláďata. Ochránci přírody už proto před několika lety rozjeli akci Miska vody.

Když rozdíly mizí, 60. díl: Lední obři s průsvitnou srstí umí zmást pytláky

V oblastech s nižší teplotou a horším počasím klesá rozmanitost živočišných druhů. V takovém prostředí přežijí jen ti nejodolnější. V drsném klimatu se daří například ledním medvědům. Díky uzpůsobení jejich těl a metabolismu přežijí takřka jakýkoliv rozmar zimního počasí. Výzkumníci je považují za jedna z nejchytřejších suchozemských zvířat. A není divu, lední medvědi utvářejí složité společenské struktury a dokáží vyřešit i komplikované problémy.

Březí slonici zabily výbušniny v ovoci, policie zadržela první podezřelé

Sloní samice opustila lesy indického okresu Palakkad a ve snaze najít jídlo se vydala do nedaleké vesnice. Podle zdejších lesníků snědla ananas plný výbušnin, který nastražil někdo z místních. Jídlo jí pak explodovalo v ústech. Při útoku přišli o život dva sloni – samice totiž čekala mládě. V případu, který otřásl širokou veřejností, policie pokročila a už zadržela první podezřelé.

Zákaz „mokrých trhů“: Zabraňme další pandemii, vyzývají Čína i USA

Nejdřív Wu-chan, pak Peking, teď Kalifornie a v závěsu za ní New York – všude tam zvoní hrana takzvaným mokrým trhům, které nabízejí maso čerstvě zabitých zvířat a další zboží podléhající rychlé zkáze. Představitelé jedenáctimilionového Wu-chanu už minulý týden zakázali po dobu příštích pěti let konzumaci divokých zvířat. O podobném kroku se nyní diskutuje i v USA. Důvod? Podle vědeckých poznatků se z wuchanského trhu s divokými zvířaty rozšířil mezi lidi nový typ koronaviru poté, co jeden z kupců zřejmě pozřel infikovaného živočicha.

Traviči zabíjí dravce i šelmy, policii stále unikají

Ornitologové evidují od začátku roku už třiatřicet otrávených dravců a kvůli travičům umírají i lišky, vydry nebo krkavcovití. Jedná se především o otravy látkou karbofuran, která způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a oběť se tak za plného vědomí udusí. Používání i držení karbofuranu je na území Evropské unie zakázáno od roku 2008. Ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek je proto přesvědčený o existenci černého trhu. Policii se zatím žádného traviče dopadnout nepodařilo.