Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
volně žijící zvířata
Výpis příspěvků ke štítku „volně žijící zvířata“
Pomáháme jim, nebo naopak? Rizika a důsledky krmení volně žijících zvířat
Čas od času se objeví případy, kdy se volně žijící zvířata naučí nechat se krmit člověkem a ztratí tak svou přirozenou plachost. Krmení má však pro volně žijící zvířata značná rizika. Například ztratí schopnost hledat si potravu, případně si vytvoří závislost na lidech a ztratí k nim přirozený respekt. Konkrétní případ se v nedávné době objevil například u lišek, které se v Krkonoších nechávaly krmit turisty.
Když miska s vodou zachraňuje životy
Teploty už připomínají léto! Proto bychom měli myslet na pítka a misky s vodou pro zvířata. Nejvíce ohrožená jsou volně žijící zvířata, a to i ta divoká. Velkým problémem je, že zrovna v tomto období většina z nich pečuje o mláďata. Ochránci přírody už proto před několika lety rozjeli akci Miska vody.
Příběh mustangů: Chtěl pomoct hříběti, místo toho oba skončili v pasti
V posledních měsících se toho při odchytech divokých mustangů stalo tolik negativního, že je na čase, vyvážit to pozitivním příběhem konkrétního mustanga. Je těžké psát nebo číst stále jen o tom ošklivém a srdcervoucím. Proto vám chceme přinést i nějaké šťastné příběhy.
Čapí reality show: Snažení dvojnásobného čapího vdovce snímá webkamera
Novodobá reality show se stala z dění v čapím hnízdě v Mladých Bukách na Trutnovsku, které snímá webkamera. Hlavním hrdinou je samec čápa bílého Bukáček, kterému před několika dny tragicky uhynula už druhá partnerka a na péči o mláďata tak zůstal sám.
Devět rezervací za šest let: Divocí koně uzdravují půdu a zvelebují českou krajinu
V lednu roku 2015 byla zahájena jedna z největších změn v rámci tuzemské ochrany přírody za poslední desítky let. A to díky stádu divokých koní v první rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. A za šest let jich vzniklo dalších osm.
Když rozdíly mizí, 64. díl: Přírodní inženýři, kteří čistí krajinu
Bobři jsou jedním z jasných kandidátů na titul „inteligentních“ zvířat. Ne nadarmo jsou také považováni za přírodní inženýry. Mění krajinu, jejich přehrady zadržují vodu a lákají další zvířata. Ekosystém kolem nich tak ožívá. Čím dalším jsou bobři zvláštní?
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo
V posledních dvou měsících bylo na severu Botswany objeveno více než tři sta padesát mrtvých slonů. Příčina jejich úmrtí zatím není známa. Podle vědců toto záhadné vymírání znamená tragédii pro celý druh.
Když rozdíly mizí, 60. díl: Lední obři s průsvitnou srstí umí zmást pytláky
V oblastech s nižší teplotou a horším počasím klesá rozmanitost živočišných druhů. V takovém prostředí přežijí jen ti nejodolnější. V drsném klimatu se daří například ledním medvědům. Díky uzpůsobení jejich těl a metabolismu přežijí takřka jakýkoliv rozmar zimního počasí. Výzkumníci je považují za jedna z nejchytřejších suchozemských zvířat. A není divu, lední medvědi utvářejí složité společenské struktury a dokáží vyřešit i komplikované problémy.
Březí slonici zabily výbušniny v ovoci, policie zadržela první podezřelé
Sloní samice opustila lesy indického okresu Palakkad a ve snaze najít jídlo se vydala do nedaleké vesnice. Podle zdejších lesníků snědla ananas plný výbušnin, který nastražil někdo z místních. Jídlo jí pak explodovalo v ústech. Při útoku přišli o život dva sloni – samice totiž čekala mládě. V případu, který otřásl širokou veřejností, policie pokročila a už zadržela první podezřelé.
Zákaz „mokrých trhů“: Zabraňme další pandemii, vyzývají Čína i USA
Nejdřív Wu-chan, pak Peking, teď Kalifornie a v závěsu za ní New York – všude tam zvoní hrana takzvaným mokrým trhům, které nabízejí maso čerstvě zabitých zvířat a další zboží podléhající rychlé zkáze. Představitelé jedenáctimilionového Wu-chanu už minulý týden zakázali po dobu příštích pěti let konzumaci divokých zvířat. O podobném kroku se nyní diskutuje i v USA. Důvod? Podle vědeckých poznatků se z wuchanského trhu s divokými zvířaty rozšířil mezi lidi nový typ koronaviru poté, co jeden z kupců zřejmě pozřel infikovaného živočicha.
Traviči zabíjí dravce i šelmy, policii stále unikají
Ornitologové evidují od začátku roku už třiatřicet otrávených dravců a kvůli travičům umírají i lišky, vydry nebo krkavcovití. Jedná se především o otravy látkou karbofuran, která způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a oběť se tak za plného vědomí udusí. Používání i držení karbofuranu je na území Evropské unie zakázáno od roku 2008. Ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek je proto přesvědčený o existenci černého trhu. Policii se zatím žádného traviče dopadnout nepodařilo.
Krutá smrt pod sekačkami. Tak končí každý rok 60 tisíc srnčat
Každý rok je odhadem při senosečích zabito 60 tisíc srnčat. Není tedy divu, že se senosečím začalo přezdívat “srnoseče“.