Kdyby se nyní konaly sněmovní volby, hnutí ANO by získalo přes 30 procent hlasů, sociální demokraté by se nedostali do poslaneckých lavic a současná opozice by nejspíše opět zůstala v opozici. Sestavení vlády bez účasti Babišova politického uskupení by bylo prakticky nemožné.
„Česko začne hořet,“ napsal kolega Jakub Kvasnička na sociální sítě, když avizoval výsledky aktuálního průzkumu volebních preferencí a volebního modelu, který pro CNN Prima NEWS zpracovala agentura STEM. A měl pravdu. Předpokládaný zisk více než 31 procent hlasů pro hnutí ANO musí být po řadu obyvatel české kotliny šokem.
Po 15 měsících s koronavirem, zmatcích v protiepidemických opatřeních, zavření značné části ekonomiky včetně zlikvidování řady podnikatelů, s obřím nárůstem zadlužení veřejných rozpočtů, a především více než 30 tisíci oběťmi covidu je skutečně s podivem, že skoro každý třetí volič je ochoten do hlasovací schránky vhodit volební lístek hnutí ANO.
Zapomněli jsme na dlouhé lockdowny
Aktuální volební model ukázal několik věcí. V první řadě, že Češi nemají dobrou paměť. Jako by zapomněli na dlouhé týdny a měsíce, kdy museli doslova dřepět doma, nesměli překročit hranice svého okresu, nakoupit v obchodě mohli jen potraviny nebo nejnutnější drogerii, jak se nesměli stýkat s přáteli, jak jejich děti chátraly u počítače při (leckdy) parodii na on-line vyučování nebo jak se dusili v respirátorech, zatímco papaláši dýchali volně s odkazem na vysoké stropy či otevřená okna.
Model rovněž potvrdil, že hnutí STAN si možná rve vlasy, že šlo do předvolební koalice s Piráty. Ti totiž ve slibně rozjeté kampani dělají v posledních týdnech jeden přešlap za druhým. Chvílemi se zdá, že pirátský počet nohou, do kterých by se mohli střelit, se limitně blíží nekonečnu. Ještě před necelým půlrokem to vypadalo, že PirSTAN si Babišovo ANO namaže na chleba. Dvojkoalice tehdy na nejsilnější vládní hnutí ztrácela pouhého 1,5 procentního bodu a byla v laufu. Dnes je s necelými 19 procenty třetí a dívá se na záda trojlístku s názvem Spolu.
Opozice: Babiš nezajistil levnější bydlení ani bezpečné železnice. Jen 30 tisíc mrtvých
Drahé bydlení, nebezpečné železnice, špatný stav silnic a 30 tisíc mrtvých. To je podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky a lídra hnutí STAN účet za vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Opoziční politici kritizovali Babišův kabinet v pořadu 50 dní do voleb na CNN Prima NEWS.
Jenže ani pro koalici složenou z ODS, lidovců a TOP 09 není posun na druhou příčku důvod k jásotu. Naopak. V konstelaci předpokládaných volebních zisků ostatních stran totiž Spolu nebude schopna vytvořit většinovou vládu. Pokud by volby dopadly, jak hlásá model STEM, Spolu a PirSTAN by dohromady získal jen 93 mandátů. O zbytek by se podělilo ANO (76), Okamurova SPD (22) a komunisté (9).
Sophiina volba šéfa ODS
Takový výsledek by byl hořkou pilulkou zejména pro šéfa ODS a věčného kandidáta na premiéra Petra Fialu. Ten se svým opakovaným odmítáním povolební spolupráce s hnutím ANO dostal do pasti. Jestliže volby dopadnou tak, jak říká STEM, Fiala svou ODS (a celou koalici Spolu) posadí do opozice. Tím ovšem Fiala naštve nemalou část voličů, která chce ODS ve vládě. O jeho spolustranících natěšených na exekutivní funkce ani nemluvě. Vždyť ODS by jako první strana v novodobé české historii skončila po volbách mimo vládní angažmá potřetí v řadě.
Jenže když se Fiala zachová pragmaticky, jiná nemalá část voličů mu omlátí o hlavu jeho slib, že ODS s ANO do vlády nikdy nepůjde. Sophiina-Fialova volba má však ještě jeden rozměr. Když ODS, potažmo Spolu, nevyslyší vábení hnutí ANO do vlády, pak nejspíše připadá v úvahu varianta ANO, KSČM a SPD. Andrej Babiš tak bude „nucen“ vytvořit vládu s extremisty, ať už v podobě otevřené koalice, nebo s jejich podporou či tolerancí. A Petr Fiala může vzít jed na to, že si ho Babiš náležitě vychutná a zodpovědnost za kabinet opřený o KSČM a SPD přirozeně hodí na něj.
Pro Fialu jsou proto nadcházející volby velmi pravděpodobně poslední ve funkci předsedy strany. Pro ODS ale mohou znamenat opravdový restart. Záležet bude na tom, kdo partaj po Fialovi převezme a zda ji dál povede špalírem nicneříkajících hesel, nebo zda začne jasně a srozumitelně pojmenovávat problémy, které běžné občany skutečně trápí.