O konkrétních výsledcích mírových rozhovorů se Saúdskou Arábií je prý zatím předčasné hovořit, ale už jen skutečnost, že počet saúdských náletů v posledních týdnech klesl o 90 procent, jedním z předběžných výsledků určitě je, poukazuje v rozhovoru pro TV Prima Ahmed Almoaiad, politický poradce delegace Ansar Alláhu, která se Saúdy vyjednává.
Tiskové agentury minulý týden s odvoláním na saúdské zdroje informovaly o „zintenzivnění neformálních rozhovorů“ s hnutím Ansar Alláh, jemuž se v mainstreamových médiích běžně říká „jemenští rebelové“ nebo Houthíóvé. Můžete tyto informace potvrdit, případně nabídnout nějaké podrobnosti?
Rozhovory se nacházejí ve fázi, v níž by měly stále ještě zůstat důvěrné, nicméně mohu potvrdit, že opravdu probíhají. Iniciátorem byla Saúdská Arábie, která požádala Pákistán, aby zprostředkoval vylepšení saúdských vztahů s Íránem a s hnutím Ansar Alláh.
Z našeho pohledu by bývalo bylo přijatelnější, aby rovnou začali jednat s (rebelskou, pozn. red.) vládou v San´á, protože Íránci se nevměšují do vnitřních záležitostí Jemenu a jeho svrchovaného rozhodování. Následovala saúdská snaha získat pomoc Íránu v roli prostředníka, naše nálety na ropná zařízení saúdského koncernu Aramco a až nyní máme přímé kontakty mezi Saúdy a vládou v San´á. Nejsou podle mého ale dosud natolik seriózní, aby byly s to vyřešit všechny problémy. Aby se mohlo začít jednat opravdu seriózně, požadujeme ukončení veškerých saúdských náletů proti Jemenu, ukončení blokády země, opětovné otevření mezinárodního letiště v San´á. Teprve poté může začít jednání o politickém řešení přijatelném pro všechny jemenské strany.
Vaše rozhovory se Saúdy tedy zatím nic nepřinesly?
O výsledcích je předčasné mluvit, ale jedním z těch viditelných předběžných výsledků je například skutečnost, že počet saúdských náletů v posledních týdnech klesl o 90 procent. Pokud ale rozhovory k ničemu nepovedou a nálety nepřestanou úplně, opětovně zahájíme útoky proti kriticky důležitým saúdským cílům.
Budete po Saúdské Arábii požadovat reparace za zničenou infrastrukturu?
To je velmi komplikovaná otázka, ale v principu lze říci, že ano.
Spojencem Íránu je Rusko, které v poslední době na Blízkém východě zaplňuje vakuum po jakoby „odcházejících“ Spojených státech. Přijali byste zprostředkovatelskou roli Ruska?
Přijmeme jakoukoli pozitivní snahu o ukončení války. A pokud Rusko vyjádří zájem o zprostředkování, uvítáme to, neboť jeho politika v regionu je vyvážená a úspěšná, čímž se Rusko pro zprostředkovatelskou roli dostatečně kvalifikuje. Ale opakuji, pokud Saúdská Arábie na mírové iniciativy nezareaguje vhodně, její ropné kapacity se znovu stanou terčem.
V půli září Ansar Allah svými bezpilotníky a raketami podnikl masivní útok na saúdské ropné rafinérie. Byla to z vaší strany „součást vyjednávání“? Něco jako „ukázka síly“, kterou nebylo možné přehlédnout?
Onen útok se stal hlavním důvodem, proč Saúdové začali hledat možnosti, jak s námi začít jednat.
Mimochodem, Jemen je pod námořní i vzdušnou blokádou, hraničí jen se Saúdy a Ománem, jeho průmyslové kapacity jsou po pěti letech agrese a bombardování prakticky zničené… Jak je možné, že si Ansar Alláh dokáže vyrábět bezpilotníky a rakety?
Už po více než čtyři dekády máme v Jemenu zkušené vojenské experty, přičemž navíc platí, že je v dnešní době dostup k informacím snadný. Možná lze mluvit také o transferu některých technologií z Íránu, i když v situaci, kdy jsou Jemen i Írán fakticky oběťmi blokád, je to záležitost poměrně složitá.
Spojené státy z útoku proti rafinériím Aramco, které vyřadily z provozu polovinu jejich kapacit, obratem ruky obvinily Írán. Nežárlili jste trochu, že vám zkoušejí odepřít váš úspěch?
Spojené státy tehdy utržily ostudu před celým světem, protože bezpilotníky, které bombardovaly rafinérie Aramco, cestou minuly šest saúdských vojenských základen vyzbrojených americkými protivzdušnými systémy. A tyto systémy nebyly s to bezpilotníky odhalit. A tak nejspíš usoudili, že pokud by přiznali, že útok přišel z Jemenu, bylo by to naprostým ponížením pro americké zbraně, a proto Američané a Saúdové raději ukázali na Írán, protože je to země, která je svými pokroky ve vojenských technologiích vyhlášená. Ve skutečnosti ale byly ony bezpilotníky postaveny v Jemenu a úspěšně použity proti Saúdské Arábii.
Hnutí Ansar Alláh je v západním mainstreamu obvykle popisováno jako proíránská síla. Jaké vztahy máte s Teheránem?
Za „íránské agenty“ se Ansar Alláh snaží vydávat hlavně Saúdové, aby do našich vztahů vnesli jakousi „citlivost“. Vycházejí totiž z předpokladu, že každý, kdo se jim odmítá podřídit, musí být „íránský agent“. To je ale nesmysl.
Nicméně, Teherán u sebe přijal oficiálního velvyslance Ansar Alláhu coby zástupce Jemenské republiky. Máme pro svou věc také íránskou politickou a mediální podporu, ale nikam dál, natož třeba do vojenské oblasti, vzájemné vztahy dojít ani nemohou. Na jedné straně totiž platí, že obě země jsou obklíčené, a na straně druhé celý svět hledá konkrétní fyzické důkazy o zbraních, které by putovaly z Íránu do Jemenu, aby mohl Teherán obvinit z porušování rezolucí OSN o zbrojním embargu proti Jemenu, a následně tím obhájit další trestání Íránu.
Ansar Alláh je obvykle označován za „šíitské“ a „rebelské“ hnutí. Považujete se opravdu za rebely a šíity?
Ansar Alláh nepovažujeme za rebelské, protože jsme hnutí v první řadě národně osvobozenecké. A jsme současně politické hnutí, které sice vychází z náboženských hodnot spojovaných s koránem, ale nikoli s konkrétní vírou. I proto v našich řadách máme vedle šíitů i sunnity, saláfisty, socialisty, liberály a další. I proto vnímáme své hnutí jako národní politický projekt, který jde napříč náboženskými denominacemi a sektářstvím. To je hlavní důvod, proč hnutí Ansar Alláh získalo popularitu, s níž se žádné politické hnutí v zemi v poslední době nemůže srovnávat. A vysvětluje to i jakousi až mýtickou sílu, s níž se hnutí postavilo světovým mocnostem, které mají peníze, nejmodernější zbraně, média, zpravodajské služby, ale přesto svou válku prohrávají, protože se jim jemenský národ odmítá poddat.
Oddíly Ansar Alláh běžně operují na saúdském území a dokázali jste, že jste v Saúdské Arábii s to zasáhnout klíčové cíle. Kam až jste ale ochotni v případě nutnosti dojít? Do Rijádu?
Z našeho pohledu je to válka obranná, hájíme jen svou vlast, a nemáme žádnou touhu válčit donekonečna. Takže pokud Saúdové svou agresi proti Jemenu ukončí, zastavíme své vojenské operace také.
Tereza Spencerová