Politický komentátor Ondřej Leinert se domnívá, že diskuse o postu ministra zahraničí, na který aspiruje člen Pirátů Jan Lipavský, nebude příliš třaskavá. Černínský palác podle Leinerta už dávno ztratil punc exkluzivity a v poslední době ho řídili výhradně nezkušení politici.
V pondělí se ve Sněmovně koná ustavující schůze. V příštích dnech se pak začnou schvalovat kandidáti na předsedu a místopředsedy Sněmovny, ale i na jednotlivé resorty.
Největší otazník visí nad schválením pirátského poslance Lipavského jako ministra zahraničí. „Kritika Lipavského by mi před pár lety přišla namístě. Zahraničí bylo kdysi jednou z top příček. Ostatně v zahraničí, například v USA, je to jeden z nejdůležitějších resortů,“ míní Leinert, politický komentátor Hospodářských novin.
„U nás se ale zahraničí stává ministerstvem druhého řádu. Ani Petříček, ani Kulhánek nebyli příliš zkušenými politiky, takže dnes je skoro jedno, kdo na postě skončí,“ doplnil Leinert, podle kterého dojde k rozmělnění síly resortu i kvůli vzniku nového ministerstva pro evropské záležitosti.
Také komentátor a vysokoškolský učitel Daniel Kroupa se domnívá, že role zahraničí slábne, to ale podle něj neznamená, že by v nastaveném trendu měl budoucí ministr pokračovat. „Význam ministerstva zahraničí bych nesnižoval. Kdyby v něm byla silná osobnost, Česku by to pomohlo, musíme bojovat o místo na slunci,“ řekl Kroupa.
„Ministr zahraničí se objevuje po boku prezidentů, po boku světových politiků, bývá často na televizní obrazovce. Pro stranu, která chce napravit svůj neúspěch v parlamentních volbách, je to ideální pozice,“ dodal Kroupa s odkazem na volební debakl Pirátů.