Bude zvolený prezident Petr Pavel vetovat novelu zákona, pomocí níž chce vláda snížit červnovou valorizaci penzí? I o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS diskutovali političtí komentátoři Martin Schmarcz a Miroslav Korecký. Podle nich budoucí hlava státu návrh spíš podepíše. Schmarcz je přesvědčen, že pětikoalice s úpravou valorizačního vzorce vyčkávala právě kvůli prezidentským volbám.
„Vláda neupravila valorizaci penzí dřív, protože se bála. Hrozně stála o to, aby prezidentské volby nevyhrál Andrej Babiš a aby uspěl Petr Pavel. Proto by bylo podle mě velice neseriózní, kdyby Pavel ten zákon jako prezident vetoval. Sám musí dobře vidět, že vláda tak neučinila dřív hlavně kvůli tomu, aby mu umožnila vyhrát,“ řekl Martin Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle Schmarcze je pravděpodobné, že Pavel novelu vetovat nebude. „Kdyby poslanci z pětikoalice měli pocit, že Pavel ten návrh nepodepíše, tak by to ani nezkoušeli. Pavlovo případné veto by také strašně zhoršilo vztahy mezi prezidentem a vládou,“ dodal.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lečo by si v zimě vařil jen idiot. Vládní politici se ostře pustili do Havlíčka
Podobného názoru je i Miroslav Korecký: „Také si myslím, že Petr Pavel neučiní první krok ve funkci způsobem, že by se postavil do velmi tvrdé opozice vůči vládě. Pravdou je, že by si tím získal část společnosti, která ho nevolila, zejména pak starší ročníky a voliče Andreje Babiše. Jenže Pavlova příbuznost k vládnímu bloku před volbami byla vidět.“
Současná vláda předložila návrh s cílem omezit růst penzí v poměru k průměrné mzdě a zabránit tím zvyšování výdajů státu. Průměrný měsíční důchod by podle novely vzrostl od června o 760 korun místo o předpokládaných 1 770 korun. Stát by takovým krokem podle důvodové zprávy ušetřil letos 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. Pětikoalice zmiňuje, že jsou úpravy valorizace nutné kvůli udržitelnosti systému.
Proč úpravu valorizačního vzorce neřešili dřív, vládní politici vysvětlují tím, že inflace vyrostla mnohem rychleji, než odhadovali experti. Kabinet chce prosadit návrh do 21. března, aby vstoupil v platnost včas. Proto požádal o jeho zrychlené projednání ve stavu legislativní nouze, což tvrdě kritizuje opozice. Ta rovněž považuje celý krok za retroaktivní. Stejného názoru jsou i někteří právníci.