OBRAZEM: Úchvatná kometa na obloze. Tak svítí nad Hradem, jak a kde ji pozorovat?

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS nad Pražským hradem

Pozorování komety Tsuchinshan–ATLAS

Kometa Tsuchinshan–ATLAS se na večerní obloze předvádí v celé své kráse, můžete ji vidět pouhýma očima i s více než 10 stupňů dlouhým ohonem. Něco takového tu nebylo od roku 1997, podívejte se v galerii, jak ji zachytili profesionální fotografové, ale i čtenáři webu CNN Prima NEWS. Přinášíme také nejdůležitější informace, jak a kde ji můžete pozorovat.

Kometu Tsuchinshan–ATLAS nebo také C/2023 A3 bylo možné pozorovat už na začátku října v brzkých ranních hodinách, teď se ale přesunula na večerní oblohu a můžete ji sledovat pouhýma očima, a to i z měst znečištěných takzvaným světelným smogem.

ČTĚTE TAKÉ: Nebeský úkaz, který uvidíte jednou za život. Každým dnem má vybuchnout planoucí hvězda

„První pozorování potvrdila, že se jedná o nejvýraznější kometu, kterou můžeme na severní polokouli pozorovat od roku 1997, kdy oblohu zdobila kometa Hale-Bopp,“ uvedla Česká astronomická společnost.

Podívejte se, jak kometu zachytili čtenáři a diváci CNN PRIMA NEWS

Kde kometu najdete a odkud ji nejlépe pozorovat

V sobotu 12. října byla kometa nejblíže Zemi, necelých 71 milionů kilometrů, zhruba 184krát dál než Měsíc.

Od toho dne ji lze pozorovat i pouhýma očima. „Přibližně jednu až dvě hodiny po západu Slunce můžeme kometu pozorovat nízko nad obzorem v místech, kde předtím zapadalo Slunce, nalevo od jasné hvězdy Arcturus. Zdobí ji přibližně 10° dlouhý ohon, což odpovídá délce pěsti při natažené ruce nebo 20 průměrům měsíčního úplňku,“ popisuje astronomická společnost.

V průběhu tohoto týdne ještě bude nízko nad obzorem, takže je dobré myslet na to, kam vyrazit. „Bude ale zapotřebí pozorovací místo s dokonale odkrytým západním obzorem, například kopec či nějaká vyhlídka,“ radí astronomický web astro-novinky.eu.

Kometa pak bude na obloze postupně stoupat. Bude sice poněkud slábnout její jasnost, měl by však více vyniknout její ohon a bude jednodušší ji sledovat. Od 18. října už také nebude její pozorování rušit svit Měsíce. Za dobrých světelných podmínek by měla být viditelná pouhýma očima, a to až do začátku listopadu.

MAPA: Jak najdete kometu Tsuchinshan–ATLAS

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní záběry polární záře. Astronaut natočil úchvatné video z Mezinárodní vesmírné stanice

Tagy: