Připraví si pro nás vesmír zase jedno nezapomenutelné představení? Nejdříve na ranní a poté na večerní obloze bude i pouhýma očima k vidění jasná kometa. Astronomové ji evidují pod názvem Tsuchinshan–ATLAS nebo ještě krkolomněji C/2023 A3, kometa každopádně „přežila“ průlet kolem Slunce a teď se čeká, jak moc se rozzáří. Optimistické scénáře předpovídají, že by mohla konkurovat nejjasnějším kometám za poslední desítky let. Kdy ji bude možné pozorovat a kde na obloze ji najdete, si přečtěte v našem článku.
- Objev komety C/2023 A3
- Jak bude kometa jasná?
- Kdy a kde bude kometa vidět?
- Ideální období k pozorování
- MAPA: Kde kometu najdete
Objev komety Tsuchinshan–ATLAS
Kometu podle astronomů z Akademie věd ČR poprvé zaregistrovala 9. ledna 2023 čínská observatoř Tsuchinshan, nezávisle na tom ji pak 22. února objevila jihoafrická stanice systému ATLAS. Odtud pramení kombinované jméno, Tsuchinshan mimochodem v čínštině znamená Purpurová hora. „Katalogové“ číslo pak kometu vede jako C/2023 A3.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nebeský úkaz, který uvidíte jednou za život. Každým dnem má vybuchnout planoucí hvězda
Vědci už od jejího objevu tušili, že by mohla patřit mezi takzvané velké komety. Naděje na zajímavou podívanou mohl ještě zhatit průlet kolem Slunce na konci září, obavy se ale nepotvrdily a „vlasatice“ pokračuje na své cestě sluneční soustavou.
Jak bude kometa jasná? Prach jako zesilovač
Astronomové kometu sledovali už v září, kdy byla viditelná z jižní polokoule. V Česku se pak dala „ulovit“ fotografickou technikou při východu Slunce. Teď by ale měla přijít ta hlavní show. I když – oblíbená astronomická průpovídka praví: Komety jsou jako kočky, dělají si, co chtějí.
Bonmot odráží nejistotu odhadů jasnosti. Že to ale bude stát za to, napovídá zkoumání, které prováděli i čeští vědci. Pokud totiž kometa ve své atmosféře obsahuje velký poměr prachu oproti plynu, může při velkém fázovém úhlu vlivem „dopředného rozptylu“ nastat výrazné zjasnění.
A pozorování Martina Maška z Fyzikálního ústavu AV ČR pomocí robotického dalekohledu FRAM umístěného v Argentině potvrdilo, že atmosféra kolem komety opravdu obsahuje značné množství prachu. Podle Akademie věd lze efekt popsat jako zjasnění světel protijedoucího auta v mlze.
„Zda splní parametry ‚velké komety‘, nelze s jistotou říct, protože by musela být pohodlně viditelná okem, včetně alespoň deset stupňů dlouhého ohonu, i na nikoli úplně tmavé obloze. Poslední kometou, která tyto parametry na naší obloze splnila, byla v roce 1997 kometa C/1995 O1 (Hale-Bopp),“ upřesňuje v tiskové zprávě Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu.
Kdy a kde bude kometa vidět
Kometa bude mít každopádně takovou jasnost, aby byla viditelná pouhýma očima. Pro její pozorování budou v říjnu dvě časová „okna“. Od začátku října do 7. října bude k vidění krátce před rozedněním (zhruba od 5:30 SELČ) nad východním obzorem. Astronomové počítají s tím, že by mohla být stejně jasná jako nejjasnější hvězdy noční oblohy.
„K pozorování komety za těchto podmínek pomůže dobrý výhled na východní obzor, čistý obzor bez mlhy a vzdálené oblačnosti. Vyšší nadmořská výška je výhodou,“ uvádí Astronomický ústav AV ČR. Maximální jasnosti by měla kometa C/2023 A3 dosáhnout devátého října, jenže v tu chvíli už ji zastíní Slunce a nebude viditelná.
Velký návrat si odbyde 11. října, kdy se objeví na večerní obloze. Viditelná bude hned za soumraku po 18:30. O den později se pak kometa přiblíží nejvíce k Zemi, bude vzdálena necelých 71 milionů kilometrů, tedy zhruba 184krát dál, než se od Země nachází Měsíc. Měla by dosahovat jasnosti velmi výrazných hvězd na obloze, velmi výrazný by měl být i její ohon.
„Bude ale zapotřebí pozorovací místo s dokonale odkrytým západním obzorem, například kopec či nějaká vyhlídka. Pokud kometa dosáhne jasnosti podle optimistické předpovědi (okolo 1. magnitudy i více), bude takto vidět za soumraku i z měst, podobně jako v roce 2020 kometa NEOWISE,“ upozorňují stránky astro-novinky.eu s tím, že by se v té době mohl ukázat i takzvaný protiohon.
Ideální období pozorování komety C/2023 A3
Poté se bude sice kometa od Země vzdalovat a postupně bude slábnout i její jasnost, zároveň se ale bude posouvat výše na noční a tmavší oblohu. S tím by se mohla zlepšovat i viditelnost ohonu. Lidé ji budou moci pozorovat vlevo od Arctura, jasné hvězdy, kterou snadno najdou, protože k ní míří zahnutá oj Velkého vozu (ocas Velké Medvědice).
„Navíc zhruba od 18. října přestane na večerní obloze rušit svým svitem Měsíc, který po úplňku začne vycházet čím dál později v noci a při pozorování komety tak nebude rušit. Jedinou komplikací tak bude světelné znečištění z měst a nepředvídatelné počasí,“ uvádí astronomický web. „Pokud tedy kometa bude dostatečně jasná, jak předpovídají optimistické výpočty, bude druhá polovina října tím nejlepším obdobím pro její pozorování na večerní obloze nad západním, později jihozápadním obzorem,“ dodává.
MAPA: Kde najít kometu na obloze
Podívejte se na mapu, jak bude kometa v říjnu viditelná na večerní obloze.
MAPA: Poloha komety Tsuchinshan-ATLAS na říjnové obloze Zdroj: Jakub Černý / Stellarium
Přesnou aktuální polohu komety můžete sledovat na ON-LINE mapě hvězdné oblohy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak probíhalo úplné zatmění Slunce 2024