reklama

Komik Plhoň: Měřítkem úspěchu není jen smích diváků, stand-up nejde dělat on-line

Myslím, že když jste dobrý, dřív nebo později prorazíte, uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS stand-up komik Tomáš Plhoň. Nejtěžší na startu kariéry je upoutat lidi, kteří vás neznají, míní. Kde bere nápady na své výstupy, takzvané stand-upy?

reklama

„Většinou sbírám v hlavě materiály několik dní, často i týdnů. Někdy nemám nic a za odpoledne na to sednu a je to hotové. Člověk poslouchá, jak lidi mluví, pořád se to od nich snaží nasávat. Někdy trvá měsíc, než napíšu dobrý stand-up, a někdy je to za odpoledne,“ přiblížil proces tvorby komik Tomáš Plhoň ze snad-up pořadu Comedy club.

Smích diváků není podle Plhoně jediným měřítkem úspěchu. „Je to hlavně vnitřní pocit v člověkovi. Být se sebou spokojený. Což tedy velmi často z nějakého důvodu koreluje s tím, jak se (diváci) smějí.“

Navštěvovat tematické akce, psát, zkoušet a zkoušet

Stand-upová scéna u nás jde podle Plhoně stále nahoru a lidí zkoušejících štěstí v tomto oboru přibývá. Jak těžké je prosadit se v konkurenci ostatních a najít díru na trhu? „Řekl bych, že to není až tak složité, když jste dobrý. Myslím, že tak nějak platí, že když jste dobrý komik, dřív nebo později prorazíte,“ zmínil.

K tématu

Uvedl také, že se svou skupinou Underground comedy pořádají večery, během nichž může vystoupit prakticky každý. Tam si „vysosávají nadějné talenty“, které pak s nimi vystupují a třeba se dostanou i na televizní obrazovky.

„Je důležité chodit na tyto akce, kam má přístup i někdo z veřejnosti, a furt psát a zkoušet to a zkoušet,“ podotkl s tím, že to nejtěžší na startu kariéry je upoutat lidi, kteří vás neznají.

Na dotaz, zda se objevují nadějné talenty třeba v hospodě u piva, reagoval, že bavit lidi v hospodě je sice důkazem určitého charismatu, že člověk dovede lidi kolem sebe upoutat, musí ale být také autorem a být schopný věci vymýšlet, což je věc druhá. Většina lidí má totiž podle komika buď jedno, nebo druhé a musí onu druhou slabší stránku zdokonalit.

Dylan Moran, Menšík nebo Voskovec s Werichem

Na dotaz moderátorky ohledně inspirace a historie stand-upu Plhoň reagoval, že sám začínal s Dylanem Morranem nebo Louisem C. K., kteří patří ke špičce a začínajícím stand-up komikům je doporučil ke zhlédnutí.

„Všichni vyrostli na starých estrádách s Menšíkem a tak, všichni to máme v kořenech,“ připomněl s tím, že dnes už se na to sám moc nevydrží dívat, protože výstupy strašně rychle stárnou. Dodal, že stejně tak pochopitelně zestárne i stand-up comedy – možná ještě rychleji. „Z českého humoru, asi jako každý, nejvíc miluju Cimrmany. To nezestárne nikdy. Ale to s tím stand-upem nemá až tak společného,“ uvedl ještě.

Jak důležité je pro stand-up komiky publikum a dá se tato disciplína dělat on-line? „Podle mě ne. Viděl jsem i nějaké americké nebo britské komiky, kteří jsou špičkou v oboru. A zkoušeli to a ono to prostě nepůsobí dobře. Ten formát je dělaný k tomu, že to říkáte lidem. A lidi jsou takové vaše vodítko, dávají vám energii a vy dáváte energii jim a na tom je to vlastně celé postavené,“ uzavřel Plhoň.

Další hlavní zprávy

Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
Povinné testování státních zaměstnanců od 10. března? Mimořádně se proto sejde vláda
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Blatný: Lidé nad 65 let by se mohli k očkování hlásit v dubnu. Vakcíny neschovávejme
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Další články
reklama
reklama