reklama

Komiksové okénko Kláry Mayerové: Jak se žije se psím autistou?

Pizzly je jediné moje zvíře, ke kterému jsem nepřišla jako slepý k houslím, ale prošla jsem celým tím procesem načítání knih o plemenech, projíždění internetových diskusí, výběrem chovné stanice a tak dále. Málokdo ví, že Pizzly má ve skutečnosti tři jména. První z nich je Peregrin.

reklama

Že je Pizzly autista, mi došlo zhruba v jeho třech měsících, kdy jsem mu přestěhovala pelíšek a na jeho místo postavila skříň. Pizzly se vůbec nerozmýšlel a při povelu „Místo“ se narval za ni.

První rok byl těžký. Pizzly nechtěl navazovat oční kontakt, skoro s ničím si nehrál, jen tak seděl, pozoroval a soustředil se, jak mu rostou uši. Socializace se psy byla skvělá, socializace s lidmi příšerná. Brala jsem ho s sebou všude, ale měl z toho vždycky menší trauma a samozřejmě na všechny řval jak tur.

A pak jednoho dne, x měsíců po každodenním pozorování aportující Mumie (která byla tehdy ještě normální, použitelný pes), se rozběhl za míčkem i on. A od té doby se všechno v dobré obrátilo, Pizzlymu se v mozku usídlil tenisák jako ultimátní blaho a cíl všeho a výcvik a výchova konečně dostaly tu správnou motivaci. Samozřejmě řvát na lidi nepřestal, zrovna teď zavile ječí z okna na nějakého nebohého pána vynášejícího na konci ulice odpadky. Ani se nepřestal stresovat, když mu něco někam přestěhuju. Ale už se s ním dá normálně jít do hospody, jet vlakem (v metru teda vyje a vyžaduje držet za packu, ale aspoň sedí) a nesnaží se hrůzou oběsit na vodítku, když ho vezmu mezi lidi.

Musím se přiznat, že Pizzly je můj mazánek. Prolomit tu jeho bariéru bylo pěkně těžké, ale stálo to za to a to pouto je teď o to pevnější… pročež mě pěkně nasejřil můj manžel. Když přišel poprvé ke mně domů, rozrazil dveře, Pizzly dvakrát štěknul, on mu řekl „ale nech toho, pocem,“ drapnul ho, vydrbal do bezvědomí a od té doby ho Pizzly zcela adoruje a je přesvědčen, že páníček je něco na způsob boha. Je to tak trochu důvod, proč jsem si muže pak vzala, měla jsem strach, aby si Pizzly nesbalil misky a neodstěhoval se za ním.

Pizzly a blízká setkání slizkého druhu

Jak už jsem několikrát psala a většině lidí kolem nás to musím opakovaně zdůrazňovat, Pizzly je ohromně dobrosrdečný pes. Já myslím, že je to na první pohled vidět, protože Vepřena ještě žije. Bohužel je šikovný asi jako sojka s rybářským prutem. A to je pro většinu okolních živočichů poněkud problém.

Na jaře například Pizzly zjistil, že se nám v komínové rouře vylíhla drozdí mláďata. Pravidelně je chodil kontrolovat, a když se ptáčata začala učit létat, nadšeným vytím jim při tom fandil. Nebyla nadšená.

Drozdi se s ním u nás na zahradě docela vyřádili. Byli pěkně oprsklí a Pizzly je nijak neděsil; a protože je rád pozoroval a sedával přímo pod nimi, mnohokrát se stalo, že mu pokadili hlavu.

Nedávno jsme tu zase řešili incident, kdy Pizzly, v touze projevit motýlovi lásku, ho olíznul, následně vdechl a málem se jím udávil. Je mi líto, že to musím říct, ale motýl to nepřežil. Šnek skončil podobně zle, ale ten si za to tak trochu mohl sám. Pizzly odpočíval na svém místě pod vrbou a řečený šnek se po něm začal plazit. Pizzly byl z nového kamaráda tak nadšený, že se začal samým blahem válet. Kusy šneka jsem z něj sundávala ještě dva dny.

Myš omylem rozšlápl, odpočívající užovku si spletl s klackem… a tak. Prostě, setkání s Pizzlym je pro většinu zvířat fatální, přestože by schválně neublížil ani mouše. A to myslím smrtelně vážně –⁠ když posledně chytil do tlamy tu nejotravnější mouchu v historii much, kterou jsem s plácačkou v ruce lovila po bytě dobrou půlhodinu, zajásala jsem a vykřikla: „To je pašáááááák!“ ...Pizzly udělal ňhíííííí… a nezraněná moucha mu z tlamy zase vyletěla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama