reklama

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

reklama

Oficiálně nechce KSČM podpořit rozpočet kvůli 10 miliardám pro armádu, výdaje na obranu by komunisté chtěli seškrtat. To však premiér Andrej Babiš (ANO) několikrát odmítl.

Podle zákulisních informací CNN Prima NEWS jde však o víc. Hraje se především o to, aby z tendru na další bloky jaderné elektrárny Dukovany nebyly vyřazeny Rusko a Čína.

„Vojtěch Filip se snaží uhrát, co se ještě pro zdecimovanou KSČM uhrát dá. Je v tom stoprocentně dostavba Dukovan, kde Filip potřebuje tlačit na premiéra Babiše, aby nebyli vyřazení Rusové a Číňani,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj blízký předsedovi KSČM, který si nepřál být jmenován.

Před zapojením dvou východních velmocí do tendru varovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle ní jde o zajištění politické nezávislosti České republiky. BIS také varovala, že některé země by mohly chtít zneužít svého postavení pro vlastní cíle. Tajná služba se obává třeba zneužití velkého objemu citlivých informací nebo vytvoření závislosti na dodávkách od rizikového dodavatele.

Vnitro i zahraničí jsou skeptické

Podobně reagovalo i ministerstvo vnitra. Doporučilo, aby se firmy, které by mohly být z bezpečnostního pohledu rizikem, tendru nemohly zúčastnit. I ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) naznačil, že by byl ohledně Ruska a Číny opatrný.

„Jsem přesvědčen, že bychom měli brát vážně doporučení naší bezpečnostní komunity, která upozorňuje na řadu rizik. Určitě bychom měli uplatnit bezpečnostní výjimky tak, jak se navrhují. Je to největší investice v našich moderních dějinách a je skutečně zásadní nejen s ohledem na energetickou bezpečnost, ale i na celkovou bezpečnost naší země,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Petříček.

Vláda zakázku odhaduje na 160 miliard korun, podle odborníků se částka může vyšplhat až na dvojnásobek, tedy na 320 miliard korun.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) odmítá, že by Filip dával vládě nůž na krk kvůli Dukovanům. „Striktně vylučuji vazbu mezi rozpočtem a Dukovany,“ napsal Havlíček CNN Prima NEWS.

Filip: Je to ptákovina. Nevím, kdo vám to přinesl

Popírá to i sám Filip. „Je to blbost a ptákovina. Nevím, kdo vám to přinesl a kdo přišel na takovou hovadinou. Nechápu, kde se to vzalo. Vznesli jsme všechny naše požadavky o rozpočtu na rozpočtovém výboru,“ řekl CNN Prima NEWS předseda komunistů.

„A nechápu, proč z toho někdo dělá ideologický spor,“ dodal Filip. Zdůraznil však, že Rusko a Čínu by z tendru nevylučoval. „Vnímám to docela jinak z toho bezpečnostního hlediska,“ konstatoval Filip.

To, že by se z tendru neměl předem nikdo vylučovat, tvrdí i ministr Havlíček a premiér Babiš. Tento týden ale premiér pro Český rozhlas prohlásil, že zakázka na dostavbu Dukovan není připravená a vláda by o ní neměla rozhodovat před volbami do Poslanecké sněmovny, které by se měly konat na podzim příští rok. Podle Havlíčka Babiš avizoval odklad kvůli tomu, že kabinet chce ještě Dukovany probrat se všemi parlamentními stranami.

Samotný tendr nevypisuje vláda, ale polostátní ČEZ. Před vyhlášením soutěže však musí vláda a Parlament schválit její podmínky. Stát například dává souhlas se zpracováním bezpečnostních požadavků, a právě v tomto okamžiku se hraje o Rusko a Čínu.

Před zeměmi varuje i opozice v čele s ODS či TOP 09. „V kontextu současné mezinárodněpolitické situace je zcela nepřípustné, aby ve hře o dostavbu nového jaderného bloku byly ponechány firmy pocházející ze zemí s autoritativními režimy, tedy z Ruska a Číny. Pokud dovolíme, aby takto klíčový projekt byl svěřen jedné z těchto zemí, bude se jednat o bezprecedentní bezpečnostní ohrožení naší země ze strany těchto států,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruský Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse.

Tagy:
Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou
Volby 2021

Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se svým poradcem Matějem Stropnickým pokračují v kontrolách pracovních podmínek ve firmách. Inspekce se ale bude konat i v resortu Maláčové. Ve čtvrtek ráno se na ministerstvo práce chystají zástupci iniciativ Otevřeme Česko normálnímu životu a Chcípl PES a nezávisle na nich i poslanec ODS Jan Skopeček – lídr stranické kandidátky ve středních Čechách.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?
Koronavirus

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Živě
ON-LINE sedmý den olympiády: Střelci Kostelecký a Lipták postupují do boje o medaile

David Kostelecký a Jiří Lipták se probojovali do finále olympijského turnaje ve střelbě na trap. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou čeká olympijské semifinále čtyřhry. Stejné utkání čeká ve dvouhře Markétu Vondroušovou. Dělí je tak jediné vítězství od medailového umístění. Šanci na cenný kov má také vodní slalomářka Tereza Fišerová.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama