Žáci by možná od příštího pondělí nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo podle vývoje epidemie nejpozději příští pondělí. Roušky by pak asi nadále zůstaly na chodbách či v šatnách škol. Po jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO) to uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO) skrze mluvčí resortu Anetu Lednovou.
„Já pevně věřím (...), že aspoň při frontální výuce žáci roušky ještě do konce školního roku nebudou muset mít. S tím, že chápu, že ve společných prostorách je ten požadavek ministerstva zdravotnictví pochopitelný. Ale myslím si a mám takový příslib pana ministra Vojtěcha, že nejpozději příští pondělí na základě konkrétních dat si opět sedneme a v ideálním případě od příštího týdne, od příštího úterka by ta povinnost nosit roušky při frontální výuce ve třídě být nemusela,“ uvedl ministr školství. Vyhodnocení chce nechat na ministerstvu zdravotnictví.
Staronový ministr Vojtěch minulý týden uvedl, že rušit povinnost nosit roušky a respirátory ve školách do prázdnin už nechce. „Je to to nejzákladnější hygienické opatření. Zavedením povinnosti respirátorů se situace začala zlepšovat, je to efektivnější ochrana než látkové roušky,“ řekl.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dříve uvedla, že vláda by o odložení ochrany dýchacích cest ve školách mohla rozhodnout asi dva týdny po 24. květnu, což bude příští týden. Návrh k odložení roušek ve školách alespoň pro menší děti chtěl již dříve nadnést premiér Andrej Babiš (ANO).
Testování i po novém školním roce
Vojtěch také minulý týden uvedl, že počítá s pokračováním testování dětí na COVID-19 i po zářijovém zahájení nového školního roku. Plaga to uvítal. Ministerstvo zdravotnictví podle něj nyní musí ještě prověřit kapacity laboratoří, aby nebyl problém s logistikou. Představa je taková, že by se po návratu z dovolených konalo screeningové testování na jednotlivých školách.
Nejdříve by měl být na řadě první stupeň, kam chodí děti, pro jejichž věkovou skupinu zatím nebudou dostupné vakcíny proti COVID-19, řekl. Dodal, že očekává, že se školy dozví postup pro zářijové testování do 30. června, aby měly dost času se na vše nachystat.
Většina škol dosud používá antigenní testy, které jim zajistil stát. Jsou levnější a ukážou výsledek na místě, podle odborníků jsou ale také méně spolehlivé než PCR testy. Pokud se škola rozhodla přejít na PCR testy s výsledky z laboratoře, stát jí za jeden kus proplatí zpětně 200 korun.