reklama

Kontroly letních táborů pokračují. Hygienici se zaměřují na protikoronavirová opatření

Koronavirová opatření se dotkla i letních táborů, které se konají po celé České republice. Kontroly hygieniků se zaměřují na dostatek dezinfekce, oddělování dětí do skupinek a na správné podmínky ubytování nebo stravování. Nejvíce táborů pořádají v Jihočeském kraji, i zde se ve čtvrtek konaly kontroly některých táborů.

reklama

Provozovatelé letních dětských táborů musí plnit opatření ministerstva zdravotnictví kvůli šíření koronaviru. Patří mezi ně zejména omezení počtu účastníků, kterých má být maximálně pět set, ve stanových táborech maximálně sto. Je také nutné dbát na rozdělení dětí do skupin a omezování jejich kontaktů s okolím.

K tématu

Hygienici se dále stejně jako v předchozích letech zaměřují na zdravotní dokumentaci dětí i dospělých, zajištění zdravotní péče nebo zásobování pitnou vodou. Nevynechávají ani kontrolu správných podmínek pro ubytování, hygienu nebo stravování. Letos se navíc zaměřují třeba na to, zda je v táboře dostatek dezinfekce.

Podle předsedy Asociace dětské rekreace Miroslava Topinky se provozovatelům daří všechny stanovené podmínky dodržovat: „Kontroly jsme absolvovali již mnohokrát, navíc jsme kolem 80 procent nařízení plnili ještě před koronavirovou krizí. Jsou zde věci, které jsou velmi dobře nastavené a plánujeme je zanechat i po koronaviru.“

Topinka si myslí, že se děti naučily mýt ruce a omezené návštěvy táborům vůbec nevadí. Asociace navíc vyzvala krajské hygienické stanice, aby sjednotily své postupy. Odpověď sice nedostala, ale od té doby se neopakovaly situace, na které poukazovala: „Buď jsme měli štěstí, nebo se někdo nad jednáním stanic zamyslel.“

V jihočeském kraji provedli hygienici už 125 kontrol

Letních táborů ani letos neubylo, spíše naopak. Například v Olomouckém kraji se v loňském roce uskutečnilo 124 táborů, kterých se účastnilo téměř jedenáct tisíc dětí. Letos se koná 148 táborů s podobným počtem dětí. Hygienici zatím zkontrolovali více než pět desítek táborů a nemuseli udělit žádnou pokutu.

Nejvíce dětských táborů ale pořádají v Jihočeském kraji. V loňském roce jich bylo 285 s více než 37 tisíci dětmi. Letos jich je oznámeno 370, a to se zatím nejedná o konečné číslo. Ve čtvrtek například hygienici kontrolovali dětský tábor nedaleko Borovan na Českobudějovicku.

„Kontrolu zajímalo především místo, kde se připravují pokrmy pro táborníky. Nevynechali lednice, mrazáky ani jídelnu, kde nesmí chybět dezinfekce. Zajímali je také o potraviny a zkontrolovali i sociální zařízení, chaty a společenskou místnost,“ popisoval postup hygieniků reportér CNN Prima NEWS Jiří Bydžovský.

Jenom v Jihočeském kraji stihli hygienici provést 125 kontrol, přičemž původně jich mělo být pouze 90. Ve 13 případech udělili pokutu v řádech několika tisíc korun především kvůli chybějící zdravotní dokumentaci, v menší míře i kvůli špatně skladovaným potravinám.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“
Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Další články
reklama
reklama