reklama

Kontroly letních táborů pokračují. Hygienici se zaměřují na protikoronavirová opatření

Koronavirová opatření se dotkla i letních táborů, které se konají po celé České republice. Kontroly hygieniků se zaměřují na dostatek dezinfekce, oddělování dětí do skupinek a na správné podmínky ubytování nebo stravování. Nejvíce táborů pořádají v Jihočeském kraji, i zde se ve čtvrtek konaly kontroly některých táborů.

reklama

Provozovatelé letních dětských táborů musí plnit opatření ministerstva zdravotnictví kvůli šíření koronaviru. Patří mezi ně zejména omezení počtu účastníků, kterých má být maximálně pět set, ve stanových táborech maximálně sto. Je také nutné dbát na rozdělení dětí do skupin a omezování jejich kontaktů s okolím.

Hygienici se dále stejně jako v předchozích letech zaměřují na zdravotní dokumentaci dětí i dospělých, zajištění zdravotní péče nebo zásobování pitnou vodou. Nevynechávají ani kontrolu správných podmínek pro ubytování, hygienu nebo stravování. Letos se navíc zaměřují třeba na to, zda je v táboře dostatek dezinfekce.

Podle předsedy Asociace dětské rekreace Miroslava Topinky se provozovatelům daří všechny stanovené podmínky dodržovat: „Kontroly jsme absolvovali již mnohokrát, navíc jsme kolem 80 procent nařízení plnili ještě před koronavirovou krizí. Jsou zde věci, které jsou velmi dobře nastavené a plánujeme je zanechat i po koronaviru.“

Topinka si myslí, že se děti naučily mýt ruce a omezené návštěvy táborům vůbec nevadí. Asociace navíc vyzvala krajské hygienické stanice, aby sjednotily své postupy. Odpověď sice nedostala, ale od té doby se neopakovaly situace, na které poukazovala: „Buď jsme měli štěstí, nebo se někdo nad jednáním stanic zamyslel.“

V jihočeském kraji provedli hygienici už 125 kontrol

Letních táborů ani letos neubylo, spíše naopak. Například v Olomouckém kraji se v loňském roce uskutečnilo 124 táborů, kterých se účastnilo téměř jedenáct tisíc dětí. Letos se koná 148 táborů s podobným počtem dětí. Hygienici zatím zkontrolovali více než pět desítek táborů a nemuseli udělit žádnou pokutu.

Nejvíce dětských táborů ale pořádají v Jihočeském kraji. V loňském roce jich bylo 285 s více než 37 tisíci dětmi. Letos jich je oznámeno 370, a to se zatím nejedná o konečné číslo. Ve čtvrtek například hygienici kontrolovali dětský tábor nedaleko Borovan na Českobudějovicku.

„Kontrolu zajímalo především místo, kde se připravují pokrmy pro táborníky. Nevynechali lednice, mrazáky ani jídelnu, kde nesmí chybět dezinfekce. Zajímali je také o potraviny a zkontrolovali i sociální zařízení, chaty a společenskou místnost,“ popisoval postup hygieniků reportér CNN Prima NEWS Jiří Bydžovský.

Jenom v Jihočeském kraji stihli hygienici provést 125 kontrol, přičemž původně jich mělo být pouze 90. Ve 13 případech udělili pokutu v řádech několika tisíc korun především kvůli chybějící zdravotní dokumentaci, v menší míře i kvůli špatně skladovaným potravinám.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Lhář, podvodník a ikona antivaxerů. Slavný moderátor oslavoval deportaci Djokoviče

Novak Djokovič usedl do letadla, aniž by v Austrálii odehrál jediný zápas. Vyústění ságy plné zvratů někteří lidé kritizují, jiní kvitují, či dokonce oslavují. Do skupiny, které vyhoštění tenisové světové jedničky vyloženě udělalo radost, patří britský moderátor Piers Morgan. Deportaci srbského hráče okomentoval slovy o „lháři“ a „podvodníkovi“.

Senioři dostanou své peníze, prohlásil Jurečka. V červnu se důchody znovu zvýší

Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Uvedl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Míru zvýšení penzí nesdělil, ještě podle něj není vyčíslena. Zároveň řekl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

Zmrazíte platy těm, kteří berou nejméně, pustil se Šmarda do vlády. Jurečka oponoval

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v Partii Terezie Tománkové střetl s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ohledně otázky zmrazení platů státních zaměstnanců. Podle Šmardy na to doplatí ti nejslabší jako například kuchařky ve školách či školníci. Jurečka zase oponuje, že vláda ANO a ČSSD zvedla výdaje státu o 90 %. Současná vláda se snaží situaci řešit například zvýšením slevy na poplatníka.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama