Klub svobodných matek pomáhá finanční i materiální pomocí
Krize zasáhla přímo nebo nepřímo každého, jednou z více ohrožených skupin jsou ale samoživitelé. Právě jim se snaží pomoci Klub svobodných matek, který jim zajišťuje finanční i materiální pomoc, nabízí právní poradnu nebo individuální sociální pomoc. Samoživitelé nemusí být ale jen ženy, podotýká ředitelka klubu Dana Pavlousková.
Dvě z pěti dětí v EU se narodí mimo manželství. V Česku skoro každé druhé
V roce 2018 se v evropské sedmadvacítce narodilo 42 procent dětí mimo manželství. To je asi dvakrát tolik než o čtvrtstoletí dříve. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnil statistický úřad Evropské unie Eurostat. Největším podílem mimomanželských porodů se může chlubit Francie, na opačném konci žebříčku se pak nachází Řecko. V Česku je mimomanželský téměř každý druhý novorozenec, Slovensko se drží průměru EU.
Klub svobodných matek podporuje nejen ženy ale i muže. „Naše nezisková organizace pomáhá otcům i matkám bez rozdílu. Samoživitelek je však kolem 90 procent,“ říká ředitelka a zakladatelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.
Zvlášť v krizi je skupina samoživitelů o to víc ohrožená. „Během pandemie koronaviru se ukázalo, že pomoc od státu je plošná. To znamená, že se snaží pomáhat, ale nezaměřuje se na konkrétní skupiny – třeba samoživitele,“ podotýká Pavlousková. Jenže právě krize vzbudila vlnu solidarity. „Za celou praxi, co se neziskové organizaci věnuji, jsem něco takového nezažila,“ doplňuje.
Nejde jen o finanční podporu
Nezisková organizace nabízí samoživitelům finanční i materiální podporu. „Ať už jde třeba o zánovní oblečení pro maminky,“ říká. Zároveň jim zprostředkovává právní poradnu, asistenci s vymáháním výživného nebo individuální sociální pomoc. Hradí také například nájem, obědy dětem ve škole a školkách, kroužky a jiné aktivity, jako třeba letní tábor. Zažádat o podporu nebo přispět na neziskovou organizaci lze na webových stránkách Klubu svobodných matek.