Asociace dětské rekreace, která zastupuje část organizátorů dětských táborů, dnes vyzvala ministerstvo zdravotnictví ke sjednocení postupu krajských hygienických stanic pro případ výskytu nemoci COVID-19 na letním táboře. Podle asociace se ukazuje, že hygienici v různých regionech řeší obdobné situace odlišně.
Asociace nesouhlasí především s přístupem v Moravskoslezském kraji, kde byl kvůli koronaviru ukončen tábor ve Štramberku. Lépe podle asociace postupovali hygienici na táboře v Letinách na Plzeňsku, kde děti po protestování mohly zůstat do konce pobytu.
Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví a další instituce státního aparátu, aby došlo ke sjednocení postupu
„Vyzýváme tímto ministerstvo zdravotnictví a další instituce státního aparátu, aby došlo ke sjednocení postupu v těchto případech, které se mohou v průběhu letošního léta znovu opakovat,“ uvedla v memorandu asociace. Podle ní je třeba, aby pro všechny krajské hygienické stanice vznikly jednotné manuály pro případ výskytu onemocnění COVID-19 na dětském táboře.
K dnešnímu dni byly v ČR zaznamenány dva případy, kdy se na táboře vyskytla nákaza novým koronavirem, a to právě v Letinách na Plzeňsku a ve Štramberku v Moravskoslezském kraji. Zatímco plzeňská krajská hygienická stanice podle předsedy asociace Miroslava Topinky celou záležitost řešila velmi citlivě, moravskoslezští hygienici způsobili totální zmatek.
Kdy ukončit tábor a kdo to zaplatí?
Zároveň by se podle asociace měl vytvořit také podrobný manuál k případnému předčasnému ukončení tábora a plán ekonomické kompenzace pro organizátory táborů, které by ukončení tábora postihlo. Topinka navíc doplnil, že by mělo jít hlavně o finanční pomoc k vypořádání pořadatelů tábora s rodiči dětí.
Do Letin na Plzeňsku vyslali hygienici tým, který otestoval všechny účastníky tábora a turnus pak mohl pokračovat s tím, že kromě jednoho nakaženého měli všichni negativní výsledek testu. Pracovníci hygienické stanice podle Topinky pořadatelům i rodičům kromě jiného poskytli i informace o dalším doporučeném postupu. Naproti tomu přístup hygieniků ve Štramberku, kde byl tábor rozpuštěn, byl podle Topinky nekorektní, nekompetentní a ohrožující zdraví i situaci v celé ČR.
Děti se kvůli nesystémovému kroku hygieniků rozjely do celé republiky bez provedení testů na COVID-19
„Děti se kvůli naprosto nesystémovému kroku hygieniků rozjely i se svými rodiči do celé republiky nejen bez provedení testů na COVID-19, ale i bez jakýchkoliv informací o případných hygienických požadavcích,“ zdůraznil Topinka a dodal, že takový přístup má kromě jiného i negativní ekonomické dopady na pořadatele tábora.
Vláda povolila letní dětské tábory od konce června za přísných hygienických opatření proti šíření koronaviru, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Tábory jsou povoleny maximálně pro 500 účastníků, u stanových táborů je limit 100 lidí. Také musí být dostatečně vybaveny dezinfekcí, mýdlem a tekoucí vodou. Na táboře musí být i mimo jiné vyhrazeno místo pro případnou izolaci dětí s podezřením na nákazu.
Podle odhadů České rady dětí a mládeže se letos uskuteční asi o desetinu táborů méně než před rokem. Podle Topinky se zatím koná většina táborů v klidu.