Díky zavření celého Aquapalace Praha jsme obnovili zázemí, říká hlavní technolog

Léto v Aquapalace Praha.

Aquapalace Praha znovu otevřené

Opatření související s pandemií koronaviru COVID-19 a nouzovým stavem byla v mnohém omezující. V aquaparku Aquapalace Praha v pražských Čestlicích, kde fungují 24 hodin denně, aby zákazníkům chtivým vodních radovánek mohli dopřát ten nejlepší servis a zábavu, nikdy nepřerušují provoz. Proto nyní vynucené uzavření komplexu využili pro jeho další zdokonalení. Co obnáší kompletní renovace podobného objektu a co se po znovuotevření změnilo?

Generální manažerka Aquapalace Praha Vladana Horáková z dvouměsíčního uzavření celého komplexu radost neměla. Jak ale sama v žertu říká, pro hlavního technologa Jaromíra Hrdého byla nutná uzavírka požehnáním.

„Během 14 dnů po uzavření jsme se oklepali a rozhodli se čas využít. Opravili jsme veškeré technologické zázemí a zkrátka vše, co za normálního provozu opravit nelze,“ říká Horáková, podle níž do inovací firma investovala téměř 20 milionů korun. Aqupalace Praha přichází po znovuotevření dokonce s několika novinkami. Jednou z nich je vodní bar, kde můžete nasát tropickou atmosféru a ochutnat koktejl Sweet Aqua Chick, kterému dal jméno režisér a herec Jakub Kohák.

Jak dovysvětluje hlavní technolog Jaromír Hrdý, opravy jsou v Aquapalace Praha samozřejmě na denním pořádku. Při provozu je to ale mnohem složitější. „Provoz se snažíme omezovat minimálně. Když například chceme opravovat chlorace, úderem desáté hodiny, kdy areál opustí návštěvníci, se rychle pustíme do řezání a ještě rychleji do lepení, protože lepidlo tuhne 8 hodin. Ráno v osm musíme chlorace spouštět znovu se vším všudy,“ popisuje Hrdý běžné pracovní výzvy.

U menších areálů bývá obvykle jeden den v týdnu stanoven coby sanitační. V Aquapalace Praha to tak ale nefunguje. V okamžiku, kdy se objeví nějaký problém, oprava se dělá za provozu, pouze s uzavřením daného recirkulačního okruhu, kterých je v Aquapalace Praha devět. Uzavření provozu a vypuštění všech bazénů i retenčních nádrží proto hlavní technolog uvítal.

Co s třemi tisíci kubíky vody?

Jenže vypouštění 3 000 m3 není jen tak. „Nemohl jsem si dovolit veškerou vodu vypustit naráz, protože by to bylo rizikové pro stabilitu komplexu. Celkem vypouštění zabralo 10 dní. Část vody skončila v běžné kanalizaci, část v místním potoce,“ říká Jaromír Hrdý s tím, že má Aquapalace Praha domluvu s městskou částí Průhonice, kdy část vody poskytuje tímto způsobem dendrologické zahradě. Vodu je třeba před vypuštěním do přírody nechat odležet, aby z ní vytěkaly všechny chemické látky.

„Poté máte opravdu čistou vodu, protože bazénová voda v mnohých kritériích splňuje větší požadavky než ta, která vám doma teče z kohoutku a je pitná. S takovou vodou si pak můžete klidně zalévat zahradu,“ dodává technolog.

Všechno jako nové

Hrdý nedělal renovace se svými pěti kolegy strojníky sám, o valnou část se postaraly externí firmy. „Hned po vypuštění jsme se pustili do čištění van, poté do jejich spárování. V případě retenčních nádrží, kdy na každý z devíti recirkulačních okruhů připadá jedna, jsme potřebovali minimálně pět dní, aby proschly, a až poté jsme je mohli renovovat,“ popisuje Hrdý, podle kterého je nyní v Aquapalace Praha, co se týče technologií, vše opět plně funkční.

„Na jednotlivých bazénových okruzích jsme si dovolili vyměnit všechny pneumatické pohony, dělali jsme kompletní nový rozvod vzduchu. Nechali jsme vyměnit armatury a opravy čerpadel na všech bazénových okruzích. Nechali jsme předělat nátěry v retenčních nádržích, stejně tak jako na kesonech, které jsou srdcem naší atrakce vlnobití a Paláce relaxu. Vše jsme otevřeli, rozebrali, vysokotlakým čištěním odtryskali a znovu udělali hydroizolační nátěry,“ jmenuje některé z nejzásadnějších renovací technolog.

Také opětovné napouštění všech bazénů neprobíhalo najednou, ale zabralo dalších 15 dní i s ohřevem vody, která má ve vodovodním řádu 17 °C, ale v aquaparku má příjemných 30.

Hygiena nade vše

Možná vás překvapí, že stran hygienických opatření se po znovuotevření v Aquapalace Praha nezměnilo nic. V lokalitách, kde se pohybují návštěvníci, přibyly samozřejmě stojany s dezinfekcí, co se ale kvality a kontrol vody týče, zůstalo vše při starém.

„Hygienické standardy je třeba držet neustále. Protože stále čistíme v palácích podlahy, antiseptické prostředky střídáme po zhruba 21 dnech, abychom zamezili vytvoření bakteriální rezistence. Bez přestávky probíhá také čištění potrubí, protože proudící voda je neustále nachemizovaná,“ říká Jaromír Hrdý. Bazény a prostředí kolem nich jsou tak paradoxně vždy čistější než například vozy MHD.

Jak se bazénová voda čistí?

Každý, kdo byl někdy v bazénu, ví, jak je kůže po koupání cítit. Za specifické aroma je zodpovědný chlór, jeho přidávání ale zdaleka není jediným mechanismem dezinfekce. V Aquapalace Praha za tímto účelem využívají také UV lampy, ionizační záření a dva typy filtrací na bázi písku a aktivovaného uhlí. O nečistoty přímo v bazénech se stará několik vodních vysavačů. Čistotu a čerstvost vody mají tedy v Aquapalace Praha pojištěnou několikanásobně.

Čas dovolených láká k návštěvě přímořských letovisek. Letos bude ale vzhledem k situaci složitější do některého z tropických rájů vyrazit. Skvělou atmosféru, stejně jako u moře, ale můžete nasát právě v Aquapalace Praha, kde si užijete kromě nefalšovaného vlnobití, divoké řeky a korálového útesu třeba i osvěžující drink v novém Pool baru ve vodě s výhledem na nové unikátní laserové projekce.

Tagy:
tip na výlet bazén renovace aquapark oprava Aquapalace Praha léto u vody Praha Jakub Kohák pandemie covidu-19 Čestlice