V době, kdy je řada odvětví ochromena pandemií koronaviru, jiná výrazně prosperují. Kromě výrobců ochranných pomůcek (roušky, respirátory) či dezinfekcí se daří i sektoru podporovanému zejména bohatou klientelou – byznysu v oblasti soukromých tryskáčů.
Mezi firmami, které v posledních týdnech významně obchází strašák bankrotů či propouštění, jsou na předních místech dopravci. Jedno z varování nejvyšších amerických úřadů znělo: Pandemie nového koronaviru ohrožuje průmysl dokonce více než události z 11. září 2001.
Soukromé lety aktuálně získávají na popularitě
Ne každý výrobce si ale nyní stýská. Opačné starosti má například Richard Zaher, generální ředitel americké charterové společnosti podnikající v oblasti soukromých tryskáčů. Zaher je zahlcen poptávkami, když eviduje nárůst dotazů a poptávek až o 400 procent a rezervací zhruba o 20 až 25 procent. Podle Zahera je skokový nárůst způsoben situací vyvolanou novým koronavirem.
„Evidujeme, že naši pravidelní klienti létají soukromými tryskáči jako obvykle. Nicméně zaznamenáváme nárůst nových klientů, z nichž většina nikdy soukromě neletěla,“ uvedl Zaher s tím, že mnoho nových rezervací přichází od klientů, kteří jsou v nouzové situaci, a buď nemohou najít volné místo na komerčních trasách, nebo nechtějí podstoupit riziko takové cesty.
Klasické letecké společnosti po celém světě snižují své transportní kapacity a cestující ruší své cestovní plány v souvislosti s tím, jak mnohé země postupně zpřísňují nebo zcela blokují přílety kvůli šíření nákazy COVID-19.
Analytická společnost ForwardKeys zaměřená na dopravu odhaduje, že jenom v transatlantických letech se postupně ruší až 3,3 milionu míst. Komerční lety do Číny a z ní za poslední dva měsíce poklesly přibližně o devadesát procent.
Pronájem ze strany dostatečně bohatých, kteří běžně soukromně nelétají
Rovněž mluvčí jedné z charterových společností z Hongkongu pro agenturu AFP uvedla, že v lednu a únoru zaznamenali sedmdesátiprocentní nárůst fixních rezervací ze Šanghaje a Pekingu a evidovali 170procentní skokový nárůst nových zákazníků. „Jedná se o typ lidí, kteří jsou dostatečně bohatí, ale nutně nevyužívají charter a nejspíš jej použijí jen jednorázově,“ uvedla mluvčí charterové filmy.
Náklady soukromého letu, které jsou pro běžného člověka prakticky nedostupné, se významně liší v závislosti na typu letadla, na regionu, počtu cestujících i délce letu.
Zpáteční let ve dvanáctimístném soukromém letadle z Londýna do New Yorku může vyjít na zhruba 150 tisíc dolarů (3,8 milionu korun). Jednocestný let z Hongkongu do Japonska pak stojí okolo 71 tisíc dolarů (1,8 milionu korun). Na druhou stranu z Velké Británie na jih Francie se můžete soukromým letadlem dostat za něco málo přes 10 tisíc dolarů (255 tisíc korun).