Brněnské science centrum Vida! vytvořilo pro ministerstvo zdravotnictví interaktivní mapu odběrových míst pro testování na nemoc COVID-19. Uživatelé také zjistí, zda odběrové místo přijímá samoplátce, případně jestli se tam dá vjet autem. Přesnou polohu lze zobrazit v aplikaci Mapy.cz.
„V seznamu, který jsem našel na webu ministerstva, byly jen obecné adresy odběrových míst. Často se jednalo o rozlehlé nemocniční areály. Napadlo mě, že by lidem pomohlo, kdyby přesně věděli, kudy mají vejít a kde přesně odběrové místo najdou. V době šíření onemocnění nechce nikdo v nemocnicích bloudit příliš dlouho,“ uvedl Sven Dražan, manažer programu science centra.
USA: Čína schválně tajila nakažlivost koronaviru, aby nakoupila ochranné pomůcky
Od ledna letošního roku Čína, podle amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS), potlačovala informace o závažnosti epidemie způsobené novým koronavirem a o jeho nakažlivosti, aby si mohla vytvořit zásoby zdravotnického materiálu potřebné pro boj proti nákaze. O obvinění ze strany Spojených států píše agentura AP a připomíná, že Čína údajně na začátku roku dramaticky posílila dovoz obličejových roušek a dalších ochranných pomůcek.
Dražan dodal, že oslovil i ministerstvo zdravotnictví s nabídkou na rozšíření a doplnění mapy. Ministerstvo souhlasilo, a tak během 14 dní vznikla webová stránka, na níž zájemci najdou vše důležité o odběrových místech po celém Česku.
„Především to jsou přesné GPS souřadnice odběrových míst. Navíc jsme doplnili všechny aktivní prolinky na weby institucí, kde odběry zajišťují. Lidé tak rychle najdou potřebné aktuální informace například o změnách v otevírací době. K většině míst jsme vložili i orientační plánky budov,“ doplnil Sven Dražan.