Restriktivní karanténa, při níž byl k dispozici supermarket a lékárna a ostatní obchody zavřené, zafungovala. Vládní opatření proti koronaviru vedla i ke vzpouře vězňů ve dvou desítkách věznic, někteří utekli. Ze začátku byly v Itálii dvě hádající se skupiny, tak jak je to nyní v ČR. O nezáviděníhodné situaci v Itálii promluvila exkluzivně pro online zpravodajství Prima TV česká publicistka Monika Pilloni, která už 12 let žije v Itálii.
V jaké oblasti Itálie se nacházíte? A jaká je ve vašem okolí i v celé Itálii, kde zemřelo v souvislosti s koronavirem už 827 lidí, aktuálně situace?
Já bydlím v okresu Padova, tedy v kraji Veneto (Benátsko; pozn. redakce). Asi 5 km od mého bydliště zemřel ve spojitosti s koronavirem (v celém znění SARS-CoV-2) první pacient. Stalo se to 21. února v nemocnici v obci Schiavonia. Zprvu byl léčen na zápal plic, a to se ještě netušilo, že ta nákaza je už i v Itálii. V důsledku toho se hermeticky, za pomoci vojska a policie, uzavřela obec Vó (22 km od mého bydliště), odkud on a ještě další pacient pocházeli (ten také později zemřel v Padově, kam byl převezen). Od tohoto data nákaza roste každým dnem.
Celkem od začátku epidemie v mém kraji Veneto onemocnělo 1023 osob: 29 osob zemřelo, na JIP (jednotka intenzivní péče; pozn. redakce) je nyní 68, hospitalizováno je aktuálně 262 osob, uzdravilo se jich 54, v domácí karanténě je 610 a bylo provedeno 21 400 testů.
Fontána di Trevi v Římě (dříve a nyní) Zdroj: AP/ASSOCIATED PRESS
Nejvíce pacientů je v lombardském kraji, který má mimochodem stejný počet obyvatel jako Česká republika. V tomto kraji od začátku epidemie onemocnělo 7280 osob: 617 osob zemřelo, na JIP je nyní 560, nyní je hospitalizováno s příznaky 3852 osob, přes 900 lidí se uzdravilo, v domácí karanténě je 1351 a bylo provedeno 25 629 testů.
Počet nakažených celkem od začátku epidemie, dnes již pandemie, se v Itálii vyšplhal na 12 462. V tento moment je v zemi 10 590 pacientů pozitivních na koronavirus, to znamená o 2076 více než včera. Zemřelo 827 osob, tedy o 196 osob více než včera. Lidí se uzdravilo celkem 1045.
Tato data deklaroval na pravidelné tiskové konferenci 11. 3. 2020 v 18:00 šéf Civilní ochrany Angelo Borelli. Jedná se o data ministerstva zdravotnictví s aktualizací k 17 hodině.
Jinak se stalo to, před čím se již týden upozorňovalo: Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila světovou pandemii.
KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených v Česku překročil stovku, vláda vyhlásila nouzový stav. V Itálii je už přes tisíc obětí
Světová zdravotnická organizace nazvala šíření nového koronaviru pandemií. V Česku je prozatím 113 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Vláda dnes vyhlásila na 30 dnů kvůli výskytu koronaviru nouzový stav na celém území České republiky. Důvodem je ohrožení zdraví obyvatel.
Jak sami Italové vnímají hrozbu koronaviru?
Co se týče vnímání hrozby, tak ze začátku zde byly dvě skupiny, jak je to nyní v České republice, které se mezi sebou hádaly. Jedna skupina se chovala zodpovědně a požadovala restriktivní opatření a druhá ten SARS-CoV-2 podceňovala a veřejně minimalizovala podstatu jeho nebezpečnosti.
Někteří političtí exponenti dokonce organizovali akce typu „Obejměte svého Číňana“ a nebo chodili ve skupinách na jídlo do čínských restaurací. Některá sociální centra pořádala sešlosti, i když odborníci varovali před shromažďováním. Veškeré toto jednání bylo vždy v kontextu proti krajským prezidentům na severu Itálie (všichni z Ligy Severu), kteří požadovali již 24. ledna kontrolu a povinnou karanténu pro všechny osoby, které se vracely z oslav z Číny. Exponenti italské vlády tuto žádost odmítli, hrozbu podcenili.
Lídr Demokratické strany (PD) Nicola Zingaretti, který se mimochodem také účastnil shora jmenovaných akcí, rovněž hrozbu minimalizoval. Ovšem jen do té doby, než se stal on sám pozitivním.
Nikdo nemá zájem vyvářet paniku. Informovanost a vysvětlení celé situace je vždy přínosem.
Pantheon v Římě (dříve a nyní) Zdroj: AP/ASSOCIATED PRESS
Jak se Italové staví k opatřením, která zavedla italská vláda včetně karantény celé země? A nakolik bezpečnostní opatření respektují?
Většina Italů opatření respektuje, ale v minulých týdnech se stalo, že i z izolovaných zón někdo utekl, jako například pár osob, které si odskočily na pivo, jeden muž, co si odskočil do hor na lyže (tam se na to přišlo, protože si zlomil nohu), nebo stařík v nemocnici s koronavirem se sám rozhodl, že je mu dobře a taxíkem ujel domů. Byl nahlášen na policii a taxikář pak kvůli němu musel do karantény. Problémově se chovali také někteří studenti, kteří se stále v mnoha případech i přes zákaz srocovali.
Co se týče karantény v zemi: nejdříve bylo izolováno 10 obcí v Lombardii a 1 obec ve Venetu. Byla vytvořena tzv. červená zóna, čili restriktivní karanténa, kde byl k dispozici supermarket a lékárna a ostatní obchody zavřené. Zafungovalo to.
WHO považuje šíření nákazy koronaviru za pandemii!
Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje nynější celosvětové šíření nákazy nového typu koronaviru za pandemii. V Ženevě to dnes podle agentury DPA prohlásil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO dosud pro nákazu nepoužívala termín pandemie, který označuje epidemii globálního rozměru. Celosvětově se koronavirem nakazilo už přes 120 000 lidí, z nichž více než 4 000 lidí infekci podlehlo.
V sobotu se dostal na veřejnost návrh na zavedení nových červených zón, a to celého kraje Lombardie a 14 různých okresů. V panice mnoho obyvatel původem z jižní Itálie naskákalo do přeplněného vlaku směr Řím, aby se karanténě vyhnuli. Vyhnuli se jí jen jeden den, protože pak se vyhlásila od pondělí celostátní karanténa, tzv. oranžová. Takže restrikce o něco mírnější než v té červené zóně: restaurace a kavárny od 18 hodin uzavřené, každý musí zůstat ve svém městě. Výjimku mají dopravci a samozřejmě veřejné složky. Může se vyjet z města pouze do práce, k lékaři nebo z jiného neodkladného důvodu, kdy je hlídce třeba předložit odůvodnění.
Jenže tím to nekončí, a tak ve středu večer (po vyhlášení pandemie) premiér Conte konečně zareagoval na žádost lékařů, odborníků ze strategických oborů a podnikatelů, jejichž návrhy, vysvětlení a žádosti přinesl Matteo Salvini den předtím, a vyhlásil celostátní restriktivní karanténu. Od 12. 3. do 3. 4. 2020 budou v Itálii otevřeny pouze obchody s potravinami, lékárny, prodejny s denním tiskem a tabákovými výrobky a samozřejmě čerpací stanice. Bude zajištěna doprava a strategická průmyslová výroba a servis všech veřejných složek.
Opatření, která zavedla italská vláda včetně karantény celé země, posloužila také jako záminka vězňům ke vzpouře ve více než 20 věznicích, a to proto, že se jako ochrana před nákazou koronavirem zavedl zakáz návštěv. Vypadalo to jako hromadně organizované. Vězni pálili matrace, vylezli na střechu a někteří se dali na útěk. Nakonec jich 12 nepřežilo – kvůli předávkování léky, co ukradli na ošetřovně; 40 policistů bylo zraněno a 16 vězňů uprchlo. Většina však již byla chycena.
Co dostupnost běžných potravin, ochranných a dezinfekčních prostředků v obchodech?
Dostupnost potravin je všude zajištěna. Sice se také stalo, že po tom, co se izolovaly první zóny, lidé udělali větší nákupy, protože takovou situaci nikdo nezažil a nevědělo se, jak to bude dál. Respirátory nejsou k sehnání prakticky od začátku epidemie, i když v těchto dnech jsou v některých částech kraje k dostání roušky u stánků civilní ochrany. Dezinfekční prostředky na použití v domácnosti jsou dostupné, nedali se ale sehnat hygienizační gely na ruce. Tento týden by v obchodě, kam chodím nakupovat já, mělo být dozásobeno.
Jak jsou na tom Italové s kapacitami zařízení, přístrojů a personálu v nemocnicích? Jaká je vytíženost jednotek intenzivní péče? Proč se nákaza v takovém měřítku rozšířila zrovna v Itálii, která je v počtu nakažených i zemřelých druhá za Čínou a s přehledem je na tom v souvislosti s koronavirem nejhůř z celé Evropy? V čem je největší hrozba koronaviru? I na to se nám pokusila odpovědět Monika Pilloni v druhé části rozhovoru. Již brzy.