Migranti a uprchlíci v karanténě. Řecko uzavřelo kvůli nákaze již dva tábory

Počet migrantů v táborech je obrovský, případů přibude

Detenční zařízení pro migranty v řecké Malakase je v karanténě (Zdroj: AP)

Řecké úřady po pozitivním testu třiapadesátiletého Afghánce na COVID-19 umístily do karantény druhé detenční zařízení pro migranty na pevninské části země, informovala agentura Reuters. Lidskoprávní skupiny volají po evakuaci táborů.

Nakažený Afghánec, který žije s rodinou a dalšími stovkami žadatelů o azyl v táboře Malakasa severně od Atén, byl v aténské nemocnici pozitivně testován. Úřady se nyní snaží vysledovat v souvislosti s nakaženým „trasu“ viru. Malakasa leží asi 40 kilometrů severně od řeckého hlavního města a bude v karanténě po dobu čtrnácti dnů. Úřady posílí policejní složky v oblasti tak, aby bylo zajištěno dodržování opatření.

Hlavní brána do EU pro migranty a uprchlíky

Řecko od prvního únorového případu eviduje 1 735 nakažených novým koronavirem a 73 obětí. Minulý týden byl v Řecku do karantény uzavřen vůbec první tamní detenční tábor Ritsona v centrálním Řecku, ve kterém bylo pozitivně testováno na koronavirus dvacet azylantů. V zemi je momentálně celostátní karanténa a je zakázán vstup občanům ze zemí mimo EU a rovněž z Německa, Velké Británie, Itálie a Španělska.

Migranti kvůli koronaviru opouštějí turecko-řecké hranice! Nyní je čeká karanténa

Migranti, kteří týdny tábořili u turecko-řecké hranice a pokoušeli se dostat do Evropské unie, se nyní s pomocí tureckých úřadů stěhují zpět do uprchlických zařízení ve vnitrozemí. Kvůli koronavirové krizi se migranti vzdali naděje, že se jim podaří do Evropy dostat, protože ostraha hranice se na řecké straně ještě více zpřísnila. Nyní je čeká v Turecku dvoutýdenní karanténa.

Řecko bylo poslední dobou hlavní branou pro uprchlíky a migranty do Evropské unie. Do země se od roku 2015 z Turecka dostalo přes milion lidí. Řecko-turecké hranice se ještě nedávno snažily tisíce migrantů často i násilím překročit poté, co Turecko v únoru „otevřelo brány“ a přestalo běžencům bránit v odchodu ze země do Řecka.

V zařízeních pro migranty je momentálně v Řecku zadržováno nejméně 110 tisíc lidí, z toho 40 tisíc žije v přelidněných táborech na pěti řeckých ostrovech.

Počet migrantů v táborech je obrovský, případů přibude

„Počet (migrantů a uprchlíků) je velmi vysoký, takže je matematicky dáno, že budou potvrzené případy,“ uvedl tamní ministr pro migraci Notis Mitarachi pro Skai TV. „Máme nouzový plán… Ale implementovat ho na ostrovech je mnohem těžší.“

V detenčních táborech na ostrovech zatím nebyl zaznamenán žádný případ nákazy. Řecká vláda má již delší dobu v plánu nahradit všechny stávající tábory na ostrovech menšími uzavřenými detenčními centry. Snaha se však střetává s odporem místních úřadů i obyvatel, kteří volají po uzavření zařízení.

Řecká vláda chce v souvislosti s omezením šíření nového koronaviru rovněž izolovat nově příchozí od zbytku migrantů, ale většina ostrovů zatím pro tento krok nevyhradila území nebo ubytování.

Lidskoprávní skupiny zatím na zemi naléhají, aby evakuovala tábory – ideálně do pevninských center, která jsou považována za méně přeplněná, a varují před rychlým šířením viru mezi lidmi žijícími ve ztížených podmínkách a nemožností zamezení šíření v takových prostředích.

Tagy: