Největším evropským táborem pro migranty je Moria na ostrově Lesbos. Byl původně určen pro 3000 lidí, ale dnes se jich zde tlačí kolem 20 000. „Vzhledem k epidemii koronaviru je evakuace tábora prvořadým úkolem,“ říká pracovník pro migraci Gerald Knaus.
Takzvaná sociální distance je nejlepší opatření proti koronaviru, jenomže jak mít distanc mezi dvaceti tisíci lidmi na malém prostoru. V Morii je nejvíce Afghánců, ale jsou tu lidé ze Sýrie nebo zemí na jih od Sahary. Stovky lidí se dělí o jeden záchod a na tisícovku připadá jeden kohoutek s vodou.
Rakouský politik Gerald Knaus, který je expertem na migraci a stojí za dohodou mezi Tureckem a EU z března roku 2016, popsal v rozhovoru pro web Deutsche Welle situaci na řeckých ostrovech. „Na řeckých ostrovech jsou desítky tisíc zranitelných lidí, řada z nich jsou děti, všichni by měli být evakuováni… Jak ale rychle přesunout 35 000 lidí z ostrovů na pevninu?“ ptá se Gerald Knaus vědom si nebezpečí plynoucí z epidemie.
U řeckých migračních táborů začaly vznikat zvláštní ambulance zaměřené na včasné odhalení možných případů koronaviru mezi migranty.
Mezitím došlo k zaznamenání první nákazy koronavirem u migrantů. Neidentifikovaná žena afrického původu v táboře Ritsona, asi 80 kilometrů na sever od Athén, byla pozitivně testována, když předtím porodila v nemocnici poblíž tábora. Řečtí hygienici vyšetřují zdroj infekce a je možné, že se žena nakazila v nemocnici.
Situace vedla nizozemské lékaře Stevena van de Vijvera a Sanne van der Kooijovou, kteří pracují v táboře Moria na Lesbosu, k napsání výzvy „#SOSMoria“ k evropským politikům k evakuaci zdejšího tábora a tuto petici podepsalo již více než třicet tisíc evropských lékařů a občanů. „Jako evropští lékaři vyzýváme vedoucí představitele našich vlád a Evropské unie, aby uprchlíky okamžitě dostali do bezpečí,“ uvádí se v úvodu petice. Dále píší: „Když Evropa nezareaguje, mohla by situace eskalovat a stát se lékařskou katastrofou.“
Na výzvu odpověděl Erik Marquardt, německý europoslanec za stranu Zelených, který navrhl různé způsoby řešení problému, včetně plovoucích hotelů a výletních lodí. Lodě by podle něj mohly pojmout uprchlíky a migranty. Německo by pak přijalo tisíce z nich a snížilo by tak obrovské zatížení Řecka. Europoslanec osobně navštívil tábor Moria a byl zdejšími poměry zděšen. Pro německý deník Tageszeitung mimo jiné uvedl: „Stydím se za Evropu. Vyčerpaní chudáci přijíždějí na ostrov a lidé na ně křičí: ‚Jeďte zpátky do Turecka!‘ Tak se ale nemůžeme chovat.“