Na Slovensku žije kolem 400 tisíc Romů v několika tisících osadách. Nachází se většinou na východě země v Banskobystrickém, Prešovském a Košickém kraji, kde žijí pod hranicí bídy v domcích slepovaných z cihel. Žijí zde bez základního vybavení, elektřiny, pitné vody, přístupové cesty a kanalizace. V jedné místnosti bydlí a spí deset až patnáct lidí nejrůznějšího věku. Vhodné prostředí k šíření infekcí a jakékoli nákazy.
Příkladem byla jeden čas romská osada u Trebišova, v souvislosti s níž se ve městě od roku 2002 mluvilo o dětské prostituci a epidemii syfilidy.
„Vysoká koncentrace lidí, nízká kvalita bydlení, není přístup k pitné vodě, chybí základní dezinfekční prostředky a rouška. Nemají ani pračky, což vše výrazně ovlivňuje obyvatele osad chránit se před virem,“ popisuje ředitelka Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci Magdaléna Rothová, jejíž desítky lidi pracují v těchto osadách.
Celou popsanou situaci nyní zhoršil příjezd asi 1500 Romů ze zahraničí a slovenská média uvádí, že jeden člověk s koronavirem může v romské osadě nakazit až dvacet dalších lidí.
„Jdeme do těchto osad s malou dušičkou, že tam koronavirus ještě nevypukl,“ říká slovenský premiér Igor Matovič k dnešní akci. Začíná se testovat v 33 lokalitách a pak budou následovat další. Pro představu: na Slovensku je celkem 1044 romských osad a testovat se má do 9. dubna, kdy budou oznámeny výsledky. Zodpovědnost na sebe vzala armáda – vojenští lékaři, kteří byli do akce vládou povoláni.
V plánu je, že všichni pozitivně testovaní půjdou do karantény a bude se dále pátrat po lidech, kteří s nimi byli v kontaktu. Pro karanténu je určen vojenský výcvikový prostor Lešť a počítá se také s uzavíráním do karantény celých osad nebo vesnic. Podle Matoviče se nejdříve zaměří na prvních tisíc lidí a to těch, kteří přijeli ze zahraničí. Slovenská vláda se médiím svěřila s velkou obavou, že již přichází s testováním pozdě a že „v romských osadách je koronavirus dávno na vzestupu.“
Zplnomocenkyně vlády pro romskou komunitu Andrea Bušková uvedla, že již se zástupci romských komunit se ve středu jednalo a byli o akci informováni. „Je důležité je informovat a přesvědčit, že testy jsou především důležité pro ně samotné,“ řekla vládní úřednice a že to nebude pro vojenské lékaře jednoduché svědčí i to, že komunikace bude s Romy probíhat v romštině nebo maďarštině.