Zatímco ještě před pár měsíci byla německá kancléřka Angela Merkelová v podstatě na odchodu z politické scény, nyní se vše obrátilo. Političtí analytici a komentátoři nejen v Německu si všímají, že v období pandemie koronaviru opět začal růst její potenciál.
Pád kancléřky Angely Merkelové začal volbami v roce 2017, kdy CDU mělo vůbec nejhorší výsledek v poválečné historii. Strana navíc výrazně ztratila i v zemských volbách v Hesensku. Výsledkem byla ztráta většiny a odstoupení Merkelové z postu předsedkyně. Ranou byl i odchod jejího přívržence Volkera Kaudera z čela poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU.
„Je to hodina demokracie a v té existují i porážky,“ připustila tehdy Merkelová. Média ji dokonce začala označovat termínem „lame duck“, který se používá pro odcházející politiky. S dobou pandemie koronaviru ale přišel obrat.
„Média považují Merkelovou za jednoho z nejsilnějších světových lídrů. Merkelová si získává pozornost jako lídr, který dokáže lidem jasně vysvětlit situaci, aby ji pochopili,“ cituje web Deutsche Welle Amichai Steina, diplomatického korespondenta izraelské televize Kan.
Komentátor nejčtenějšího argentinského deníku Clarin dokonce kancléřku familiárně nazval „Merkelina“. Podle něj „komunikuje s vědeckou přísností, s klidem a odzbrojuje hysterii“ a navíc se „snaží řešit problémy a ne z nich dělat politický kapitál“.
V Německu jsou všichni po patnácti letech unavení jejím vládnutím, a proto spíše zdůražňují fakt, že je krizovou manažerkou. To je na druhou stranu na mezinárodní úrovni deviza, neboť tento typ politika je zde vzácností.
Třeba Američané jsou z ní vedle a prestižní tituly jako The Atlantic, Forbes nebo The New York Times na Merkelovou pějí chválu. Za všechny citujme The Atlantic: „Německá vůdkyně se již týdny prosazuje svou charakteristickou racionalitou spojenou s atypickou sentimentálností, když provází zemi relativně úspěšným bojem s koronavirem.“
Web Deutsche Welle k tomu přidává: „Podobně je to v Londýně, kde jeden novinář poznamenal, že téměř na každé vládní tiskové konferenci se novináři ptají, proč Downing Street nenásleduje příklad Německa.“
Nejnovější německé průzkumy veřejného mínění ukazují růst popularity Merkelové, když nyní v období pandemie dosáhla nejvyššího hodnocení od roku 2017. Deutsche Welle vidí důvod v tom, že je často na televizních obrazovkách, kde vystupuje jako krizová manažerka.
Nakonec citujme jejího stranického kolegu v CDU, Andrease Nicka, člena Bundestagu a viceprezidenta Parlamentního shromáždění Rady Evropy: „Merkelové přístup je protestantský a svěže nenáročný. Kromě toho je to školená vědkyně s životními zkušenostmi a v neposlední řadě je to žena.“