Evropská fotbalová unie (UEFA) informovala o tom, že některé ligové či pohárové soutěže mohou být ve zvláštních případech ukončeny předčasně a bez sankcí. Zároveň ale vyzývá svazy a asociace, aby soutěže neukončovaly unáhleně. Španělští fotbalisté z tamní první ligy nesouhlasí s návratem na hřiště během pandemie koronaviru. V zámořské hokejové NHL jednají o tom, jak dohrát základní část, do jejíž konce klubům schází mezi jedenácti až čtrnácti zápasy.
UEFA odložila červnové mezistátní zápasy, čímž vznikl prostor pro dohrání domácích soutěží. Během léta také plánuje dohrát Ligu mistrů a Evropskou ligu. Při videokonferenci generálních sekretářů všech pětapadesáti národních asociací se představitelé UEFA shodli, že některé domácí soutěže mohou být ve zvláštních případech ukončeny předčasně a bez sankcí. Unie zároveň nechce, aby se soutěže ukončovaly unáhleně. Podle ní by totiž daná národní asociace mohla ztratit svá místa v příštím ročníku evropských pohárů.
Nizozemská vláda však prakticky znemožnila dohrání tamní nejvyšší soutěže, protože prodloužila mimořádná opatření. Až do prvního září nebude v Nizozemsku možné pořádat ani fotbalová utkání bez diváků. Tamní fotbalový svaz KNVB přitom chtěl pokračovat v soutěžích od 19. června zápasy na prázdných stadionech.
Vedení belgické ligy rozhodlo již počátkem dubna o ukončení tamní nejvyšší soutěže, to ale UEFA označila unáhleným krokem. Sezóna v Belgii ale ještě oficiálně neskončila, protože verdikt vedení musí schválit valná hromada 24 klubů z první a druhé ligy. Její zasedání bylo už dvakrát odloženo a další jednání je na programu v pondělí 27. dubna. Kluby čekají na páteční oznámení vlády o tom, zda uvolní opatření proti koronaviru natolik, aby bylo možné pořádat utkání bez diváků.
Fotbalová unie přesunula mistrovství Evropy z letošního roku na přelom června a července 2021. O zbývajících čtyřech účastnících EURO 2020 se mělo rozhodnout v březnových barážích. Ty UEFA přeložila na říjen a listopad letošního roku. Jedno volné místo je i ve skupině, ve které se utkají česká reprezentace spolu s anglickou a chorvatskou. Přibyde k nim buď Izrael, Norsko, Skotsko nebo Srbsko.
Fotbalisté ve Španělsku mají obavy z návratu
Fotbalisté z týmů španělských profesionálních soutěží s návratem na hřiště během pandemie koronaviru nesouhlasí. Shodli se na tom kapitáni všech 42 mužstev první a druhé španělské ligy, kteří prostřednictvím videokonference jednali se zástupci ligové asociace (AFE) o podmínkách návratu na hřiště. Podle té se fotbalistům nelíbí ani návrh LaLigy, která chce uspořádat uzavřené tréninkové kempy.
Hráči se chtějí se svými obavami obrátit na ministerstva sportu a zdravotnictví. Španělsko, kde se nehraje fotbal od 10. března, eviduje nejvíce případů nákazy koronavirem v Evropě. V zemi zemřelo přes 21 tisíc lidí, což je po Itálii druhý nejvyšší počet obětí na starém kontinentu.
Přesto ale LaLiga i Španělská fotbalová federace (RFEF) chtějí aktuálně přerušený ročník dokončit. Prezident LaLIgy Javier Tebas před více než dvěma týdny oznámil, že by se soutěž mohla znovu rozběhnout buď na konci května, nebo v průběhu června. Dokončení sezóny je podle něho důležité i z ekonomického hlediska, protože v případě nedohrání by kluby přišly zhruba o miliardu eur (téměř 27,5 miliardy korun).
Pokud by se LaLiga nedohrála, Španělská fotbalová federace už předem rozhodla o tom, že místa v evropských pohárech pro sezónu 2020-2021 zaplní kluby na prvních šesti příčkách aktuálního pořadí.
Čtyři stadiony po divizích
Zástupci klubů v NHL přemýšlí, jak dohrát základní část, kterou kvůli pandemii přerušili 12. března. Jednotlivým týmům zbývá jedenáct až čtrnáct zápasů. V minulosti se spekulovalo o tom, že by všech 31 klubů sezónu dohrálo v jedné aréně nebo že by rovnou začaly hrát play- off. V současné době ale podle kanadského webu Sportsnet existuje varianta, že by se NHL mohla dohrát na čtyřech stadionech po jednotlivých divizích.
V každé aréně by se bez přítomnosti diváků hrály tři zápasy denně. Sportsnet uvádí, že by týmy z Pacifické divize mohly hrát v Edmontonu, z Centrální divize v Saint Paulu v Minnesotě a týmy z Metropolitní divize v Raleighu, kde sídlí Carolina. Kanadský web ale zatím neinformuje o tom, kde by hrála mužstva Atlantické divize.
Případné změny však musí vedle majitelů odsouhlasit i vedení hráčské asociace NHLPA. Její šéf Donald Fehr ale v minulých dnech opakovaně uvedl, že o žádných konkrétních návrzích s představiteli NHL nejednal.
Vedení NHL řeší vedle dohrání sezóny i podobu draftu, výběru hráčů pro příští ročníky, který se měl původně uskutečnit na konci června v Montrealu. Už v březnu byl odložený na neurčito. Podle zámořských médií je možné, že se vedení rozhodne stejně jako ženská basketbalová WNBA a liga amerického fotbalu NFL a uspořádá draft on-line.