Tvrz: Rubl pokračuje ve volném pádu. Běžný Rus to pozná možná tak na ceně iPhonu, říká Just

Ruský rubl za poslední rok citelně oslabil vůči euru, dolaru, ale i koruně. Na konci roku byl na tom podle kurzů dokonce zcela nejhůře. Jak reagují Rusové? Tamní centrální banka se sice snaží měnu držet nad vodou, ale podle finančníka Jana Tvrze tím pouze tlumí symptomy, než aby řešila příčiny. Jaká je budoucnost rublu? A jak to dopadá na běžné Rusy? To pro CNN Prima NEWS popsal spolupracovník redakce žijící v Moskvě Jiří Just.

Je jedno, zda se člověk dívá na americký dolar, evropské euro či českou korunu. Ruský rubl v poslední době vytrvale klesá v porovnání se všemi těmito měnami. Na nejhorší hodnotu z českého pohledu, 100 rublů za 22 korun, se dostal ke konci roku hned dvakrát. Nejprve na konci 27. listopadu, posléze i přímo na Silvestra a Nový rok.

ČTĚTE TAKÉ: Michl: Euro není spása. K německým platům nás přiblíží produktivita či posilující koruna

Do značné míry za tím stojí zahraniční tlaky, které přicházejí od ruské anexe Krymu v roce 2014 a jsou ještě více umocněny sankcemi, které Západ postupně uvaluje na Rusko od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu z února 2022.

„Hlavní problém rublu je, že ruská ekonomika je z velké části závislá na exportu ropy a plynu. Když jsou ceny těchto surovin vysoké, rubl má šanci se držet. Jenže sankce a omezení obchodování s těmito komoditami významně snižují příjmy Ruska, což tlačí měnu dolů. To je ještě zhoršováno tím, že Rusko má omezený přístup k zahraničním trhům, technologiím a financím,“ popsal pro CNN Prima NEWS ekonomický odborník Jan Tvrz.

Rubl podle něj má obecně značně turbulentní historii nejen kvůli nynějším sankcím či těm z roku 2014, ale i kvůli krizi z 90. let.

Role centrální banky

Důležitým faktorem je také vnitřní ekonomická politika Ruska. „Centrální banka Ruska se snaží držet rubl nad vodou – například zvyšuje úrokové sazby nebo zavádí kapitálové kontroly, aby omezila odliv kapitálu. Na první pohled to může pomoct, ale dlouhodobě to není udržitelný stav, protože tyto zásahy spíše tlumí symptomy, než aby řešily základní příčiny,“ sdělil Tvrz.

Pád rublu zapříčinil, že vše dovážené je v Rusku dražší. „Pro běžné Rusy to znamená menší kupní sílu, což má dopad na celkovou životní úroveň a sociální stabilitu. Na druhou stranu, slabý rubl teoreticky podporuje export, protože ruské zboží je na světových trzích levnější. Ale ani tohle není žádná velká výhra, když si uvědomíme, že Rusko na mnoho významných trhů nemá přístup,“ zdůraznil Tvrz s tím, že situace Ruska v tomto ohledu „nevypadá moc růžově“.

„Dokud se nezmění geopolitická situace, budou se tyto tlaky na rubl stupňovat. Na jednu stranu může být zajímavé sledovat, jak si ruská ekonomika s takovou izolací poradí, na druhou stranu je jasné, že bez zásadní změny bude rubl dál oslabovat,“ dodal Tvrz pro CNN Prima NEWS.

Just: Rusové už euro a dolary nenakupují

Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Rusku Jiří Just však redakci řekl, že ačkoliv kurz rublu vůči zmíněným měnám vytrvale klesá, na život Rusů to prakticky nemá vliv. „Rusové už euro a dolary nenakupují, protože nemají potřebu. A pokud chtějí nějakým způsobem investovat, jsou spíše konzervativní,“ komentoval novinář.

Připomněl, že v Rusku jsou po krocích centrální banky velmi vysoké úvěrové sazby a řada Rusů si ukládá své peníze na účty v bankách, které nabízejí solidní úroky. „Pád rublu má vliv snad jen na to, že zdražilo importní zboží. To si však lidé ve vesničce kdesi za Uralem moc často nekoupí,“ zmínil Just.

Zároveň však dodal, že třeba takový nejnovější iPhone 16, který si v Moskvě lze opatřit, je aktuálně pro Rusy dražší. „To je asi to jediné, co nyní může zaznamenat obyčejný ruský spotřebitel. Podotýkám, že se bavím o obyčejných Rusech,“ dodal spolupracovník CNN Prima NEWS.

PODÍVEJTE SE: Jatka a chaos u Kurachove. Ukrajinci rozdrtili skupinu okupantů, stav města je nejasný

Tagy:
peníze válka dolar Moskva měna ekonomika Nový rok euro koruna sankce Jiří Just centrální banka volný pád Rusko silvestr makroekonomie rubl ruská invaze na Ukrajinu ekonomika anexe Krymu Ruskou federací ekonomika, obchod a finance