Kosterní pozůstatky nejméně tří mamutů a nástroje jejich lovců ze starší doby kamenné našli nečekaně archeologové při výzkumu nedaleko centra Brna v okolí Vídeňské, Polní a Vojtovy ulice. Unikátní je zejména množství nalezených kostí i skladba materiálu, řekla vedoucí výzkumu Lenka Sedláčková ze společnosti Archaia Brno, která výzkum prováděla.
Archeologové zkoumají místa před rekonstrukcí teplovodní sítě v okolí Vídeňské ulice. Nejprve našli na nároží Vídeňské a Polní stoličku mamutího mláděte a několik kamenných artefaktů. Poté se výzkum přesunul do těsného sousedství bytového domu, kde kdysi býval starobrněnský hřbitov s kostelem svatého Václava. Kromě zasypaných novověkých hrobů a raně středověkých domů, které na místě stály před založením hřbitova, našli archeologové kamenné nástroje a zvířecí kosti.
ČTĚTE DÁLE: Jako dítě ho vyhodili z nejluxusnějšího hotelu ve městě. Přísahal, že ho koupí a slib dodržel
„Naše pozornost se upnula na místo, kde se mezi hroby zachovala větší, mladšími zásahy neporušená plocha. Záhy se pod našimi špachtlemi začaly objevovat rozpadající se zvířecí kosti. Odkryli jsme dvě mamutí lopatky, fragment stehenní kosti, neúplné sobí paroží, které bylo prokazatelně kdysi řezáno člověkem, opodál další kost, tentokrát holenní, a nedaleko i několik kamenných artefaktů. Takový nález uprostřed města mezi zástavbou byl naprosto neuvěřitelný,“ řekla Sedláčková.
Mamutí ráj v Brně Zdeňka Nerudová (Moravské zemské muzeum) - Lenka Sedláčková To nejzajímavější z archeologického...
Posted by Archaia Brno z. ú. on Wednesday, November 6, 2024
Archeologové požádali o spolupráci kolegy z Ústavu Anthropos a Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea, s nimiž dlouhodobě spolupracují při nálezech pravěkého osídlení.
„V blízkosti se pravděpodobně nacházelo nějaké sídliště. Díky nálezu nástrojů i opracovaného sobího rohu si můžeme být jistí, že nejde jen o náhodně uhynulá zvířata, ale o místo, kde ulovené mamuty lidé zpracovávali. Zužitkované části zvířat si odnesli, nevyužité kosti nechali na místě,“ upřesnila Sedláčková.
Aby se kosti neukrývaly v depozitáři, převzali je odborníci z Moravského zemského muzea, kteří je podrobí odborné analýze. Lidé si je pak budou mít možnost prohlédnout v roce 2026 na výstavě v Pavilonu Anthropos.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dramatická záchrana krvácející dívky v Brně. Šlo o vteřiny, pomohli policisté, ukazují záběry