reklama

Nenechte se napálit. Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

Koupit si byt nebo dům vyžaduje nemalou investici. Ta se navíc ještě může zvýšit, pokud lidé pozdě zjistí, že nemovitost má omezená vlastnická práva nebo že přes pozemek vede optický kabel, kvůli kterému nic nepostaví. Na co si dát pozor?

reklama

Kristýna Finková s manželem se před časem rozhodli odkoupit od příbuzných dům na Nymbursku. Ten chtěli financovat hypotékou. Věděli přitom, že v domě musí nechat dožít známého svých příbuzných.

„Nevěnovali jsme tomu moc pozornost. Když jsme se byli ptát v bance na úvěr, řekli nám, že věcné břemeno musí být zrušené,“ popsala televizi CNN Prima NEWS Finková. Manželé měli štěstí, že rodinný známý se zrušením břemene souhlasil. Transakce se tak pouze o několik týdnů zdržela. V opačném případě by banka žádost o úvěr zamítla.

Když prodejce zamlčí nedostatky

Při koupi nemovitosti mohou lidé narazit i na další problémy – například na skryté technické závady. To byl případ paní Andrey, která před třemi lety koupila dům ve Středočeském kraji. O tom, že na nemovitosti bude práce, věděla, zásadní nedostatky ale prý původní majitel zamlčel.

„Když jsme kopli do základů, do podlahy, zjistili jsme, že je mokrá, že není odizolovaná. Izolace okolo elektriky byly udělané novinami. Navíc nemám vodu do domu, přípojka tam sice udělaná je, ale není vyvedená k domu,“ vylíčila paní Andrea.

Za opravy už zaplatila téměř 700 tisíc korun, dům ale prý zatím stále není hotový. „Muselo se udělat nové podříznutí domu, betony, celá izolace. Určitě bych chtěla snížení ceny,“ dodala paní Andrea.

Myslete na problémy ještě před koupí, radí expert

Podle Jana Záhory ze společnosti zaměřené na prověřování nemovitostí lidé často přehlížejí i nepovolené stavby na pozemcích, třeba pergoly a garáže, za které pak hrozí vysoké pokuty. Inženýrské sítě na pozemku zase mohou zabránit jakékoliv stavbě.

„V neposlední řadě se jedná o živelné hrozby, zejména v Česku se jedná o povodně a záplavy. Každá čtvrtá nemovitost se nachází v menším nebo větším pásmu rizika povodní nebo záplav,“ vysvětlil Záhora.

Ideální je podle něj na problémy myslet ještě před samotnou koupí. Způsob jejich případných řešení se totiž dá zanést přímo do kupní smlouvy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama