reklama

Nenechte se napálit. Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

Při koupi nemovitosti mohou lidé narazit i na další problémy – například na skryté technické závady. (Ilustrační snímek)
Zdroj: Profimedia.cz

Koupit si byt nebo dům vyžaduje nemalou investici. Ta se navíc ještě může zvýšit, pokud lidé pozdě zjistí, že nemovitost má omezená vlastnická práva nebo že přes pozemek vede optický kabel, kvůli kterému nic nepostaví. Na co si dát pozor?

reklama

Kristýna Finková s manželem se před časem rozhodli odkoupit od příbuzných dům na Nymbursku. Ten chtěli financovat hypotékou. Věděli přitom, že v domě musí nechat dožít známého svých příbuzných.

K tématu

„Nevěnovali jsme tomu moc pozornost. Když jsme se byli ptát v bance na úvěr, řekli nám, že věcné břemeno musí být zrušené,“ popsala televizi CNN Prima NEWS Finková. Manželé měli štěstí, že rodinný známý se zrušením břemene souhlasil. Transakce se tak pouze o několik týdnů zdržela. V opačném případě by banka žádost o úvěr zamítla.

Když prodejce zamlčí nedostatky

Při koupi nemovitosti mohou lidé narazit i na další problémy – například na skryté technické závady. To byl případ paní Andrey, která před třemi lety koupila dům ve Středočeském kraji. O tom, že na nemovitosti bude práce, věděla, zásadní nedostatky ale prý původní majitel zamlčel.

„Když jsme kopli do základů, do podlahy, zjistili jsme, že je mokrá, že není odizolovaná. Izolace okolo elektriky byly udělané novinami. Navíc nemám vodu do domu, přípojka tam sice udělaná je, ale není vyvedená k domu,“ vylíčila paní Andrea.

Za opravy už zaplatila téměř 700 tisíc korun, dům ale prý zatím stále není hotový. „Muselo se udělat nové podříznutí domu, betony, celá izolace. Určitě bych chtěla snížení ceny,“ dodala paní Andrea.

Myslete na problémy ještě před koupí, radí expert

Podle Jana Záhory ze společnosti zaměřené na prověřování nemovitostí lidé často přehlížejí i nepovolené stavby na pozemcích, třeba pergoly a garáže, za které pak hrozí vysoké pokuty. Inženýrské sítě na pozemku zase mohou zabránit jakékoliv stavbě.

„V neposlední řadě se jedná o živelné hrozby, zejména v Česku se jedná o povodně a záplavy. Každá čtvrtá nemovitost se nachází v menším nebo větším pásmu rizika povodní nebo záplav,“ vysvětlil Záhora.

Ideální je podle něj na problémy myslet ještě před samotnou koupí. Způsob jejich případných řešení se totiž dá zanést přímo do kupní smlouvy.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Cestování

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?

Cestování v letošním létě získává konkrétnější obrysy. Od června začne fungovat národní aplikace, která bude potvrzovat neifekčnost jedince a od července by se měla propojit s celoevropským covid pasem. V zásadě musí člověk splňovat jednu ze tří podmínek – očkování, test nebo prodělání covidu v určité lhůtě. Jak tedy bude cestování v příštích měsících vypadat?

Recept na covid: Česko mělo celoplošně testovat dřív, Dánsko díky tomu nemoc zkrotilo
Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek
reklama
reklama
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Další články
reklama
reklama