Z práce z domova se během koronavirové krize stal fenomén, který přesahuje hranice pouhého pracovněprávního vztahu. Home office už ovlivňuje také trh s tuzemskými nemovitostmi. V kurzu jsou hlavně domy a byty, v nichž se nachází pracovna. Ta zvyšuje nejen šanci na úspěšný prodej, ale i cenu.
Koronavirová epidemie změnila návyky mnoha tuzemských domácností, včetně způsobu, jakým Češi pracují. Daleko častěji si své povinnosti plní z domova a tomu uzpůsobují také prostředí, v němž žijí. Více času stráveného v bytě či domě jde ruku v ruce s rostoucími požadavky na prostor, který lidé potřebují ke svému zaměstnání.
Nezaměstnanost na čtyřletém maximu. V Česku je bez práce nejvíc lidí od března 2017
Bez práce bylo v České republice v únoru přes 170 tisíc lidí. Oproti lednu došlo jen k nepatrnému poklesu. Zaměstnání tak i ve druhém letošním měsíci hledalo nejvíce lidí od března 2017. Míra nezaměstnanosti dosáhla 3,3 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu.
Změna pracovních návyků se už stihla přenést také na trh s rezidenčními nemovitostmi. Roste totiž zájem o domy a byty, v nichž se vyskytuje místnost, kde lidé mohou najít pověstný klid na práci. Poptávka po nemovitostech s pracovnou se za poslední rok zvýšila asi o dvě třetiny. Vyplývá to z údajů platformy Bezrealitky, která zprostředkovává nákup a prodej nemovitostí.
Až o 15 procent dráž
„Zajistit pro každého jeho vlastní místo, kde by nerušil ostatní a zároveň zde mohl pohodlně trávit několik hodin v kuse, však není jednoduché. České byty a často ani domy ve svých návrzích s dlouhodobou prací z domova příliš nepočítají,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Hendrik Meyer, šéf Bezrealitky.
Zdaleka největší zájem o byty s pracovnou je v Praze a Brně. Jde o města, kde je nejvyšší hustota kancelářských prostor v přepočtu na obyvatele. Zvýšená poptávka po bytech s pracovnou tak umožňuje jejich majitelům šikovně pracovat s cenou. Takto vybavené byty jsou na trhu nabízené asi o 15 procent dráž než srovnatelná obydlí bez pracovny. A týká se to jak nemovitostí nabízených k pronájmu, tak k prodeji. I to je důvod, proč majitelé při rekonstrukcích na pracovní prostor myslí a často takovou místnost vytvoří.
Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze
Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.
„Dobře připravená prezentace pracovního prostoru je u bytů cestou k lepším nabídkám, Češi totiž nemají problém si za vhodnou dispozici pro práci z domova připlatit,“ dodal Meyer. Podle něho se v nabídkách bytů lze nejčastěji setkat s přesunem samostatné kuchyně do obývacího pokoje v podobě kuchyňského koutu a s přestavbou původní místnosti právě na pracovnu. „Jindy zase majitelé oddělují pracovní kouty polopříčkami například v rámci ložnic,“ vysvětlil Meyer.
Home office je populární
A jak se zdá, situace se hned tak do normálu vracet nebude. Češi si totiž na home office poměrně zvykli a nebudou se chtít v plné míře na svá pracoviště vracet. Vyplývá to z nedávného průzkumu Workmonitor provedeného poradenskou společností Randstad. Pro 34 procent zaměstnanců totiž bude po odeznění pandemie důležité, aby mohli kombinovat práci z kanceláře a z domova. Po zachování výše mzdy a jistoty zaměstnání je to třetí nejdůležitější věc při formování jejich budoucích očekávání.
Čistě z kanceláře chce po odeznění pandemie pracovat jen necelá desetina účastníků zmíněného průzkumu. Naproti tomu plný home office si představuje 13 procent respondentů. Valná většina chce mít ale možnost výběru – 34 procent chce kombinovat práci z kanceláře a domova a dalších 30 procent chce mít navíc možnost hýbat pružně s časem pracovní doby. Dvě procenta zaměstnanců pak chtějí pracovat odkudkoli ze světa jako takzvaní digitální nomádi.
Pracují déle, ale produktivněji
„Je patrné, že během uplynulého roku se pracovníci s prací z domova poměrně sžili. Kancelář postrádají jen z důvodu sociálních interakcí nebo v případě rodičů menších dětí kvůli možnosti se koncentrovat,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad.
Popularita práce z domova ovšem nevzrostla jen v České republice. Data ze světa rovněž ukazují, že zaměstnanci, kteří během pandemie přešli na takzvaný home office, jsou v nezanedbatelné části případů spokojení. Časopis The Economist uvádí příklad Spojených států, kde podíl pracujících z domova vzrostl z předpandemických pěti na 60 procent během loňských jarních měsíců. „Změna proběhla lépe, než se očekávalo. Lidé sice z domova pracují více hodin, ale tvrdí, že jsou spokojenější a více produktivní. Jakmile restrikce pominou, práce z domova zde v nějaké větší míře pravděpodobně zůstane,“ píší analytici prestižního časopisu. Home office má jistě řadu úskalí, zejména v pracovněprávní oblasti, ale to už je jiný příběh.