Policejní akce Speedmaraton
Projížďka minovým polem. I tak by se s nadsázkou dala nazvat cesta po Říčanech a přilehlých obcích. V místě je totiž v provozu hned 66 dopravních kamer na měření rychlosti. A tak není divu, že do obecní kasy plynou tučné výdělky. Jen za únor 2022 vystavily úřady v těchto místech pokuty za 1,5 milionu korun.
Říčany u Prahy jsou pro řidiče hotovým minovým polem. Stačí chvilka nepozornosti a na odboru správní agendy místní radnice už se vám tiskne obsílka s výzvou k uhrazení pokuty za překročení povolené rychlosti. Zatímco v celé Praze s 1,5 milionem obyvatel je oficiálních stacionárních radarů ke stovce, v Říčanech a blízkých obcích je jich hned 66. Na zhruba 25 tisíc místních.
Samostatně výdělečná činnost
Kamerové systémy začaly lapat příliš rychlé řidiče v Říčanech na podzim roku 2014, kdy byly uvedeny do testovacího režimu. Ten nakonec ukázal, že přestupků bude víc, než se očekávalo, a tak byly systémy okamžitě zprovozněny. „Byznys“ rychle nabíral na obrátkách a spolu s tím přibývaly i další měřené úseky.
Pastí na řidiče dál přibývá, město Říčany totiž instaluje kamery i do dalších okolních obcí, a to na základě domluvy či jejich žádosti. Říčany s obcemi uzavírají smlouvy, v nichž je explicitně uvedeno, že „výnosy z pokut uložených v souvislosti s úsekovým měřením rychlosti na území obce jsou příjmem města Říčany“.
Do městské pokladny díky tomu každoročně putuje slušný finanční obnos. Jen za minulý měsíc bylo vystaveno 867 správních příkazů (pokut) v celkové výši 1 515 800 Kč. Pokud by bylo město každý měsíc podobně „úspěšné“ a navíc zvládlo všechny pokuty vybrat, dělalo by to ročně přes 18 milionů korun.
Město Říčany argumentuje tím, že úsekové i okamžité měření rychlosti je nejlevnějším a nejúčinnějším opatřením pro zvýšení bezpečnosti.