reklama

Tak vidí polární záři astronauti. Podívejte se, jak vypadá kouzelný úkaz z vesmíru

Spatřit na vlastní oči polární záři se nepoštěstí každému. A možnost vidět nádherný přírodní úkaz z kosmu má jen hrstka vyvolených. Astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) poskytli „běžným smrtelníkům“ unikátní snímky pořízené ve výšce 420 kilometrů nad zemským povrchem.

reklama

Během lednových dnů zvěčnili astronauti polární záři nad Skandinávií, Ruskem, Kazachstánem nebo severní částí Atlantského oceánu.

„Mezinárodní vesmírná stanice obíhala zrovna 420 km nad Rumunskem, když byla pořízena fotografie světel ze švédských a finských měst s polární září nad obzorem naší planety,“ je napsáno u jednoho ze snímků světelné show, které dominuje zelená barva.

Zprostředkovanou podívanou „pozemšťanům“ nabídla posádka, která se momentálně skládá ze sedmi lidí. Michaela Hopkinse, Victora Glovera, Kathleen Rubinsové a Shannon Walkerové z americké federální agentury NASA, dále pak ruských kosmonautů Sergeje Ryžikova a Sergeje Kuď-Sverčkova z korporace Roskosmos a Japonce Součiho Nogučiho z JAXA.

Kouzelné představení na obloze bylo možné v posledních dnech sledovat také z povrchu zemského. Osvědčenou pozorovatelnou je kraj v severní části Finska s názvem Laponsko:

Během prosince zachytil polární záři nevídaným způsobem americký fotograf Nate Luebbe. Pomocí meteorologického balonu nechal nad Aljaškou svůj aparát vystoupat do výšky 37 kilometrů:

Světelný úkaz nazývaný aurora borealis se objevuje především v oblastech okolo 75 stupňů severní a jižní šířky ve výšce zhruba 80–100 kilometrů. Vzniká interakcí nabitých částic ze slunečního větru s plyny v horních vrstvách zemské atmosféry. Nabité částice předávají energii atomu plynu, do kterého narazí, a ten následně získanou energii vyzáří.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama